Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Kým sa nevyjasní situácia okolo novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ku ktorej sú vážne výhrady, nebude sa o nej v parlamente hlasovať. Oznámil to včera Úrad vlády.
Dotácie
Fakty
Megawatthodina elektriny stojí dnes na trhu asi 50 eur.
Ak sa vykúpi za dotované ceny pre paroplyn, vyjde to zhruba na 80 eur.
Pri ročnej výrobe 650tisíc MWh by paroplyn zarobil navyše asi 20 mil. eur. Doplatky sa znížia, majú platiť 15 rokov.
Má ísť o nové alebo modernizované zdroje.
Premiér Robert Fico sa dohodol s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, že rokovania o novele budú pokračovať v pondelok ráno.
Mali by ju stiahnuť?
Opozičné strany včera povedali, že zmeny v tomto zákone, ktoré navrhol minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru), prinesú skupine Penta každý rok asi 20 miliónov eur.
Tvrdia, že podľa návrhu si budú môcť vysoké výkupné ceny elektriny nárokovať aj také kombinované výroby elektriny a tepla, ktoré majú výkon až do 300 megawattov. Dnes je hranica na úrovni 200 megawattov.
Do novonavrhovanej výkonnostnej hranice by patril bratislavský paroplyn z portfólia Penty. Poslanec za stranu Nova Daniel Lipšic tvrdí, že by bol jediný.
„Prepojenie ministra Malatinského s pánom Haščákom (partner Penty) je známe. Gorila v tomto parlamente pokračuje,“ vyhlásil včera Lipšic. Malatinský totiž prenajíma Haščákovi vilu.
Penta navrhuje poslancom Smeru, aby za zmeny nehlasovali. Novela je podľa finančnej skupiny „neopodstatnená a nesprávna“.
„Sme presvedčení, že v takej podobe, ako je novela pripravená, by nemala pokračovať v legislatívnom procese a predkladateľ by ju mal stiahnuť,“ povedal Martin Danko, hovorca skupiny.
Poslanec Július Brocka z KDH avizuje, že Malatinského budú chcieť odvolať, ak sa novela schváli tak, ako sa predkladá. „Je adekvátne, keby teraz odstúpil,“ povedal.
Je to len pre nové zdroje
Malatinský tvrdí, že isté zmeny v zákone je ochotný urobiť. Odmieta, že by bola novela šitá na mieru Pente. Paroplyn od Penty už totiž stojí a vyššie výkupné ceny by sa mali uplatniť na nové zdroje. „Sú to tie, ktoré sa budú upravovať alebo stavať až po účinnosti tohto zákona,“ hovorí Malatinský. Zmeny by sa mali v praxi premietnuť až v roku 2014.
Keby sa Penta chcela dostať k dotovaným cenám, musela by paroplyn zmodernizovať. Zo zákona má tiež vypadnúť, že pri takej modernizácii sa musí preinvestovať minimálne 50 percent z ceny porovnateľného nového technologického zariadenia.
Ministerstvo tvrdí, že sa takéto kritérium neosvedčilo, a tak sa majú kritériá a ďalšie podmienky stanoviť na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Na regulátora nás minister odkázal aj s otázkami o tom, koľko kombinovanej výroby elektriny je na Slovensku dnes s výkonom od 200 do 300 megawattov.
Kto chce nový paroplyn?
Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) predpokladá, že by ich mohlo byť do päť, medzi nimi napríklad Slovnaft. Ten má už dnes kombinovanú výrobu s výkonom do 200 megawattov, ale nedostáva na ňu dotácie, pretože nie je „vysoko účinná“.
Slovnaft sa spomína aj pri otázke, či by mohol ťažiť zo zmeny zákonov v budúcnosti. Malatinský totiž hovorí, že na stole sú určité návrhy na nové paroplynové cykly, ktoré by na Slovensku mali vzniknúť, no nekonkretizoval ich. Slovnaft taký plánoval, ale napokon akciu odložil. Jeho plánovaný výkon však presahoval hranicu, ktorá je uvedená v novele zákona.
Paroplyn Penty má do konca roka platnú zmluvu na dodávku elektriny za vyššie ceny Slovenským elektrárňam.
Regulátor: Zlacní to elektrinu
Modernizácia podľa dnešných pravidiel je príliš drahá, hovorí šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví JOZEF HOLJENČÍK.
Čo je cieľom zmien v zákone?
„Sleduje zníženie koncovej ceny cez to, že zdroje, čo majú vyš〜ší výkon, vyrábajú efektívnejšie. Týka sa to iba nových zdrojov.“
Existujúce zdroje by sa museli modernizovať, aby získali doplatky?
„Museli by splniť podmienku, a tú posudzujeme my, či naozaj bola modernizácia a či sa zvýšili parametre toho zariadenia.“
Prečo vypadla zo zákona podmienka, ktorá určovala minimálne investície do modernizácie?
„Keby podmienka ostala, je to skoro ako postaviť novú elektráreň. Úrad urobil v roku 2012 fyzickú kontrolu vo všetkých subjektoch, ktoré si nárokovali doplatok či modernizovali. Niektoré nepreukázali modernizáciu, len opravu.“
Kto v kombinovanej výrobe spadá do výkonu 200 až 300 megawattov?
„Nájdite si to na našej stránke.“
Koľko sa plánuje nových veľkých paroplynov?
„Neviem. Dôležité je, aby sme zrovnoprávnili podmienky pre všetkých výrobcov.“
Prečo potom 300 megawattov, ak napríklad v Malženiciach je paroplyn s vyšším výkonom?
„Lebo by nám tam už padlo jadro, čo je proti smerniciam Únie."
Daniela Krajanová