ATÉNY.
Mnohí obyvatelia krajiny, unavení politickými naťahovačkami a škrtmi, však na ňu reagovali s pohŕdaním a opozičná strana Syriza ju nazvala "nedopečeným kompromisom", ktorý problémy krajiny nevyrieši.
"Veľmi šedé, veľmi temné obdobie sa pre Grécko včera oficiálne skončilo a skončilo sa nadobro," povedal Samaras v utorok v televíznom vystúpení. Veľká väčšina, 84 % Grékov, si však myslí, že neistota bude pokračovať aj po uvoľnení zahraničnej pomoci. Ukázal to prieskum verejnej mienky zverejnený v pondelok.
Všetky grécke vládne strany, ktoré mesiace bojovali v snahe presadiť nepopulárne úsporné opatrenia, dohodu euroministrov uvítali. Opozícia však tvrdí, že to nie je to, čo krajina potrebuje, aby bol jej dlh udržateľný.
Nutný je odpis 50 % gréckeho dlhu v hodnote 340 miliárd eur, tomu však stojí v ceste nemecká kancelárka Angela Merkelová, vyhlásil jeden z lídrov radikálnej ľavicovej strany Syriza Dimitris Papadimoulis.
Dohoda "prešla pod tlakom úzkoprsej, egoistickej a krátkozrakej politiky Merkelovej, ktorá si chráni svoje peniaze," povedal.
Rozhodnutie medzinárodných veriteľov znížilo bezprostredné riziko štátneho bankrotu alebo odchodu Grécka z eurozóny, komentovala ratingová agentúra Fitch. Varovala však, že riziko ostáva a nie je jasné, či dohoda dostatočne podporí istotu spotrebiteľov aj investorov.