BRATISLAVA. Farmári by mali dostať z európskych peňazí viac ako sa plánovalo, naznačil to posledný summit Únie.
Aká bude skutočná výška dotácií a nová spoločná poľnohospodárska politika Únie, to sa však ešte nevie.
Jasné je zatiaľ len to, že od sľubovaného vyrovnania peňazí pre staré a nové členské krajiny Únia upustila.
Na rovnaké podmienky, ako majú farmári v starých členských štátoch Únie, si tak naši farmári počkajú ešte aspoň sedem rokov.
„Keď nie je jasné, čo sa bude podporovať, je veľmi ťažké robiť dlhodobé investičné zámery,“ povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Preto sú podľa neho farmári opatrnejší pri svojich investíciách, hlavne tých dlhodobých.
Pôžičky na krátky čas
„Rastú krátkodobé úverové zdroje v neprospech dlhodobých,“ vraví manažér pre agrosektor VÚB banky Martin Hubinský.
Tvrdí, že záujem o krátkodobé pôžičky, ako sú preklenovacie úvery či úvery na založenie úrody, v poslednom období výrazne rastie. Tvoria polovicu úverov banky, a takmer dve pätiny všetkých úverov farmárov u nás.
Za posledné dva-tri roky zastavila rast objemu úverov kríza, ale aj nízke ceny poľnohospodárskych komodít. Farmári vyčkávajú aj na dohodu o spoločnej poľnohospodárskej politike a aj výšku dotácií do sektora, dodal.
Požičali viac peňazí
Lídrom na trhu s poľnohospodárskymi úvermi je u nás UniCredit Bank, patrí jej 28–percentný podiel. Oproti vlaňajšku jej objem úverov stúpol o desatinu.
„Poskytujeme najmä prevádzkové financovanie,“ vraví Jaroslav Matoušek, vedúci oddelenia agrobiznisu UniCredit Bank.
Banka sa podľa neho zameriava na podniky, čo inovujú a hľadajú financovanie na viac rokov. Chystá produkt na prevádzkové financovanie v období, kým sa čaká na novú poľnohospodársku politiku.
V posledných rokoch si polepšila Tatra banka, na trhu s pôžičkami pre farmárov má štvrtinový podiel.
„Úverové zdroje smerujú do prevádzky na nákup vstupov na zakladanie úrody, financovanie rôznorodých dotačných titulov, štandardné prevádzkové a komoditné financovanie,“ povedal vedúci oddelenia agrofinancovania Radovan Mik.
Klienti majú v banke záujem aj o úvery na modernizáciu fariem či rekonštrukcie.
Zvýšený záujem o úvery zaznamenala aj Slovenská sporiteľňa. Od začiatku roka stúpol ich počet podľa hovorcu banky Štefana Frimmera o vyše štvrtinu.
Výrazné výkyvy v objeme poskytnutých pôžičiek poľnohospodárom nezaznamenala podľa jej hovorkyne Zuzany Eliášovej ani ČSOB. „Klienti preferovali krátkodobé úvery,“ povedala.
Pomôcť farmárom postihnutým suchom so založením novej úrody mali aj pôžičky so zvýhodneným úrokom.
Tie schválila vláda v auguste v Nových Sadoch. Vyčlenila na ne 30 miliónov eur. Záujem o ne však prejavilo len 50 fariem zo 16-tisíc.