BRATISLAVA. Špeciálny odbytový fond na reklamu slovenských potravín predsa len bude. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek totiž zmenil názor. Opäť sa s fondom stotožnil.
„Odbytový fond treba spraviť,“ povedal v piatok. O podrobnostiach bude rokovať s predstaviteľmi Slovenskej poľnohospodárskej komory (SPPK) už v januári.
Minulý týždeň po kritike fondu opozičnými poslancami Jahnátek povedal, že ministerstvo iniciatívne do tohto fondu nepôjde.
Ešte pred dvomi týždňami pritom odbytový fond predstavoval ako projekt ministerstva pôdohospodárstva.
Pod palcom farmárov
Fakty
Odbytový fond
prispievať do fondu by mali všetci výrobcovia poľnohospodárskych výrobkov, krmovín a potravín,
mali by odviesť sumu vo výške 0,06 % z celkových tržieb,
vyzbierať sa tak má okolo troch miliónov eur ročne,
výrobky sa budú podporovať a propagovať cez Značku kvality SK , tú môžu získať len výrobky, ktoré obsahujú viac ako 75 percent slovenských surovín.
„Treba počítať s tým, že ak by sa fond zriadil, zdražejú potraviny,“ varuje Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska, ktorá združuje hlavne farmárov z juhu Slovenska.
Tvrdí, že farmár bude musieť zarátať do ceny výrobkov aj príspevok do fondu. Tí, čo sú v strate, by podľa nej takú sumu navyše neuniesli.
Do fondu majú prispievať poľnohospodári a potravinári, a to 0,06 percenta zo svojich ročných tržieb.
„Podnik s miliónovým obratom by to stálo 600 eur,“ povedal Jahnátek. Podľa prepočtov ministerstva by sa tak mali ročne do fondu vyzbierať asi tri milióny eur.
Jahnátek si myslí, že fond by mohli spravovať sami poľnohospodári cez SPPK. „Nemusí ho riadiť štát, pustíme ho poľnohospodárskej samospráve,“ povedal.
Z fondu by sa mala platiť reklama potravín, ktoré splnia Jahnátkovu definíciu slovenskej potraviny.
Budú mať teda 75-percentný obsah surovín zo Slovenska a získajú Značku kvality SK.
Veľkú podporu firiem zatiaľ fond nezískal. Súhlasia s ním hlavne mliekari.
Aj za štátne peniaze
Zriadenie fondu iniciovala práve SPPK. „Usilujeme sa o to, aby aj štát prispel nejakou časťou,“ povedal jej predseda Milan Semančík.
Aj suma 0,06 percenta môže byť totiž pre niektoré firmy podľa neho priveľká.
Práve príspevku štátu sa Jahnátek najprv bránil. No minulý týždeň zmenil názor. „Nebránime sa spolufinancovaniu,“ povedal.
Závisí to však podľa neho od dohody s SPPK. Tá môže rozhodnúť, že peniaze z balíka štátnej pomoci farmárom pôjdu do fondu a nie napríklad na živočíšnu výrobu.