Podnikateľ Ivan Kmotrík odmieta, že by dnes mal vplyv na vodárne. Nevylúčil, že sa to zmení.
BRATISLAVA. Údržbu či budovanie vodovodnej a kanalizačnej siete na západnom Slovensku môže ovplyvňovať neznáma firma Hedin, ktorá vznikla len pred piatimi mesiacmi.
Získala totiž 49-percentný balík akcií v spoločnosti Infra Services.
Čo sa zmenilo
Infra Services
- ide o dcérsku firmu bratislavských vodární,
- vodárne jej platia za servis, ročne asi 16 miliónov eur,
- menšina patrila firme Hass zo Zlatých Moraviec,
- 25. októbra ju kúpila žilinská firma Hedin,
- vďaka vedeniu vodární bude mať právo nominovať finančného a technického riaditeľa podniku.
Tá je dcérou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), no vodárne si od nej musia deväť rokov objednávať servis vodovodov, kanalizácií či vodomerov.
Od BVS odoberá vodu 710-tisíc ľudí na západe Slovenska.
Získajú aj manažérov
Predstavenstvo mestského podniku včera schválilo akcionársku zmluvu, ktorá Hedinu garantuje aj posty technického a ekonomického riaditeľa vo firme Infra Services.
Neznáma firma má nárok aj na člena predstavenstva a dozornej rady.
Tieto dva posty síce patrili menšinovému akcionárovi aj doteraz, no bez akcionárskej zmluvy mohlo mesto nominácie vetovať.
Hedin získal 49-percentný balík akcií od zlatomoravskej firmy Hass. Tá kúpila podiel v Infra Services predvlani, keď bol primátorom Bratislavy Andrej Ďurkovský.
Kúpu akcií firma financovala vďaka peniazom z Privatbanky, ktorá patrí skupine Penta.
Súčasný primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) považuje obchod za skrytú privatizáciu vodární a tunelovanie. Ďurkovského manažéri totiž uzavreli s dcérou exkluzívny kontrakt, pre ktorý jej musia deväť rokov platiť aj za odpočty vodomerov a nájom áut.
Ročne tak odteká z podniku asi 16 miliónov eur, čo je pätina nákladov vodární.
Kmotrík má záujem
Komu patrí žilinská firma Hedin, magistrát a vodárne nevedia. Mesto nemalo nástroj, ako zmenu akcionára blokovať, zdôraznil Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy.
Miestni politici tvrdia, že majiteľom je podnikateľ Ivan Kmotrík. „Záujem o vodárenský biznis mám, no za týmto nie som,“ reagoval včera pre SME. Dodal, že otázky budú možno aktuálne začiatkom budúceho roku.
Hedin spravujú advokáti z kancelárie Ďurček & Bugala. Petra Ďurčeka sme zastihli na dovolenke, stanovisko preto v pondelok nestihol poskytnúť.
"Akcionársku štruktúru spoločnosti Hedin nebudem komentovať," reagoval v utorok advokát.
Ďurček však sedí v dozornej rade považskobystrického paroplynového cyklu, ktorý patrí Kmotríkovej skupine Grafobal.
Keď Kmotrík kupoval začiatkom roka sninskú tepláreň, do jej dozornej rady zasadol tiež Ďurček.
„Pracujú pre nás rovnako, ako pre stovky iných klientov,“ reagoval na túto zhodu Kmotrík: „Určite to neznamená, že ide o môj biznis.“
Ovládajú väčšinu biznisu
„Na personálnu politiku v dcérskej firme sa bude primátor pýtať na stretnutí s predstavenstvom,“ reagoval Andrassy na schválenie dohody, ktorá Hedinu garantuje miesta technického a ekonomického riaditeľa.
Za aký objem peňazí títo šéfovia zodpovedajú, sa nedá podľa hovorkyne Infra Services Veroniky Deckerovej povedať. Odkázala nás na organizačnú štruktúru, podľa ktorej zodpovedajú za väčšinu činností podniku.
Za zadávanie zákaziek podľa Deckerovej zodpovedá vedenie spoločnosti, no podľa organizačnej štruktúry patria pod finančného riaditeľa.
Aj keď sa Infra Services musí riadiť zákonom o verejnom obstarávaní, podľa webu tendre.sme.sk robila prvý tender až túto jar. Za kosenie a úpravu zelene pri čistiarňach a vodojemoch zaplatí za dva roky 295-tisíc eur.
Členka dozornej rady vodární a poslankyňa bratislavského zastupiteľstva Zuzana Dzivjáková (OKS) o schválení akcionárskej zmluvy nevedela.
Pre zmenu akcionára Infra Services sa chce manažérov vodární pýtať, či mestský podnik nemal predkupné právo na predávaný menšinový podiel.