NEW YORK. Americké hypotekárne ústavy Fannie Mae a Freddie Mac prišli v dôsledku manipulácie s medzibankovou úrokovou sadzbou Libor pravdepodobne o viac než 3 miliardy USD (2,26 miliardy eur).
Odhaduje to Federálna agentúra pre financovanie bývania (FHFA), ktorá reguluje spomínané hypotekárne ústavy vlastniace alebo garantujúce zhruba 50 % hypoték v USA. Informovali o tom agentúra Reuters a servery BBC a Wall Street Journal.
FHFA teraz zvažuje, či nepodá na banky, ktoré sa na manipulácii sadzby Libor podieľali, žalobu. Libor (London Interbank Offered Rate), je kľúčovou úrokovou sadzbou, ktorá stanovuje úročenie pôžičiek na medzibankovom trhu a je základom, od ktorého sa odvodzuje väčšina úrokových sadzieb, napríklad úročenie hypoték a úverov pre firmy.
Akékoľvek straty Fannie Mae a Freddie Mac budú mať vplyv na amerických daňových poplatníkov, keďže vláda musela po nástupe finančnej krízy v roku 2008 spoločnosti zachraňovať. Do dnešných dní stála záchrana hypotekárnych inštitúcií Spojené štáty už takmer 190 miliárd USD.
Do škandálu s manipuláciou sadzby Libor je zapletených viacero bánk, aj keď pokuty zatiaľ dostali britská Barclays a švajčiarska banka UBS. Barclays dostala ešte v júni od amerických a britských regulačných úradov pokutu vo výške 290 miliónov libier (355,35 milióna eur) a v tom čase bola považovaná za rekordnú.
V týchto dňoch ju však vysoko prekonala pokuta pre UBS, ktorá musí zaplatiť americkým, britským a švajčiarskym regulátorom pokutu až 1,5 miliardy USD.