BRATISLAVA. Daňoví kontrolóri zadržiavajú vratky DPH a na vybrané firmy posielajú kontroly každý mesiac. Tvrdí to podnikateľ Peter Sarvaš z Lučenca.
„Od mája mám otvorených sedem kontrol, ale ani jednu ešte neuzavreli,“ sťažuje sa konateľ firmy Perosa & Kodexi, ktorá sa zaoberá výrobou pletív a klincov.
Keďže daňový úrad v jeho prípade neukončil ani jednu zo siedmich kontrol, zadržiava vratky DPH. „Spolupracujem s nimi, ale za sedem mesiacov sa vratky vyšplhali na vysoké sumy, čo mi spôsobuje finančné problémy,“ tvrdí.
Zámerne zdržiavanie?
Prečo sa inšpektori zamerali na jeho firmu, mu daňový úrad nevysvetlil. „Naťahujú kontroly a posielam im tie isté formuláre, ale výsledok kontrol stále neviem. Tvrdia, že budú pokračovať až do marca,“ hovorí podnikateľ.
Daniari sa k prípadu pre daňové tajomstvo odmietli vyjadriť. Podľa hovorkyne Finančného riaditeľstva Gabriely Dianovej inšpektori vykonávajú kontroly objektívne, na základe rovnosti postavenia každého daňového subjektu a v medziach zákona.
Problém s výpadkom príjmov z vratiek DPH má podľa Sarvaša viacero firiem. Informáciu, že firma na spracovanie dreva z okresu Brezno má preto ukončiť činnosť, sa nám nepodarilo overiť. Dva dni v nej nik nedvíhal telefón. Zo zákona majú inšpektori na uzatvorenie daňovej kontroly maximálne jeden rok. Dovtedy musia daňovému subjektu v prípade porušenia zákona určiť a vyrubiť daň.
„Správca dane je povinný bezodkladne a bez zbytočných prieťahov zaoberať sa každou vecou, ktorá je predmetom správy daní,“ tvrdí Peter Pašek z poradenskej firmy Accace.
Dokázať, že daniari umelo predlžovali audit, je však podľa Pašeka náročné. Poškodená firma musí mať dôkazy, že splnila všetky požiadavky počas kontroly, inak v žiadosti o odškodnenie neuspeje.
Koniec masových kontrol
Spúšťačom daňovej kontroly je najčastejšie podozrivé správanie daňovníka. Daniari totiž využívajú takzvaný dátový sklad, ktorý dokáže analyticky vyhodnotiť „anomálie v správaní daňového subjektu“. Systém hodnotí 59 kritérií.
Jeden z modulov dátového skladu dokáže napríklad vyhodnotiť, kedy si podnikateľ uplatnil podozrivo vysoký daňový odpočet a voči komu.
Daniari chcú takýmto spôsobom racionalizovať kontroly a obmedziť zbytočné inšpekcie u poctivých podnikateľov. Zamerať sa chcú na nepoctivé firmy hlavne v oblasti reštaurácií a exportu, kde k únikom dochádza najviac.
Daniarov a vládu tlačí aj slabá efektivita pri výbere DPH, tá je u nás po Grécku druhá najhoršia v Únii. Zlepšiť výber má aj spustenie ratingového systému, v praxi by mal fungovať od roku 2014.
Daňovník by tak mohol dostať ratingovú známku na základe daňovej morálky. Zlý rating by mohol vylúčiť firmy z verejných obstarávaní.