BRATISLAVA. Nechceme viac, chceme len rovnosť. S týmto heslom a vlečkou hnoja sa v stredu začal protest farmárov a potravinárov. Pred budovou ministerstva pôdohospodárstva sa v hustom snežení zišlo niekoľko stoviek poľnohospodárov, nespokojných s výškou dotácií.
„Sľuby Únie páchnu ako hnoj, ktorý sme priviezli,“ prihovorila sa k farmárom predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová. Pripomenula, že naši farmári čakali na rok 2014 s nádejou, že sa zjednotia podmienky pre všetkých európskych farmárov.
Farmári
Požiadavky
Čo odmietli:
navrhovaný strop na výšku priamych platieb podľa veľkosti farmy,
zazeleňovanie - teda ponechanie 7 percent úhorom,
návrh Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 2020.
Čo žiadajú:
zaradiť pôdu chránenej vodohospodárskej oblasti do znevýhodnených oblastí.
Na boj o rovnaké dotácie vyzvala Patasiová nielen ministerstvo pôdohospodárstva, poslancov, ale aj vládu a európske inštitúcie. Stačili by podľa nej dotácie, aké majú Maďarsko či Česko – teda okolo priemeru Únie.
Majú podporu ministra
K farmárom vyšiel aj minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. „Absolútne sa stotožňujem s vašimi požiadavkami,“ povedal.
Prisľúbil, že bude bojovať za viac peňazí pre slovenských farmárov. Ak to neprejde, skúsi vyrokovať presun z iných kapitol z európskeho balíka pre Slovensko.
Farmári ocenili jeho reč potleskom a vyzvali ho, aby išiel s nimi. Pre povinnosti vo vláde nešiel, no poslal štátneho tajomníka Štefana Adama. Mrznúcim farmárom ponúkol ešte čaj na zahriatie a obložené chlebíčky.
Kopa hnoja pre Brusel
Farmári sa presunuli pred budovu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, kde vysypali hnoj na protest proti planým sľubom Únie. A odovzdali petíciu.
„Veríme, že je ešte čas veci zmeniť,“ povedal prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.
Vedúci zastúpenia Komisie na Slovensku Dušan Chrenek tvrdí, že ak spočítame sumu na priame platby a rozvoj vidieka, tak Slovensko dostáva viac, ako je priemer Únie.
Skutočnú výšku dotácií však ukážu až ďalšie rokovania členských krajín. „Je na Slovensku, aké podmienky vyrokuje,“ dodal.
Na záver protestu farmári zozbierali hnoj a rozišli sa.
Farmári by si mohli polepšiť
Dotácie pre našich poľnohospodárov môžu byť vyššie.
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák spolu s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom pred časom informovali, že farmári by si mohli v priamych platbách polepšiť v porovnaní so súčasným finančným rámcom až o 14 percent, aj napriek 10-percentným škrtom prostriedkov na európske poľnohospodárstvo.
Tieto čísla však nie sú zatiaľ definitívne, keďže rozpočet EÚ na roky 2014 až 2020 ešte nie je schválený.
"Ale urobíme všetko preto, aby sme v žiadnom prípade nešli dolu," dodal Lajčák. Šéf agrorezortu však pripustil, že úplné dorovnanie by mohlo nastať až v roku 2028.
sita
Most a SaS farmárov podporujú
Ešte nikdy v novodobej histórii Slovenska nebili slovenskí poľnohospodári a potravinári tak na poplach, ako v týchto dňoch, tvrdí SaS.
BRATISLAVA. Strana Most-Híd vyjadrila maximálnu podporu súčasnej vláde pri vyjednávaní spravodlivých podmienok pre poľnohospodárov.
Na stredajšom tlačovom brífingu to uviedol Gábor Csicsai zo strany Most-Híd.
Ten zastáva názor, že pokiaľ podpory na plochu ostanú v nasledujúcom programovacom období rokov 2014 až 2020 na pôvodnej úrovni, čo je podľa neho dva až trikrát menej, ako dostávajú staré členské štáty, bude to mať fatálne dôsledky na slovenskú rastlinnú a živočíšnu výrobu.
Strana Most-Híd preto vyzýva vládu, aby za spravodlivé delenie podpôr v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) intervenovala v Bruseli na najvyššej úrovni.
Csicsai zároveň upozornil, že pokiaľ vládna strana v tomto smere neuspeje, dôsledky dotačnej politiky EÚ prehĺbia "nekonkurencieschopnosť" slovenského agrosektora a ťažkosti farmárov.
Ešte nikdy v novodobej histórii Slovenska nebili slovenskí poľnohospodári a potravinári tak na poplach, ako v týchto dňoch. Tvrdí to predseda opozičnej SaS Richard Sulík. "Situácia je už dnes neúnosná. Strana SaS podporuje protest poľnohospodárov," vyhlásil dnes na brífingu na pôde Národnej rady.
Opozičná strana podľa Sulíka už niekoľko týždňov vyzýva ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru), aby začal konať a dôrazne rokoval v Bruseli o podpore slovenských poľnohospodárov. "Teraz je to obdobie, kedy sa niečo dá vyjednať. O pár týždňov či mesiacov už môže byť neskoro," upozornil šéf liberálov.
sita, tasr