BRUSEL, BRATISLAVA. Okrem varovného nápisu má na škatuľkách s cigaretami pribudnúť fotka krčného nádoru či rakovinou napadnutých úst.
Čo sa zmení?
Predaj tabaku
Zdravotné varovanie bude kombináciou fotky a textu, nové balenie bude mať špeciálny hologram, ochutené cigarety a tabak na šúľanie budú zakázané, cigarky či fajkový tabak budú môcť mať príchuť, webové obchody s tabakom a cigaretami sa budú musieť registrovať, textové varovanie pribudne aj na balenie elektronických cigariet.
Kým dnes zaberá varovanie len tretinu zadnej a prednej strany škatuliek, do štyroch rokov má spolu s fotkou zabrať až tri pätiny štvrtiny plochy.
Vyplýva to zo zreformovanej protifajčiarskej smernice, ktorú v stredu schválila Európska komisia.
Keby ju europarlament a štáty Európskej únie schválili do dvoch rokov, ako predpokladá Brusel, balenia cigariet sa zmenia v rokoch 2015 až 2016.
Vlády Únie budú môcť rozhodnúť, či povolia cigarety len so zameniteľnými obalmi bez log. Takéto škatuľky sa začali tento mesiac predávať v Austrálii.
Obrázky nedáme skôr Na budúci rok euroúradníci pripravia galériu výstražných obrázkov. Z nich si členovia Únie vyberú, ktoré budú používať tabakové firmy u nich.
Už v roku 2005 Európska komisia vypracovala sériu asi tridsiatich varovných snímok. Ich používanie vládam neprikázala, štáty ich mohli zaviesť dobrovoľne. Slovensko sa vtedy nepridalo.
„Obrázky sú dobrovoľné. Momentálne neuvažujeme o ich zavedení,“ reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Škatuľky cigariet sa u nás preto zmenia najskôr o štyri roky, keď majú byť varovné snímky povinné.
Okrem prednej a zadnej strany cigaretovej škatuľky si Brusel na varovanie uzurpoval aj jej boky. Výrobcovia tam majú dať výstrahu a informáciu o obsahu rakovinotvorných látok. Na logo či firemné dáta ostane najviac tretina plochy škatuľky.
Na nových škatuľkách má pribudnúť aj extra hologram, zabrániť má nielen falšovaniu cigariet, ale zákazníkom má garantovať, že ide o výrobok spĺňajúci nové pravidlá.
Takto má vyzerať škatuľka cigariet od roku 2016.
Ochutené už nebudú Od roku 2016 majú z pultov zmiznúť mentolové cigarety, ale aj ochutený šúľací tabak. „Príchute, lákavé balenia, tenké cigarety môžu navodiť dojem, že výrobok je menej škodlivý, čo nie je pravda,“ vysvetľuje eurokomisár pre zdravie Tonio Borg.
Brusel zakáže nielen pridávanie extra príchutí, zo škatuliek majú zmiznúť aj slogany, ktoré by pozmenenú chuť tabaku zdôrazňovali.
Cigary alebo jablkový tabak do vodnej fajky Brusel nezakáže. Nepovažuje ich totiž za natoľko nebezpečné, preto je pri ich regulácii zhovievavejší.
„Táto výnimka sa zruší, keď sa zvýši objem predaja alebo rozšíri sa ich fajčenie medzi mladými ľuďmi,“ varuje Európska komisia. Na rastlinné cigarety sa dostane len textové varovanie.
O koľko príde rozpočet zákazom predaja ochutených cigariet či šúľacieho tabaku, nemožno odhadnúť. Štát totiž ich zdaňovanie extra nesleduje.
„Žiaden zásadný výpadok daňových príjmov neočakávame, spotrebitelia zrejme siahnu po alternatíve,“ reagovalo na bruselský návrh ministerstvo financií.
Prípravu poznačil lobing Brusel ide regulovať aj stále populárnejšie elektronické cigarety, chce na nich vidieť textové varovanie. Tabakové firmy dostanú povinnosť nahlasovať Európskej komisii nové produkty.
Okrem toho chce obmedziť cezhraničný predaj tabaku cez web. Predajcovia sa budú musieť registrovať, na webe zas budú musieť mať systém na overovanie veku.
Tabakové firmy ako Imperial Tobacco či Philip Morris sa podľa agentúry Reuters obávajú, že sprísnenie európskych pravidiel inšpiruje rastúce trhy Ázie a Afriky, čo im zníži zisky. Cena akcií British American Tobacco dokonca v reakcii na tvrdšiu reguláciu klesla o tri percentá.
Prípravu reformy protifajčiarskej smernice poznačil ťažký lobing tabakových firiem, pre podozrenia z korupcie musel odstúpiť Borgov predchodca v eurokomisii John Dalli. Sotva deň po odstúpení sa neznámy páchatelia vlámali do bruselských kancelárií protifajčiarskych organizácii.