Vybrané prevádzky priemyselných odvetví dostanú spočiatku časť emisných kvót zadarmo. Neskôr však bude počet kvót klesať a firmy ich budú musieť nakupovať, alebo modernizovať svoje technológie.
BRATISLAVA. Za nový zákon o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorý bude platiť od januára 2013, zahlasovalo 82 poslancov.
O právnej norme sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Po novom budú niektoré podniky, najmä v oblasti výroby elektrickej energie, emisné povolenky v plnej miere nakupovať, výrobné podniky časť dostanú a časť kúpia.
Vláda materiál neschválila na prvýkrát pre spor ministerstiev financií a životného prostredia o tom, ako sa majú využiť peniaze získané z predaja emisií.
Výsledkom je, že oba rezorty sa majú na použití peňazí každý rok dohodnúť. Šéf envirorezortu Peter Žiga (Smer) odhadol, že dražba emisných povoleniek by na budúci rok mohla priniesť okolo 105 miliónov eur.
Prečítajte si tiež: Vláda ukáže cenu emisií, ale až keď ich predá.
Polovicu z emisií majú podniky kúpiť
Slovensko má pre podniky na budúci rok pridelených 32,2 milióna ton emisií, asi polovicu by si podniky mali nakúpiť.
Dosah právnej normy sa prejaví v cashflow a podnikateľských plánoch znečisťovateľov, preto chce envirorezort zo získaných peňazí podporovať schémy štátnej pomoci, ktoré ešte musí notifikovať Európska komisia, a bude poskytovať z týchto peňazí pôžičky alebo nenávratné granty na zakúpenie technológií, ktoré budú produkovať menej oxidu uhličitého.
Výnosy z dražieb sa však nebudú používať len na schémy štátnej pomoci znečisťovateľom, ale aj na iné účely. Koľko percent peňazí z dražieb emisií však pôjde na tento účel, nie je jasné, keďže sa na tom budú musieť každý rok dohodnúť oba rezorty.
Rozdelenie peňazí vymyslelo ministerstvo životného prostredia
Peniaze, ktoré po dohode oboch rezortov pôjdu na projekty na podporu znižovania emisií, by sa mali deliť podľa kľúča envirorezortu.
Na jeho základe by 50 percent malo smerovať na financovanie veľkých infraštrukturálnych projektov, desať percent sa použije na financovanie schémy štátnej pomoci prevádzkam, v ktorých hrozí únik uhlíka, 20 percent má ísť na zmierňovanie negatívnych dopadov klímy a 20 percent má zase smerovať na financovanie "de minimis" projektov, teda napríklad projektov na zatepľovanie či úspor energie.
Nové pravidlá bezodplatného prideľovania emisných kvót budú od januára platiť pre všetky členské štáty Európskej únie.
Vybrané prevádzky priemyselných odvetví dostanú spočiatku časť emisných kvót EUA zadarmo. Neskôr však bude počet kvót klesať a firmy ich budú musieť nakupovať, alebo modernizovať svoje technológie, aby znížili produkciu CO2.
Majú znížiť skleníkové plyny
Cieľom Európskej schémy obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov je nákladovo efektívnym spôsobom znižovať emisie CO2 v priemysle.
Poslanci zároveň schválili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého prevádzky, ktoré pre zmenu vnútorných podmienok (napríklad zúženie výroby), ktoré musia povinne hlásiť, nebudú potrebovať bezodplatne pridelené množstvo emisných kvót, budú povinné ich do konca príslušného kalendárneho roku vrátiť.
Ak to neurobia, dostanú pokutu 100 eur za každú neoprávnene pridelenú kvótu.
Emisie môžeme predať Španielsku alebo Rakúsku
Slovensko naposledy emisie predávalo v roku 2008, keď ich získala spoločnosť Interblue Group.
BRATISLAVA. Vláda dnes odsúhlasila predaj voľných emisných povoleniek oxidu uhličitého.
Návrh ministerstva životného prostredia počíta s dvoma variantmi, a to predať voľných 27 miliónov ton emisných povoleniek AAU Španielsku, alebo im predať 22 miliónov a zvyšok Rakúsku.
Rokovania má viesť šéf envirorezortu. Pre ktorý variant sa rozhodne, zatiaľ nie je jasné, rovnako nie je známa cena za jednu tonu.
Minister Peter Žiga pred nedávnom hovoril o tom, že tá sa v súčasnosti pohybuje výrazne pod jedno euro za tonu, čo potvrdil aj dnes.
"Momentálne rokujeme s dvoma vládami, budeme sa snažiť vyrokovať najlepšie podmienky pre Slovensko," skonštatoval Žiga po rokovaní kabinetu s tým, že veľmi ďaleko sú rokovania so španielskou vládou. Španieli podľa jeho slov potrebujú nakúpiť emisné kvóty, otázkou teraz je, či od Slovenska.
Šéf envirorezortu by chcel predaj zrealizovať do konca tohto roku, a to vzhľadom na to, že nie je jasné, akým spôsobom by malo obchodovanie ďalej prebiehať a povolenky by tak mohli aj prepadnúť.
Rovnako ako premiér Robert Fico v tejto súvislosti deklaroval, že celý proces predaja bude transparentný.
Slovensko naposledy emisie predávalo v roku 2008, keď ich získala spoločnosť Interblue Group, ktorá mala sídliť v garáži. Pätnásť miliónov ton emisií dostala za cenu 5,05 eura za tonu.
Nárok mala mať aj na ďalšie voľné emisie. Spoločnosť mala zároveň doplatiť jedno euro za tonu na tzv. zelené projekty, čo sa nestalo. Emisné kvóty vtedy skončili v japonských firmách. Kúpené emisie sa predávali ďalej približne za osem eur.
TASR