VIEDEŇ/ASTANA. Hlavným záujemcom o ňu je investičná skupina kazašského mesta Almaty. Uvádza to agentúra APA s odvolaním sa na dnešné vydanie viedenského denníka Presse.
Záujemcovia by mali zaplatiť za banku 440 miliónov eur. Je to hodnota, na ktorú sa banka oceňuje v poslednej vlastnej bilančnej správe. Ústav však nemal dobré výsledky a jeho činnosť musela centrála vo Viedni viackrát dotovať. Táto suma dosiahla takmer 700 miliónov USD (541,38 milióna eur).
Podľa denníka Bank Austria kúpila väčšinový podiel v ATF v roku 2007 za 1,65 miliardy eur krátko pred globálnou finančnou krízou. Jej prevzatie sa uskutočnilo v slávnostnej atmosfére. Vtedajší šéf Bank Austria Erich Hampel predpokladal, že sa v krajine medzi Ruskom a Čínou budú dať robiť lukratívne obchody. Nevyšlo to.
Ústav sa časom dostal do nezávideniahodnej situácie. Až 42 % poskytnutých úverov bolo v menšej alebo väčšej miere pri splácaní problematických.
Menšie domáce podielové fondy obvinili Rakúšanov, že ich diskriminujú. Až keď im zaplatili 150 miliónov USD, situácia sa upokojila. Ak sa zohľadnia investície Bank Austrie do jej kazašských operácií, prerobila na nich asi 1,8 miliardy eur.
O ATF sa zaujíma aj jej bývalý majiteľ, kazašský oligarcha Bulat Utemuratov. Rakúšanom však ponúkol menej než investičná skupina z Almaty.
Die Presse poznamenáva, že v Kazachstane sa nepodniká ľahko. Krajina sa v rebríčku rozšírenia korupcie Transparency International nachádza na 133. mieste.