Naposledy označili USA vo všeobecnosti krajinu za manipulátora meny v roku 1994 počas vlády Billa Clintona, a to práve Čínu.
WASHINGTON. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Ministerstvo financií USA dvakrát ročne zverejňuje správu, či niektorá z krajín manipuluje svoju menu s cieľom získať výhody pre svojich exportérov.
V najnovšej správe uviedlo, že Čína umožnila rast jüanu oproti doláru od júna 2010 o 9,7 % a v prípade započítania inflácie o 12,6 %. To je dôvod, pre ktorý sa ministerstvo vyhlo označeniu krajiny za manipulátora meny.
Vyzvali Peking na posilnenie
Jüan je však naďalej podľa neho "výrazne podhodnotený" a Washington vyzval Peking, aby urobil ďalšie kroky na jeho posilnenie.
Mitt Romney, ktorý bol republikánskym kandidátom na prezidentský úrad, v predvolebnej kampani prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách označí Čínu za manipulátora meny.
Takéto označenie by však podľa prezidenta Baracka Obamu, ktorý v novembrových voľbách získal úrad prezidenta aj na ďalšie obdobie, mohlo viesť zo strany Číny k odvetným opatreniam a poškodeniu amerických vývozcov.
Naposledy v roku 1994
Naposledy označili USA vo všeobecnosti krajinu za manipulátora meny v roku 1994 počas vlády Billa Clintona, a to práve Čínu.
Potom sa však ako demokrati, tak republikáni (počas vlády Georgea W. Busha) rozhodli, že urobia lepšie, ak sa namiesto konfrontácie budú snažiť o zlepšenie situácie svojich vývozcov prostredníctvom rokovaní s čínskou vládou.
Počas ostatnej prezidentskej kampane však Romney uviedol, že tento postoj k cieľu neviedol, a dodal, že v prípade víťazstva označí Čínu za manipulátora meny hneď v prvý deň po nástupe do úradu.
Toto označenie by mohlo znamenať zvýšenie dovozných ciel na čínsky tovar smerujúci na americký trh. Zároveň by to ale podľa odporcov takéhoto postupu mohlo viesť aj k obchodnej vojne s krajinou, ktorá je pre amerických exportérov kľúčová.