Na podporu slovenských výrobkov sa poskladajú firmy. Ročne chce od nich štát získať tri milióny eur.
BRATISLAVA.
Z neho chce financovať reklamu výrobkov, čo budú mať 75-percentný obsah surovín zo Slovenska a získajú Značku kvality SK.
Do fondu majú prispievať poľnohospodári a potravinári. Neráta sa s tým, že by ho spolufinancoval aj štát. Ročne chce štát do fondu vyzbierať asi tri milióny eur.
Ministerstvo už vypracovalo návrh zákona o odbytovom fonde. Keď ho vedenie odobrí, pôjde do medzirezortného pripomienkového konania.
Bez podpory komôr
Odbytový fond
Ako by mal fungovať
má to byť neštátny fond, ktorý bude ako právnická osoba hospodáriť s vlastným majetkom,
prispievať do fondu by mali všetci výrobcovia poľnohospodárskych výrobkov, krmovín a potravín sumou vo výške 0,06 % z celkových tržieb,
vyzbierať sa tak má okolo troch miliónov eur ročne,
výrobky budú podporované a propagované cez Značku kvality SK , tú môžu získať len výrobky s viac ako 75percentným obsahom slovenských surovín,
fungovanie fondu upraví zákon o Odbytovom fonde.
Veľký záujem Jahnátkov fond v slovenských firmách zatiaľ nevzbudil.
„Je to neuveriteľné, ale s uplatnením takéhoto systému máme u našich potravinárov, prvovýrobcov i obchodníkov veľké problémy,“ priznal Jahnátek.
„Navrhované riešenie je pre členov Potravinárskej komory Slovenska neprijateľné,“ povedal jej prezident Daniel Poturnay.
Zriadenie fondu s povinnými príspevkami komora neschvaľuje, potravinári už totiž majú negatívne skúsenosti s Recyklačným fondom, do ktorého musia povinne platiť.
Povinné príspevky sa podľa Poturnaya môžu premietnuť aj do cien slovenských výrobcov. To zatlačí na ich konkurencieschopnosť.
„Zahraniční výrobcovia budú mať nižšiu cenu produktov aj o tieto náklady,“ povedal.
Diskusiu o fonde rozbehla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
„Naša predstava bola, že do toho dajú zdroje podnikatelia aj štát, “ povedal jej hovorca Stanislav Nemec.
S ministerským návrhom SPPK spokojná nie je. Tvrdí, že pôjde len o ďalšiu záťaž pre podnikateľov, ktorým od nového roka stúpnu náklady.
Fond ich skôr nepresvedčil
Konateľ novozámockej firmy Novofruct Pavol Uhrin nesúhlasí s tým, že by sa mali podporovať len výrobky pod Značkou kvality SK: „Mali by sme prispievať do fondu, ale podporili by sme tým len časť našej produkcie, ktorá má Značku kvality SK.“
Niektoré suroviny firma nevie nakúpiť na Slovensku, preto ich dováža. Nie všetky výrobky tak splnia podmienku 75percentného podielu obsahu slovenských surovín, pre získanie značky kvality.
Nepozdáva sa mu ani to, že do fondu by mali prispievať len podnikatelia. Minimálne polovicou by mal podľa neho prispieť aj štát.
Uhrin sa obáva aj transparentnosti využívania peňazí z fondu. „Kde sú peniaze, sú aj záujmy a tie by nemuseli byť orientované len na naplnenie vznešeného cieľa,“ hovorí.
Fond nepresvedčil ani riaditeľa Mäsokombinátu Nord Svit Ľubomíra Kozubíka. Nemyslí si, že takáto iniciatíva povedie k výraznejšiemu predaju slovenských potravín.
Fond podporuje mliekareň Milsy z Bánoviec nad Bebravou. „Sme ochotní prispievať do neho,“ povedal predseda predstavenstva Stanislav Voskár. Je presvedčený, že pri správne cielenej podpore pôjde o efektívne riešenie.
Fond má podporu aj spoločnosti Hyza. Tá víta každú iniciatívu na podporu slovenských výrobkov.