BRATISLAVA. Dôvodom poklesu príjmov štátneho rozpočtu nie je len zložitá situácia v eurozóne a klesajúce objednávky pre naše firmy, ale aj zlá hospodárska politika súčasnej vlády.
V relácii TA3 V politike to tvrdil poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ).
"Zákonník práce, zrušenie rovnej dane, zvyšovanie daní, zvyšovanie odvodov, zvyšovanie poplatkov - už teraz na to reagujú firmy. Optimalizujú si dane, presúvajú svoju výrobu do ďalších krajín a samozrejme, chýba štátnej kase, to čo chýba," povedal Štefanec v relácii TA3.
Dodal, že už o tom tento týždeň začala hovoriť aj Národná banka Slovenska, pričom ho táto situácia neteší. Podľa jeho slov za ňu môže kombinácia spomenutých dvoch faktorov, pričom zákony prijaté Ficovou vládou za to môžu z veľkej časti.
Štefanec: Firmy odchádzajú zo Slovenska
Štefanec argumentoval, že denne hovorí s malými podnikateľmi, živnostníkmi, so zamestnávateľmi a ich združeniami.
"Senica, Komárno, Nové Mesto nad Váhom, Bardejov, môžem vám dať zoznamy, ktoré firmy sa rozhodli, že budú prepúšťať a ktoré firmy sa preregistrovali do iných krajín," vyhlásil poslanec.
V ostatnom období sa pre lepšie podmienky podľa jeho slov 700 firiem preregistrovalo do Maďarska.
"Ste na výsmech," reagoval na Štefancove tvrdenie minister financií Peter Kažimír (Smer). Argumentoval, že on vie, ako sa pripravuje budúcoročný a ako sa vyvíja tohtoročný rozpočet.
"Z tohto pohľadu nie je možné, aby legislatíva, ktorá ešte nie je ani schválená, ovplyvňovala príjmy roku budúceho," povedal Kažimír. Upozornil, že rozpočet je prognóza, ktorá sa vytvára na základe vybratých daní alebo odhadu skutočnosti, ktorá bude v tomto roku. "Bohužiaľ rok 2012 je ovplyvnený naozaj aj hókusmi-pókusmi, ktoré vykonali v roku 2011," dodal.
Kažimír: Za pokles príjmom nemôžeme
Štefanca sa pýtal, ako mal prijať informáciu, ktorú sa v septembri dozvedel, že aj výber daní z príjmov právnických osôb, teda 19-percentnej rovnej dane, spôsobil výpadok 100 miliónov eur.
Kažimír rovnú daň nazval, že je to "geniálna, nenapodobniteľná, perpetum mobile v celej Európe a svete, ktorú zaviedlo zopár vedcov z SDKÚ a SaS".
Ďalej vysvetľoval, že keď klesne príjem v roku 2011, ktorý ale už bol zarátaný v roku 2012, tak to ovplyvní aj plánovanie na rok 2013.
"Ak bol pripravený rozpočet na rok 2013 z čísel, ktoré mali byť v roku 2012 a sa nedostavili, tak samozrejme, že je to nereálne a musíme ho opravovať," dodal Kažimír.
Hovorí, že príjmy klesajú od jesene 2011. Potvrdil, že je za tým aj vonkajšie prostredie, ktoré sa fatálne zhoršuje. Pokles na výbere dane z pridanej hodnoty však podľa jeho slov nemá nič s týmto vonkajším prostredím.
"Je to o horšom výbere dane z pridanej hodnoty, je to o schladzovaní ekonomiky a bohužiaľ je to aj o daňových únikoch," vyhlásil minister. Pripomenul aj problémy finančnej správy krátko pred voľbami, ktoré súviseli s prechodom na iný softvér.
Kažimír: Bývalá vláda dala do rozpočtu o päťtisíc učiteľov menej
Minister financii vyhlásil, že zdroje na päťpercentné zvýšenie platov treba nájsť v rezorte školstva.
BRATISLAVA. Vláda Ivety Radičovej rozpočtovala na tento rok o 5000 pedagogických zamestnancov menej, ako je reálny stav. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to vyhlásil minister financií Peter Kažimír (Smer).
"Urobili v štátnom rozpočte také hókusy-pókusy, že znížili počet pedagogických zamestnancov zo 65-tisíc na menej ako 60-tisíc. Štátny rozpočet na rok 2012, strana 36. V podstate vtedajší minister financií a vtedajší minister školstva v tom, čo dali do rozpočtu, vykopli na ulicu päťtisíc učiteľov," vyhlásil Kažimír.
Pre učiteľov peniaze neboli
V skutočnosti sa ale podľa neho v tomto roku počet učiteľov zásadným spôsobom nemenil, takže rozpočtované čísla boli nereálne.
"Nie sú to učitelia, sú to iní zamestnanci verejnej a štátnej správy. A vy to veľmi dobre viete," reagoval podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.
"Rozumiem učiteľom a ich nároky sú oprávnené. Vždy sme presadzovali filozofiu, aby rast platov učiteľov bol vyšší, ako rast priemerných miezd," dodal.
"Aj pri znižovaní deficitu sme v minulom roku našli peniaze na rast platov učiteľov," vyhlásil Štefanec. Kažimír na to reagoval, že v minulom roku nešlo o nové peniaze, ale prerozdelenie zdrojov v rámci kapitoly školstva.
"Prvý výstražný štrajk bol ešte minulý rok za vlády Ivety Radičovej. Reakciou vlády bolo, že pozastavila vakcináciu učiteľov a rekondičné pobyty a presunula 42 miliónov eur na platy," poznamenal minister.
"Boli rezervy v kapitole ministerstva školstva, ktoré sme dali na platy. Teraz je to na vás," odpovedal Štefanec.
Kažimír: Peniaze musíme hľadať v školstve
Na otázku, či bude možné nájsť pre učiteľov a pedagogických zamestnancov zdroje na desaťpercentné zvýšenie platov minister odpovedal, že takúto garanciu dať v tejto chvíli nemôže.
"Päť percent nových peňazí, žiadne fígle, nových peňazí, ktoré v rozpočtovej kapitole školstva neboli, sú na stole. Je to 68 miliónov eur. To, o čom sa rozprávame teraz, je hľadanie vnútorných rezerv," vyhlásil Kažimír. "Ak chceme ísť nad päť percent, musíme ich nájsť vo vnútri školstva," dodal.
"Ja môžem garantovať len to, čo je na stole, to je päť percent," povedal Kažimír s tým, že ak by v čase, keď túto ponuku odborárom dal, poznal najnovšie informácie o vývoji ekonomiky, nebol by ju predložil. "Viete, že sa nám zhoršili príjmy o 276 miliónov v tomto roku. Zajtra sa snáď dozvieme, o koľko sú znížené príjmy v rozpočte na budúci rok," uzavrel Kažimír.
TASR