BRATISLAVA.
Medzi obchodníkmi však pretrvávali obavy z toho, že sa objavuje málo zrozumiteľných opatrení na boj proti dlhovej kríze v eurozóne.
"Je tu iskierka nádeje, trhy však potrebujú viac ako to," povedal Mike Turner zo spoločnosti XBZ. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 stúpol o 0,3 % na 1 107,65 bodu. Počas minulého týždňa si tento index pripísal 4 %. Motorom rastu boli spoločnosti Nestlé a Novartis.
Naopak, nedarilo sa americkým akciovým trhom. Tie reagovali na vyhlásenia vodcu demokratickej väčšiny v americkom Senáte Harryho Reida, ktorý vyjadril sklamanie z toho, že v procese boja proti takzvanému "fiškálnemu útesu" sa urobil iba "malý pokrok".
Pojmom "fiškálny útes" sa označuje automatické zvyšovanie daní v kombinácii s výdavkovými škrtmi v americkej ekonomike.
Tieto opatrenia by mali vstúpiť v USA do platnosti v budúcom roku. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,69 % na 12 878,13 bodu a širší Standard & Poor’s o 0,52 % na 1 398,94 bodu, technologický Nasdaq stratil 0,30 % a uzavrel na úrovni 2 967,79 bodu.
Japonský akciový trh v stredu oslabil. Japonský exportéri si totiž uvedomujú pokles ziskovosti v dôsledku silného japonského jenu. Pod pokles japonskej burzy sa podpísalo aj sklamanie z vývoja rokovaní o rozpočtovej situácii v USA. Hlavný japonský index Nikkei oslabil o 1,2 % na 9 308,35 bodu.
Širší Topix si odpísal 1,3 % a uzatvoril na úrovni 771,39 bodu. Japonskí exportéri, spoločnosti Toyota Motor, Honda Motor a Canon, si odpísali od 1,6 % do 3,1 %.