BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána vyostrí konkurenčný boj medzi bankami v krajine. Do mája chce rozbehnúť štátnu internetovú banku Webbank.
Tento krok odôvodňuje opatrnosťou bánk, ktoré v neistom období poskytujú úvery firmám len s prísnymi podmienkami a nepriamo tak obmedzujú investície.
Cesta na podporu podnikania
Minister financií György Matolcsy tvrdí, že banka bude lacná, nízkonákladová a umožní poskytovať podnikateľom viac pôžičiek za prijateľnejších podmienok.
Webbank má riešiť aj refinancovanie úverov v zahraničných menách. Maďari si v rokoch 2003 až 2008 s obľubou brali zahraničné hypotéky, najmä vo švajčiarskych frankoch, v eurách či jenoch. Pri cudzích menách im banky poskytovali nižšiu úrokovú sadzbu a umožnili im získať aj vyšší úver.
Forint sa odvtedy výrazne oslabil, oproti švajčiarskemu franku sa napríklad prepadol o 40 percent. Pre ľudí, ktorí zarábajú vo forintoch, úvery zdraželi a klienti bankám prestali splácať úvery.
Maďarsko má dnes 70 percent úverov domácností v cudzích menách. Dosiahli výšku 18 percent HDP. Minulý rok preto vláda schválila dômyselné riešenie: Dovolila klientom bánk splatiť úvery v cudzích menách za nižší ako trhový kurz. Frank ohodnotila na 180 forintov (aktuálny bol 233 forintov za frank) a euro na 250 forintov. Rozdiel medzi ním a aktuálnym kurzom franku znášali banky.
Odpor voči zahraničným bankám
„Banka dodá kapitál vo forintoch a splatí im dlhy v cudzej mene. Dôjde k prevodu hypotéky napríklad z frankov na forinty,“ tvrdí pre SME maďarský ekonóm Kálmán Dezséri.
Riziko z kurzovej konverzie sa rozloží na dve strany: banka preberá na seba straty z výmeny kurzu a klient bude pri novej hypotéky platiť vyššie úrokové sadzby.
Orbán sa netají odporom voči zahraničným bankám. „Chce, aby v krajine aspoň 50 percent kapitálu bolo v bankách z Maďarska. Táto banka je prvým krokom k tomu,“ dodal Dezséri.
Zahraničné banky už prehodnocujú, či má zmysel ostať vo východoeurópskom regióne. Dôvodom majú byť ťažké podmienky, ktoré v posledných mesiacoch schválila maďarská vláda. Pred odchodom včera varoval šéf maďarskej divízie Erste Group Bank Radovan Jelasic, ktorého citovala televízia Bloomberg (Patria.cz). Do bankovej skupiny patrí aj Slovenská sporiteľňa.
„Mnoho bánk by chcelo opustiť región. Ale je tu jeden problém. Nie je komu banky predávať,“ povedal na včerajšej konferencii v Helsinkách Jelasic.
Všetci prehodnocujeme stratégiu svojho podnikanie, čo je jadrom nášho biznisu. Nečudoval by som sa, ak v nasledujúcich mesiacoch došlo k zásadným rozhodnutiam, v závislosti od banky, krajiny a regiónu, dodal.