SaS návrh na vytvorenie špeciálneho výboru pre euroval už predložila na túto parlamentnú schôdzu cez zmenu zákona o rokovacom poriadku.
BRATISLAVA. Žiadajú však za to od vládneho Smeru podporu pre svoje návrhy.
Tým prvým je zriadenie nového parlamentného výboru pre záležitosti Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). Liberáli tiež žiadajú, aby sa o poskytnutí finančnej pomoci konkrétnej krajine rozhodovalo v pléne Národnej rady
Výnimka pre predzásobenie
VIAC K TÉME:
Verejný dlh
Odporúčame prečítať:
Odporúčal by zmenu zákona člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Michal Horváth? Tu sú jeho argumenty
Ako sa darí predávať slovenské dlhopisy v Japonsku (Rozhovor so šéfom správy nášho dlhu Danielom Bytčánkom)
Podozrivý názor Fera Múčku:Tajomstvá a pikantérie slovenského dlhu
Úvahy o zmene ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti pritom pripustil v polovici novembra na rokovaní parlamentného finančného výboru aj minister financií Peter Kažimír.
Zámerom je ani nie rok účinný ústavný zákon o dlhovej brzde zmeniť tak, aby sa predzásobenie peniazmi na krytie dlhu nezapočítavalo do limitov sankčných pásiem verejného dlhu.
Takéto predzásobenie v čase, keď sú dobré podmienky na trhu a nízke úroky podľa šéfa poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára "má svoje rácio".
Krajina by tak mohla svoj dlh z naakumulovaných prostriedkov financovať v prípade zhoršenia prístupu na finančné trhy.
Chcú výbor
"Sme pripravení túto zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde podporiť len za predpokladu, že Smer prestane politikárčiť a podporí zriadenie výboru pre záležitosti ESM a že o poskytnutí finančnej pomoci konkrétnej krajine bude rozhodovať plénum Národnej rady SR,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Kollár.
Ako dodal, SaS návrh na vytvorenie špeciálneho výboru pre euroval už predložila na túto parlamentnú schôdzu cez zmenu zákona o rokovacom poriadku.
"Chceme dosiahnuť, aby tento výbor schvaľoval stanoviská zástupcu SR v orgánoch ESM a chceme, aby náš zástupca bol takýmto rozhodnutím spomínaného výboru viazaný,“ dodal Kollár.
Minister financií Peter Kažimír v utorok liberálom odkázal, že súčasný kabinet iba pokračuje v programe, ktorý schválila predchádzajúca vláda, a presne v takej istej procedúre.
Rozdiel je podľa neho iba v tom, že v súčasnosti má opozícia oveľa viac informácií o tom, čo sa v eurozóne deje, ako tomu bolo za predchádzajúcej vlády.
"Sú určite v lepšej pozícii, ako sme boli my,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Kažimír s tým, že opoziční poslanci môžu o európskych témach s ministrom otvorene hovoriť napríklad aj na neverejných rokovaniach finančného či európskeho parlamentného výboru.
K samotnej debate o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde minister povedal, že ide o odborné diskusie.