BRATISLAVA. Za akých podmienok komu a koľko emisných kvót predáme? Odpoveď má dať návrh predaja povoleniek, o ktorom má dnes alebo na budúci týždeň rokovať vláda.
Šéf envirorezortu Peter Žiga poslal návrh na rokovanie vlády utajený. Po otázkach SME sľúbil, že to zmení. Prisľúbil, že zverejní mená záujemcov aj informáciu, koľko kvót chcú od Slovenska kúpiť.
Až keď sa podpíše zmluva
Predaj emisií
O čo ide
- Slovensko má na predaj kvóty AAU na vypustenie 27 miliónov ton emisií,
- zaujímajú sa o ne Španielsko a podniky z Japonska,
- Madrid by rád kúpil 22 miliónov ton emisií,
- ministerstvo ráta, že získa za tonu menej ako euro.
Aj po zverejnení návrhu na predaj emisných kvót AAU ostane vyčiernená cena, ktorú nám záujemcovia ponúkajú za tonu emisií.
„Jej zverejnenie by mohlo zmariť pripravovaný obchod,“ vysvetlil hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Keď o možných kupcoch našich emisných povoleniek rokovala pred rokom Radičovej vláda, vtedajší šéf envirorezortu József Nagy (Most-Híd) tiež odmietol povedať mená záujemcov či plánovanú cenu za tonu emisií. „Mohlo by nám to uškodiť,“ vysvetlil vtedy.
Radičovej vláda nakoniec zverejnila, že o naše emisie má záujem španielska vláda. Madrid však zverejnenie tejto informácie kritizoval.
Žiga chce cenu ukázať, až keď sa s kupujúcim podpíše zmluva. Tú totiž musí dať na web, inak by bola neplatná. Ministerstvo bude dovtedy podľa Stana považovať navrhovanú cenu za tonu emisií za obchodné tajomstvo.
Zákon hovorí, že keď sa predáva štátny majetok, obchodné tajomstvo ide do úzadia. „Nejde o nakladanie s majetkom štátu,“ tvrdí o predaji emisií Stano.
„Keď štát obchoduje s povolenkami, nakladá so svojím majetkom,“ odmieta takýto názor advokát TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala.
Na povinnosti zverejniť celý dokument vrátane ceny podľa Palu nemení nič ani argument rezortu, že materiál nie je zmluvou, ale len akousi bilanciou možností predaja emisných povoleniek.
„Opis možných kupujúcich či kritériá ovplyvňujúce kúpnu cenu sú informácie, ktoré sa týkajú nakladania s majetkom štátu,“ vysvetľuje advokát.
Cena výrazne pod euro
Aj advokát Vladimír Šárnik zdôrazňuje, že ochrana obchodného tajomstva pri obchodoch so štátnym majetkom neobstojí. „V tomto prípade ide skôr o politické rozhodnutie a bude zdĺhavé sa voči nemu brániť,“ dodal advokát. Pripomína, že obchodné tajomstvo sa musí týkať podnikania. „Predaj emisií nie je podnikaním a štát nie je podnikateľom,“ upozorňuje.
Žiga už minulý mesiac prezradil, že tonu emisií by sme mohli predať výrazne pod euro. Na predaji by sme preto mohli zarobiť desať až dvadsať miliónov eur, na predaj totiž máme 27 miliónov emisných povoleniek.
Ich cena klesá už dva roky, štáty ich totiž majú prebytok. Tona sa začiatkom roka predávala asi za dve eurá. O 22 miliónov ton má stále záujem španielska vláda, rokujeme aj s firmami z Japonska.
Cenu môže výrazne ovplyvniť summit OSN o klimatických zmenách v Katare. Štáty tam majú rozhodnúť, čo bude v najbližších rokoch s kvótami AAU.
Podrobnosti, ako môžu výsledky sumitu ovplyvniť predaj našich emisií, rieši podľa Stana práve materiál, o ktorom majú rokovať ministri.