Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Štát by mal zaplatiť asi 60 miliónov eur, aby získal aj 49percentný podiel v tej časti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorá má na starosti dodávky plynu domácnostiam. Zatiaľ má v nej 51percentný podiel.
„Priestor sa vytvára dividendami, s ktorými sa môže tento podiel zaplatiť,“ vysvetľoval po včerajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Práve on zverejnil hodnotu 49percentného podielu.
Vyplatia to z dividend
Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini tvrdí, že predaj nebude mať reálny dosah na žiadny výdavok ani na reálny príjem. Dodal, že transakcia by sa mala vyplatiť z dodatočných dividend. Na nich by mal štát počas troch rokov inkasovať po 400 miliónov eur.
Predajcom akcií má byť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý zatiaľ podiely v SPP nevlastní. Najprv kúpi 49percent akcií v celom SPP od dnešných majiteľov – E.ONu a Gaz de France.
Potom si nechá 49 percent len v ziskových dcérskych firmách SPP, ktoré sa zaoberajú tranzitom plynu a jeho distribúciou. Podiely v takzvanej matke SPP predá štátu za včerajší súhlas vlády. Ním odobrila, že EPH môže do plynární vstúpiť ako nový akcionár.
Kúpa podielov v časti SPP zatiaľ nie je definitívna. Štát ju má doriešiť v prvom štvrťroku budúceho roka. Čaká sa aj na audit o cene za podiely v SPP.
Prečítajtei si tiež: Vláda v SPP kupuje to, čo už má
Zisk a arbitráže
Podiely v SPP
Ako sa menia
Dnes má štát 51 % akcií v SPP.
Zvyšných 49 % má nemecký E.ON a francúzsky Gaz de France.
Zahraničné podiely chce kúpiť EPH.
Predaj musí odobriť vláda.
Tá chce, aby jej EPH ako nový akcionár predal podiely v časti SPP, ktorá dodáva plyn domácnostiam.Zisk a arbitráže
Malatinský tvrdí, že dodávky plynu zákazníkom prinášali ročne zisky 50 až 60 miliónov eur s výnimkou niekoľkých stratových rokov.
Dnešní zahraniční vlastníci SPP hovoria o stratách a ťahajú pre ne štát do arbitráží. Vláda za jedno zo svojich víťazstiev označila prísľub nového akcionára, že arbitráže napokon stiahne.
Podľa údajov SPP vykázali dodávky plynu domácnostiam a firmám vlani stratu 23 miliónov eur. Malatinský hovorí, že to tak vyzerá len účtovne. Napríklad dlžoby zostávali v materskej firme a nerozúčtovávali sa na dcérske firmy.
Môžu naraziť na Brusel
Vláda tvrdí, že cez podiely dostane ceny plynu pod kontrolu. Aj bez nich môže blokovať cenové návrhy zahraničných akcionárov SPP na valnom zhromaždení. Navyše na ceny už dohliada Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Budúci konkurenti štátu v dodávkach plynu sa obávajú, že štát stlačí ceny a zdeformuje trh. „Každá regulácia vedie k deformácii cien. Na pokrivenie trhu vždy niekto doplatí. Obmedzenie trhu prinesie z dlhodobého hľadiska aj vyššie ceny,“ hovorí Jiří Písařík, konateľ alternatívneho dodávateľa Slovakia Energy.
Pre podobné praktiky by si postup štátu mohla preveriť aj Európska komisia. Má totiž kompetencie v prípadoch, keď trh krivia takzvané predátorské ceny.