BRATISLAVA. Tento mesiac už budú mliekarne vykupovať mlieko od prvovýrobcov za vopred stanovenú cenu. Od decembra totiž platí nariadenie vlády, ktoré je v duchu celoeurópskej legislatívy a prináša nové pravidlá obchodovania s mliekom.
Každá zmluva medzi prvovýrobcom a mliekarňou tak musí obsahovať vopred stanovenú cenu alebo vzorec, podľa ktorého sa cena na konci mesiaca vypočíta.
Ceny budú jasné skôr
„U nás bol najväčší problém, že sa dodatky o cene za mlieko obvykle podpisovali na konci mesiaca,“ vraví výkonná riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková. Výrobca tak celý mesiac dodával mlieko a ani nevedel za akú cenu.
„Vnímame to trochu ako nespravodlivosť, dáva to väčšiu právomoc prvovýrobcom ako spracovateľom,“ hovorí Jana Planková zo Slovenského zväzu mliekarov, ktorý zastupuje spracovateľov. Nariadenie prirovnáva k zákonu o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý tiež poskytuje väčšiu ochranu jednej strane.
Mlieko
Zmluvy po novom
Od 1. decembra musia obsahovať:
cenu za dodávku, ktorá je buď vopred stanovená, alebo sa vypočíta na základe dohodnutého vzorca,
trvanie platnosti zmluvy,
termíny splatnosti,
pravidlá zberu a dodania surového mlieka,
pravidlá uplatniteľné v prípade vyššej moci.
Nariadenie umožňuje vytvárať organizácie výrobcov v sektore mlieka:
majú pozostávať najmenej z piatich spoločníkov,
môžu zastupovať až 33 percent celkovej národnej produkcie.
Zdroj: MPRV SR
Prvovýrobcovia si od nových pravidiel sľubujú serióznejšie vzťahy s mliekarňami. Spracovatelia ich považujú len za administratívnu záležitosť medzi predajcom a spracovateľom.
Jedinú zmenu vidí Planková v tom, že cena bude stanovená vopred. „Tak ako doteraz muselo mať mlieko určitú kvalitu a parametre, tak to bude aj po novom,“ hovorí.
Podľa riaditeľky Potravinárskej komory Slovenska Jarmily Halgašovej môže nová legislatíva administratívne zaťažiť podnikateľov v sektore mlieka. Budú totiž musieť „zakaždým uzatvárať nové zmluvy s novými cenami,“ vysvetľuje.
Mlieko zdražieť nemá
S cenami mlieka a mliečnych výrobkov nové pravidlá podľa výrobcov a spracovateľov nepohnú. Dnes sa pohybujú od 29 po 33 centov za liter surového kravského mlieka. Za európskymi zaostávajú o jeden až štyri centy.
Nová legislatíva nebude mať vplyv na ceny mlieka a mliečnych výrobkov, myslí si Halgašová. Na ceny podľa nej zatlačí skôr rast cien obilia, olejnín a sóje.
Zvýšenia cien sa neboja ani obchodníci. „Nariadenie nebude mať žiadny dosah na ceny mlieka alebo mliečnych produktov,“ vraví Zuzana Lošáková z reťazca Tesco.
O vyššie ceny nežiadali dodávatelia ani Lidl či COOP Jednotu. S rastom nepočíta ani Billa. Žiadosti o zvýšenie cien od dodávateľov podľa jej marketingovej manažérky Martiny Kovacs však dostali. „Tlak na zvýšenie cien od dodávateľov je každodenný aj bez nového zákona,“ hovorí.
Pomôcť má spájanie
Zatlačiť na ceny by mohli odbytové organizácie, vraví Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Pripúšťa to aj Planková.
Jedna organizácia totiž môže zastupovať farmárov až do tretiny slovenskej produkcie mlieka. „Mali by byť silnejšími partnermi pre mliekarne,“ tvrdí. Výrobcovia by mohli dostať za liter mlieka o pár centov viac.
Štefániková predpokladá, že spoločná odbytová organizácia by mohla vzniknúť už v druhom polroku 2013. Prvovýrobcovia a niektoré odbytové družstvá sa majú stretnúť začiatkom budúceho roka.