BRATISLAVA. Vklad hotovosti na vlastný účet je oddnes do konca mája zadarmo. Doteraz zaň bežní klienti platili 50 centov.
Na odpustení poplatku sa dohodla v septembri Slovenská banková asociácia (SBA). Bol to ústupok vláde, ktorá sa bankám vyhrážala, že ak poplatok nezrušia, zakáže im ho priamo zákonom.
Len na šesť mesiacov
Napriek tomu, že banky od poplatku ustúpili, jeho odpustenie sa týka len bežných klientov a živnostníkov. Firmy budú platiť aj ďalej od 50 centov do 1,30 eura.
Hovorkyňa SBA Monika Kuhajdová tvrdí, že kompromis bude banky stáť 15 miliónov eur.
Fakty
Peniaze za vklad
banky ich nebudú vyberať od 1.decembra 2012 do 31. mája 2013,
obyčajným ľuďom odpustia 50 centov, živnostníkom od 50 centov do 1,3 eura,
iniciatívu bankovej asociácie podporili všetky banky okrem Prima Banky.
Vláde riešenie, ktoré je len na niekoľko mesiacov, neprekáža. Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pelegrini potvrdil, že poplatkom sa budú zaoberať opäť v máji.
Oslobodenie od poplatku sa týka len vkladu na vlastný, nie na cudzí účet.
Ak teda rodič vloží sto eur na synov alebo dcérin účet, poplatku sa nevyhne. Môže to obísť vkladom na svoj účet a následným prevodom na cudzí účet.
Všetky sa nepridali
Poplatok zrušili všetky banky s výnimkou Prima Banky, ktorú ovláda skupina Penta.
Zdôvodnila to tým, že výšku poplatkov stanovuje v súlade s vlastnou stratégiou.
„Vždy tak robíme bez koordinácie s inými účastníkmi trhu. Podporujeme najmä rozvoj bezhotovostného platobného styku,“ uviedla banka.
SBA tvrdí, že spoločný postup ostatných bánk nie je kartelovou dohodou. Začiatkom roka upravili na rovnaké úrovne poplatky aj tri stavebné sporiteľne, Protimonopolný úrad kartel nepotvrdil.
Hotovostné platby obmedzia
BRATISLAVA. Hotovostné obchody nahradia od januára prevody cez bankové účty.
Schválený zákon o obmedzení hotovostných platieb totiž podnikateľom zakáže o mesiac platiť v hotovosti druhej strane viac ako 5000 eur, u obyčajných ľudí stanovil limit na 15-tisíc eur. Transakcie sa budú robiť cez bankové kontá.
Týmto opatrením chce vláda obmedziť daňové úniky cez fiktívne vystavovanie príjmových a výdavkových dokladov. Výnimku budú mať len pošty, banky, daňové a colné úrady či zmenárne
(jt, tasr)