BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica vystavuje svojimi krokmi v daňovej oblasti slovenskej ekonomike úmrtný list. Konštatuje to poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník, ktorý v piatok do pléna priniesol ministrovi financií Petrovi Kažimírovi aj symbolický klinec.
"Pretože klincovanie rakvy je to jediné, čo sa vám zatiaľ podarilo. Takže dovolil som si ten symbolický klinec do rakvy, ktorým zatĺkate túto rakvu slovenskej ekonomiky, priniesť. A aj keď tu nie je prítomný (minister financií – pozn. SITA) ja si naňho počkám, hádam sa ešte objaví,“ vyhlásil Kaník s klincom v ruke.
Rušením rovnej dane pokračuje kabinet Roberta Fica podľa Kaníka v atentáte na slovenskú ekonomiku.
"Páchate atentát na slovenskú ekonomiku a dnes jej vystavujete úmrtný list,“ povedal v pléne v rámci rozpravy k novele zákona o dani z príjmov Kaník. Na jeho slová reagoval napríklad predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Danie Duchoň (Smer), podľa ktorého jediný atentát bolo pôsobenie bývalej vlády vo finančnej správe.
Ďalší z poslancov Smeru Anton Martvoň uviedol, že predstavený úmrtný list pochopil ako úmrtný list odbornosti poslanca Kaníka, a to vzhľadom na jeho vyjadrenia.
Most: Prinesú neistoty
Návrh vládnej strany na zvýšenie dane z príjmov podľa Mosta namiesto sľubovaných istôt prinesie krajine len neistoty. Na dnešnom brífingu v Národnej rade to vyhlásil predseda strany Béla Bugár.
Rovná daň na úrovni 19 % bola podľa jeho slov poslednou výhodou, ktorú mohlo Slovensko ponúknuť investorom.
"Vláda týmto môže rovno na billboardy na hraničných priechodoch napísať: Investori, sem nechoďte!" vyhlásil Bugár.
Návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorú práve poslanci v pléne prerokúvajú v druhom čítaní, podľa Bugára zaťaží tú vrstvu v ekonomike, ktorá ešte pracuje, vytvára hodnoty a živí tento štát. "Dopady tohto návrhu zákona budeme musieť platiť my všetci," podotkol.
Podľa podpredsedu strany Ivana Švejnu vláda takýmto krokom experimentuje.
"Tento experiment ale bude mať fatálne dôsledky na verejné financie," uviedol. Štát by mal podľa neho najprv hľadať finančné zdroje na strane výdavkov, ktoré treba ešte zoštíhliť. Hľadať príjmy zo zvyšovania daní či odvodov by sa malo až vtedy, keď sa vyčerpajú všetky ostatné možnosti.
KDH nebude za návrhy Smeru hlasovať a chce ich upraviť viacerými pozmeňujúcimi návrhmi, aby boli ich dopady miernejšie. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda strany Ján Figeľ.
Už dnes podľa jeho slov vidieť negatívne dopady opatrení vlády. "Dnešné rokovanie o prudkom náraste dane z príjmov pre firmy viac než o pätinu je v rozsahu jednotlivých daňových opatrení najškodlivejšie," zhodnotil predseda kresťanských demokratov.
Obmedzujú aj paušálne výdavky
Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov napríklad obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne.
Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %.
V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.
Blaha: SDKÚ sa iba strápňuje
Blaha na vyjadrenia SDKÚ reagoval odporúčaním o odchode z parlamentu.
Poslanec Smeru Ľuboš Blaha odporúča strane SDKÚ, aby už odišla z Národnej rady, lebo sa iba strápňuje.
"Vy ste tak vyhorená strana, bez alternatívy. Vy ste tak padli na dno, že už radšej choďte preč z parlamentu, lebo sa tu budete len stále strápňovať," vyhlásil Blaha v diskusii k zmenám v daňovom systéme.
Reagoval tak na kritiku z SDKÚ. Strana Pavla Freša tvrdí, že Smer chce zrušiť rovnú daň, čím konkurenčne znevýhodní Slovensko a spôsobí odchod firiem z krajiny.
Blaha na vyjadrenia SDKÚ reagoval spomínaným odporúčaním o odchode z parlamentu. Poukázal na to, že neprichádza s témami a navyše si protirečí, keď hovorí o potrebe malého štátu a zároveň o tom, aby štát pridal učiteľom či zdravotným sestrám.
"Z čoho chcete dať učiteľom, sestričkám? Tak povedzte, osekajme učiteľom a sestričkám a potom budete mať malý štát," odkázal Blaha. Jeho stranícky kolega Ladislav Kamenický doplnil, že by možno bolo treba priniesť desať takých klincov, ako priniesol Kaník, aby si ich SDKÚ-DS mohla zatĺcť do rakvy.
TASR