BRATISLAVA. Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostane v roku 2013 zachovaná na 66,39 eura. Avšak nárok na ňu bude mať podľa Wüstenrot stavebnej sporiteľne viac ľudí, keďže im postačí nižší ročný vklad.
Na získanie prémie bude sporiteľovi stačiť 577,30 eura, kým v roku 2012 musel sporiteľ vložiť na účet 663,90 eura.
Dosadením referenčnej sadzby do vzorca vychádza percentuálna výška štátnej prémie na 11,5 % z ročného vkladu, v roku 2012 to bolo 10 %.
Zvýhodní to najmä drobných sporiteľov
Podľa Wüstenrot stavebnej sporiteľne by stavebné sporenie malo v roku 2013 zostať pre klientov atraktívne. ČSOB stavebná sporiteľňa sa domnieva, že zvýhodnení budú najmä drobní sporitelia.
"Povedie to k zvýšenému záujmu o stavebné sporenie, nakoľko si na plnú štátnu prémiu siahne viacero existujúcich ale aj nových sporiteľov,“ povedala hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny Zuzana Eliášová.
Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) predpokladá, že štátna prémia bude jedným z lákadiel pre stavebných sporiteľov.
Samotná štátna prémia by však podľa PSS nezmohla veľa. Stavebné sporenie je komplexný produkt, ktorý ponúka podľa vyjadrení spoločnosti viacero benefitov - od garantovaných úrokov, cez nárok na stavebný úver až po medziúvery.
Celkový vývoj na trhu stavebného sporenia v budúcom roku sa v súčasnosti podľa PSS nedá jednoznačne predpovedať, nakoľko reálny záujem potenciálnych klientov vždy ovplyvňuje aj celková hospodárska situácia, v ktorej sa nachádzajú.
"Žijeme v období konsolidácie verejných financií. Stavebné sporenie je štátom podporovaný produkt pre ľudí, ktorí majú záujem riešiť si svoje bývanie," uviedla PSS.
Systém stavebného sporenia podľa PSS zdroje vracia aj štátu. "Za jedno euro štátnej prémie sa do štátneho rozpočtu vráti šesť eur vo forme daní a odvodov," pokračovala PSS.
Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov.
Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali.
Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.