Do podvodu s obilím bolo zapletených celkovo 64 firiem, z ktorých bolo 42 spoločností zo zahraničia a 22 zo Slovenska.
BRATISLAVA. Finančné riaditeľstvo a Policajný zbor zabránili neoprávnenému vyplateniu takmer 5 miliónov eur v rámci nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty.
Príslušníci oboch subjektov totiž odhalili dva prípady, keď dochádzalo k fiktívnym obchodom s komoditami, do ktorých sú zapletené aj veľké spoločnosti s významným podielom na trhu.
"Slovo kradnúť je v tomto prípade na mieste," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave minister financií Peter Kažimír (Smer). Podľa doterajších zistení bude možné firmám dodatočne dorubiť na DPH 27,5 milióna eur.
Zapojených 11 firiem
Do prvého prípadu "Cukor" a takzvaného karuselového podvodu bolo zapletených 11 daňových subjektov. Tie obchodovali s viacerými komoditami ako slnečnicový olej a káva, pričom najväčší podiel na uplatnených a nevyplatených nadmerných odpočtoch mal kryštálový cukor.
Výsledkom daňových kontrol je dosiahnutý dorub na DPH v celkovej sume 19 miliónov eur, z toho očakávaný dorub z rozpracovaných kontrol je približne 900.000 eur. Zadržaný nadmerný odpočet DPH má v tomto prípade hodnotu 1,8 milióna eur.
Do podvodu bola podľa ministrových informácií zapletená aj veľká spoločnosť zo stredného Slovenska podnikajúca vo veľkoobchode a maloobchode s potravinami a doplnkovým tovarom.
Podľa prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara boli pri súvisiacej policajnej akcii zadržané a predvedené štyri osoby.
"V priebehu ďalšieho vyšetrovania vyšetrovateľ obvinil ďalšie štyri osoby zo zločinu krátenia dane spáchaného vo forme organizovanej skupiny," uviedol Gašpar. Osobám hrozí väzenie až na 12 rokov.
Vytvorili zločineckú skupinu
V druhom prípade s názvom "Obilie" sa konanie osôb klasifikuje ako konanie zločineckej skupiny, teda najvyššej formy organizovanej trestnej činnosti.
Vyšetrovateľ v tomto prípade obvinil päť občanov Maďarskej republiky a dvoch občanov SR vo veku od 22 do 51 rokov. Mali sa dopustiť trestných činov krátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane a poistného.
Do podvodu bolo zapletených celkovo 64 firiem, z ktorých bolo 42 spoločností zo zahraničia a 22 zo Slovenska. Spoločnosti fiktívne obchodovali najmä s obilím, kukuricou, repkou olejnou a slnečnicami.
Na obchodovaní sa zúčastnila aj spoločnosť s rozhodujúcim podielom na trhu s poľnohospodárskymi plodinami. Rovnako ako pri obchodoch s cukrom ani v tomto prípade Kažimír nechcel spresniť meno subjektu.
Výška zadržaného nadmerného odpočtu v prípade Obilie dosiahla 3 milióny eur, pričom očakávaný nález za všetky kontrolované daňové subjekty je približne 8,5 milióna eur.