BRATISLAVA. Požiadavky Smeru na mestá a obce sú podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka pre ne nevýhodné.
Ako povedal Moravčík pre agentúru SITA, mestá a obce do 2000 obyvateľov by podľa memoranda, ktoré podpísala vláda a ZMOS, nemali v budúcom roku míňať viac ako v tomto a tie nad 2000 obyvateľov by dokonca mali ušetriť 5 percent na mzdových výdavkoch a 10 percent na tovaroch a službách.
„Tieto požiadavky vlády Smeru sú nefér, trestajú najmä zodpovedných a pre mnohé obce a mestá sú neuskutočniteľné,“ upozornil.
Postup vlády Smeru voči obciam a mestám je podľa Moravčíka nefér, pretože vláda namiesto šetrenia na svojom luxuse žiada od obcí aj posledný cent.
„Vláde a jej ministrom podľa návrhu rozpočtu výdavky na budúci rok narastú o 700 miliónov eur, obciam a mestám sa však majú znížiť o 100 miliónov eur. Obce často nemajú ani na elektrinu či na kúpu základných vecí, vláda pritom nakupuje predražené softvéry či diaľnice o stovky miliónov eur,“ zdôraznil podpredseda KDH.
Požiadavky vlády na obce sú podľa Moravčíka také, ako keby Európska únia žiadala rovnaké percentuálne škrty od Slovenska ako od Grécka. Sú prísnejšie pre zodpovedných ako pre nezodpovedných.
"Zodpovední primátori a starostovia, ktorí už prepúšťali a šetrili, už ďalej nemajú z čoho škrtať. Naopak, menší problém so škrtmi budú mať samosprávy, ktoré rozdávajú vysoké odmeny a nakupujú predražené tovary a služby. Tým nebude robiť problém niečo ušetriť,“ povedal.
Požiadavky vlády sú pre mnohé obce podľa Moravčíka neuskutočniteľné.
Vláda Smeru totiž na jednej strane vyššími daňami zvyšuje ceny tovarov v obchodoch, na druhej strane žiada obce, aby na ne míňali o 10 percent menej.
Smer tiež vyššími odvodmi živnostníkov a dohodárov podľa neho zvýši ceny služieb, na druhej chce, aby na ne obce míňali o 10 percent menej.
„Nesociálne požiadavky Smeru pocítia nielen obecné úrady, ale aj ich zamestnanci. Tí totiž zarobia o 5 percent menej a ceny v obchodoch kvôli vyšším daniam pre obchodníkov vzrastú,“ upozornil.
Ak Smer žiada od obcí zníženie výdavkov, tak by mal ísť podľa podpredsedu KDH v prvom rade príkladom.
Od zodpovedných obcí, ktoré nemajú deficity a dosahujú nízke alebo žiadne zadlženie, by mal žiadať menšie šetrenie ako od obcí nezodpovedných.
Pri požiadavke na šetrenie obcí na tovaroch a službách by mala vláda zohľadniť aj to, že kvôli jej opatreniam ceny tovarov a služieb narastú.