BRATISLAVA.
"Eurozóna v dnešnej podobe nebude môcť dlho fungovať, pretože má zásadné nedostatky," povedal na pondelkovej tlačovej konferencii.
"Slovensko by ako malá krajina nemala prejavovať nejakú hyperaktivitu, ale len hájiť svoje záujmy," dodal. Zásadným problémom sú podľa Sulíka veľké rozdiely medzi členskými krajinami, ktoré sú v najbližších rokoch neprekonateľné. "Je mylné myslieť si niečo také, že z Európy bude jeden silný superštát," skonštatoval.
Nemecký ekonóm Markus Kerber, ktorý navrhuje riešiť problémy eurozóny zavedením paralelných mien, si myslí, že je potrebné diskutovať o alternatívach ďalšieho smerovania zoskupenia.
"Je potrebné pripraviť sa aj na netradičné možnosti. Masívne záchranné balíky nie sú riešením, len zľahčujú vážnosť situácie," povedal.
Podľa Kerbera by sme mali ukončiť debatu o tom, kto je za a kto je proti eurozóne a experiment spoločnej meny ukončiť. Navrhuje preto, aby krajiny s prebytkami na bežnom účte platobnej bilancie mali popri eure aj druhú menu.
"Pri zavádzaní eura som nebol ani zástancom, ani odporcom. Po desiatich rokoch experimentu sme dospeli do štádia, kedy musíme veľmi dobre rozmýšľať, kam to bude ďalej smerovať," dodal Kerber s tým, že je potrebné opäť nastoliť monetárnu stabilitu.