BRATISLAVA. Snaha ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka zvýhodniť domácich farmárov nižšou sadzbou DPH na predaj potravín z dvora môže naraziť na Brusel. Jednou z podmienok predaja z dvora je totiž to, že sa všetky fázy výroby potravín uskutočňujú na Slovensku.
Predávať potraviny z dvora tak môžu len tí, čo majú farmy na území Slovenska. Musia byť tiež registrovaní Štátnou veterinárnou a potravinovou správou, vysvetlila Zuzana Gulová z ministerstva pôdohospodárstva.
Keď štáty pri zdaňovaní DPH robia rozdiel medzi domácimi podnikateľmi a tými, čo majú biznis aj v iných štátoch Európskej únie, porušujú podľa Európskej komisie európske predpisy. Brusel totiž nerozlišuje našu firmu od spoločnosti z iného štátu, dodal Andrej Králik zo Zastúpenia Komisie na Slovensku.
Nižšia sadzba neprekáža
Tým, že Jahnátek zmenil pôvodný zámer a namiesto nulovej DPH na predaj z dvora už presadzuje päťpercentnú, čiastočne vyhovel pravidlám Únie. Tie totiž umožňujú zaviesť okrem základnej sadzby DPH najviac dve znížené, tvrdí Králik. „Znížená sadzba DPH však nesmie byť nižšia ako päť percent,“ dodal.
Výčitku od Únie sme si vyslúžili už za 6-percentnú DPH pre predaj z dvora za prvej Ficovej vlády.
Vyšší predaj za menej
Ministerstvo financií sa k navrhovanému zníženiu DPH z agrorezortu opäť nevyjadrilo. Komentovať ju chce až počas legislatívneho konania.
Jahnátek chce využiť na jej prijatie zrýchlené legislatívne konanie. Včera večer sa s jej zaradením na dnešné rokovanie vlády nerátalo.
Prepočty ministerstva pôdohospodárstva ukazujú, že do rozpočtu by pre nižšiu sadzbu DPH prišlo o takmer 2,5 milióna eur ročne menej. Vykompenzovať to má zvýšená zamestnanosť, tvrdí rezort.
Zvýšiť by sa mal aj predaj poľnohospodárskych produktov, tvrdí ministerstvo. Nižšia sadzba má pomôcť aj ľuďom s nižším príjmom, lebo potraviny z dvora zlacnejú.