BRATISLAVA. Sociálny systém na Slovensku je veľmi zlý a nedá sa napraviť iba malými kozmetickými zmenami. Týmito slovami ohodnotila systém dávok v hmotnej núdzi opozičná poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) v rámci rozpravy k novele zákona o hmotnej núdzi.
"Podľa mňa ideálny stav by nastal, keby sme zrušili dávky v hmotnej núdzi a každému, kto chce pracovať, by sme ponúkli prácu aspoň za minimálnu mzdu," uviedla bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce. Dodala však, že si uvedomuje, že súčasná vláda takúto ambíciu aktuálne nemá.
Druhou možnosťou je podľa nej prestať novelizovať súčasný zákon a pripraviť úplne nový, pričom jeden návrh legislatívy nechala na rezorte práce bývalá vláda, v ktorej pôsobila. Ministerstvo však pristúpilo iba k novelizácii platného zákona. "Návrh novely nie je ideálny," podotkla.
Nicholsonovej sa nepáči napríklad navrhovaná zmena v oblasti aktivačných príspevkov. Tie totiž bude môcť občan vykonávať spolu 18 mesiacov, pričom následne bude z prác vyradený na šesť mesiacov. Takáto práca by mala byť podľa nej kontinuálna, čo sa pokúsi presadiť v pléne pozmeňovacím návrhom.
Novelu kritizovali aj jej kolegovia z opozičných lavíc.
"Tento zákon v snahe šetriť prináša negatívne efekty," upozornil Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a spoločne s Andrejom Hrnčiarom (Most-Híd) oponovali zmenám v dohodách. "Najzásadnejšia zmena sa dotkne tých, ktorí si takto privyrábajú," dodal Hrnčiar s tým, že ľudia takto prídu o niekoľko desiatok eur mesačne.
Pri posudzovaní nároku na hmotnú núdzu sa má totiž po novom prihliadať aj na zárobok získaný prácou na dohodu. Do príjmu na účely posúdenia sa bude započítavať 75 % príjmu získaného na základe dohody o vykonaní práce, čím sa odstráni súčasné zvýhodnenie tohto príjmu oproti iným zo závislej činnosti.