BRATISLAVA. Prehra Slovenska na arbitrážnom súde môže ovplyvniť aj spory vedené na Slovensku. Akcionári poisťovní Dôvera a už zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne totiž žiadajú náhradu škody u nás.
Slovensko zatiaľ prehralo arbitráž s akcionárom zdravotnej poisťovne Union, spoločnosťou Achmea.
Dôvodom bol zákon z čias prvej Ficovej vlády, ktorý zakázal akcionárom zdravotných poisťovní vyplácať si zisky. Achmei podľa arbitráže vznikla škoda 22 miliónov eur. A to poisťovňa až do minulého roku bola vždy v strate.
Môžu sa inšpirovať
Výsledok arbitráže môže pomôcť akcionárom iných poisťovní domôcť sa škody. Po prvýkrát totiž nejaký súd povedal, že pri zákaze vyplácania ziskov vznikla škoda.
Poisťovne
Súdne spory
Arbitráže:
- Ešte prebieha posledná, kde o odškodnenie žiada Euram Bank, ktorá vlastnila 51 percent poisťovne Apollo.
- Od štátu žiada 131,4 milióna eur.
- Na Slovensku sa súdi MCHMedical Care Holding Limited, akcionár Európskej zdravotnej poisťovne.
- Súdi sa aj HICEE, akcionár Dôvery.
- Spolu žiadajú do 700 miliónov eur.
Vlani o zákone rozhodol aj Ústavný súd, ktorý povedal, že je protiústavný, o škode nehovoril.
„Súd sa tým môže inšpirovať,“ povedala Jana Martinková, právnička, ktorá sa zaoberá arbitrážami.
Zároveň však upozorňuje, že arbitrážny súd rozhodoval o spore podľa medzinárodnej dohody medzi Slovenskom a Holandskom. Naše súdy rozhodujú podľa našich zákonov.
Len neoficiálne
Je podľa nej možné, že akcionári poisťovní súdiaci sa u nás môžu ako argument použiť výsledok arbitrážneho konania. „Ale je aj veľa argumentov, prečo by sa arbitrážou náš súd riadiť nemal,“ dodala.
Súhlasí aj partner TaylorWessing e|n|w|c Radovan Pala. „Slovenské súdy budú uplatnené nároky na náhradu škody posudzovať samostatne, a to bez ohľadu na to, aký „vzorec“ bol použitý pri výpočte náhrady škody vo veci nárokov spoločnosti Achmea,“ povedal.
Nemožno podľa neho vylúčiť, že by sa spôsobom výpočtu v arbitráži naše súdy nemohli inšpirovať. „Aj keď iba neoficiálne, lebo k predmetnému nálezu by nemali mať ani prístup,“dodal advokát Pala.
Preto to považuje za nepravdepodobné. Rovnako to vidí aj pri poslednej prebiehajúcej arbitráži s akcionárom poisťovne Apollo, ktorá je dnes súčasťou Dôvery. „Nie je možné vylúčiť, že spor s majiteľmi Apolla bude mať iný výsledok,“ povedal.
Právnici, ktorí Slovensko zastupujú v arbitrážach aj na súdoch u nás, odhadnúť dosah arbitráže odmietli. „K veci sa, bohužiaľ, nemôžeme vyjadrovať, keďže sme viazaní povinnosťou mlčanlivosti,“ povedal Ľudovít Mičinský z Rowan Legal.
Premiér Fico za arbitráž platiť nechce.
Fico: Výsledok arbitráže vládu od jednej poisťovne neodradí
Arbitráži sa bude v stredu venovať vláda.
BRATISLAVA. Rozhodnutie arbitrážneho súdu v spore medzi Slovenskom a akcionárom Union zdravotnej poisťovne ohľadne zákazu zisku zdravotných poisťovní neodradí slovenskú vládu od plánu zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia.
Ako dnes potvrdil premiér Robert Fico, rozhodnutie, naopak, zámer vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu posilnilo.
"Stojíme si za svojím. Stojíme si za tým, že súkromné zdravotné poisťovne vycucali z verejných peňazí desiatky miliónov eur a do budúcnosti, ak sa nám podarí vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, už nikto nebude brať peniaze od ľudí a pchať si ich do vlastných súkromných vreciek," vyhlásil Fico.
Za touto filozofiou si podľa jeho slov vláda pevne stojí.
Šéf kabinetu priblížil, že výsledkom arbitrážneho sporu by sa mal kabinet zaoberať v stredu (12. 12.), informáciu má predložiť ministerstvo financií. "Ale Slovensko nebude nič platiť, skôr by som sa tých chytrákov z opozície spýtal, že koľko oni platili za prehraté arbitrážne spory kvôli chybám, ktoré urobili. My sme neplatili zatiaľ nič," skonštatoval Fico. Rozhodnutie označil za neprávoplatné a nie je teda podľa jeho slov dôvod nič platiť.
Slovenská republika v piatok (7. 12.) prehrala dlhotrvajúci spor s holandskou spoločnosťou Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu. Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že štát musí zaplatiť súkromnej spoločnosti 22 miliónov eur ako kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne.
Slovensko by tiež malo uhradiť náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou v celkovej sume tri milióny eur.
TASR