Transpetrol prepravuje o pätinu menej ropy než vlani. Aj preto ukončí tento rok s nižším počtom zamestnancov ako vlani. Tým sa zmeny nekončia.
BRATISLAVA. Stopercentná dcérska firma ministerstva hospodárstva, prepravca ropy Transpetrol, prepúšťa. Záujem o prepravu ropy ropovodom Družba totiž klesá.
„Spoločnosť Transpetrol niekoľkokrát v priebehu tohto roku avizovala pokles v objemoch prepravovanej ropy. Medziročne to predstavuje viac ako dvadsať percent z prepravovaných objemov,“ vysvetlila Lucia Patznerová z Transpetrolu.
Firma hľadá možnosti ako stratu vykryť. Vedenie spoločnosti môže tento rok pre výsledky firmy zabudnúť na odmeny.
Transpetrol začal prepúšťať. „Na začiatku roka 2012 sme evidovali 430 zamestnancov. Predpoklad ku koncu roka bude na úrovni 340 zamestnancov,“ hovorí Patznerová s tým, že za redukciou počtu pracovníkov je aj zavedenie pokrokovejších technológií.
Ďalší mierny pokles počtu zamestnancov očakáva Transpetrol aj na budúci rok.
Obchádzajú nás
Fakty
Transpetrol v číslach
100-percentným majiteľom Transpetrolu je ministerstvo hospodárstva . Dopyt po prepravách klesá zo strany českých rafinérií . Navyše ropu prestalo spracúvať české Paramo. Vyše 60 % prepravovaného objemu realizoval Transpetrol v roku 2011pre rafinériu Slovnaft . V tom istom roku spolu prepravil 9,9 milióna ton ropy . Na dividendách vyplatil za rok 2011 8,2 milióna eur .
Zdroj: Transpetrol
Oslabenie prepravenej kapacity Transpetrolu spôsobil najmä nižší dopyt českých klientov.
Tí sa snažia stále viac dovážať ropu nie klasicky ropovodom Družba, ale napríklad konkurenčným ropovodom IKL cez Nemecko.
České firmy sa však k tomu príliš vyjadrovať nechcú.
„Ropa sa dodáva kombináciou ropovodov Družba a IKL. Štruktúra dodávok sa odvíja od výsledkov našich analýz,“ povedal Mikuláš Duda z českej rafinérie Unipetrol.
To, či sa medziročne zvýšili, alebo znížili dodávky z Družby, však Duda nespresnil. Tvrdí, že ide o interné informácie.
„Do niektorých českých rafinérií vstúpili zahraničné firmy. Noví vlastníci sa rozhodli diverzifikovať zdroje, aby tým znižovali riziko z hľadiska dodávok ropy,“ myslí si Michal Hudec z portálu Energia.sk.
Ich motivácia môže byť aj v ich prípadnom podielnictve v ropovodoch konkurenčných voči Transpetrolu, dodal Hudec.
Desať percent vypadne
Problémy Transpetrolu sa týmto rokom končiť nemusia. Asi desatina rafinérskych kapacít bude musieť pre krízu zmiznúť z trhu, naznačuje Hudec.
Keď sa to dotkne zákazníkov Transpetrolu, pocíti štátny prepravca ropy aj túto zmenu na trhu.
Transpetrol tvrdí, že taká zlá situácia nie je. Ako príklad používa pôžičku pätnásť miliónov eur, ktorú poskytol štátnemu Slovenskému vodohospodárskemu podniku.
„Transpetrol disponuje takými finančnými zdrojmi, ktoré plne zodpovedajú krytiu prevádzkových potrieb,“ hovorí Patznerová.
Či ovplyvní situácia v podniku aj štátny rozpočet, sme sa na ministerstve financií nedozvedeli. Odkázalo nás na ministerstvo hospodárstva.
Tvrdí, že sa treba najprv spýtať, ako to vyzerá s dividendami štátneho prepravcu.