BRATISLAVA. Predpovede spred roka hovorili, že zlato v roku 2012 prekoná hranicu 2000 dolárov za trójsku uncu a euro bude stáť jeden dolár. No nenaplnili sa. Prekvapení však bolo v tomto roku viac.
1.Z komodít zdražela najviac pšenica
Od zlata sa čakalo, že v končiacom roku prekoná historické maximum z vlaňajšieho septembra na úrovni 1924 dolárov za trójsku uncu. Nestalo sa tak.
„Zlato je jedným z negatívnych prekvapení tohto roka, podobne ako striebro,“ hovorí Boris Tomčiak, komoditný analytik Colossea. Pred Vianocami stála trójska unca zlata 1630 dolárov, podobne ako pred rokom.
Najviac v tomto roku stúpli na komoditných burzách ceny pšenice, o 30 percent. Premietlo sa to aj do cien našich potravín.
Naopak, kto pred rokom stavil na kávu Arabika, z jej ceny si odpísal asi 35 percent.
Výhľad: Kto vlastní tehličku zlata, môže byť pokojný. Analytici predpokladajú, že jeho ceny v roku 2013 stúpnu. Centrálne banky totiž zaplavujú trh lacnými peniazmi a to nahráva drahým kovom. Na burzách sa čaká ďalší rast cien pšenice, sóje či kukurice.
2.Darilo sa nemeckým akciám
Viaceré akciové podielové fondy, ktoré sa predávajú aj na Slovensku, dosiahli v tomto roku zaujímavé zhodnotenie, okolo 15 percent. Zarobiť sa dalo na viacerých trhoch.
Za jedno z tohtoročných prekvapení označili analytici nemecký akciový index DAX. Za rok sa zhodnotil zhruba o 30 percent, aj keď je eurozóna v recesii.
Zaujímavé zisky si pripísali aj americké a české, no napríklad aj thajské akcie.
Medzi najslabšie patrili naopak španielske akcie, ale aj čínske, hoci sa to nečakalo.
Získali napríklad akcie bánk. Príkladom sú akcie Erste Goup, matky Slovenskej sporiteľne, od letných miním stúpli takmer o 80 percent.
„Na akciových trhoch sa oplatilo staviť de facto na morálny hazard, že celý európsky bankový sektor bude v prípade potreby zachránený,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Výhľad: Časť investorov verí čínskym akciám, tamojšia vláda sa totiž snaží naštartovať ekonomický rast. Dariť sa môže aj európskym akciám, lebo klesá obava z rozpadu eurozóny.
3.Prekvapili euro, forint aj japonský jen
Euro sa obchoduje okolo úrovne 1,33 dolára. Je tak na podobnej úrovni ako pred rokom.
Ekonóm Nouriel Roubini ešte na jar tvrdil, že euro by malo stáť jeden dolár, aby sa obnovil rast európskych ekonomík. Nič také sa nestalo.
Zarobiť sa podľa Pánisa dalo aj na mene našich južných susedov. Forint sa posilnil oproti euru po započítaní úrokového diferenciálu o vyše 15 percent. „Za oslabenie roka sa dá považovať znehodnotenie japonského jenu po tamojších voľbách,“ vraví Kamil Boros z X–Trade Brokers.
Výhľad: Časť investorov by stavila na pokles jenu oproti ruskému rubľu. Euro by sa mohlo v prvej časti roka oproti doláru ešte posilniť.
4.Ceny európskych dlhopisov rástli
Kto si kúpil začiatkom roka napríklad talianske dlhopisy, môže na nich zarobiť. Ich výnosy počas roka klesli, ceny dlhopisov tak stúpli. Zarobiť sa dalo aj na portugalských či maďarských dlhopisoch.
Výhľad: Kto nechce staviť iba na istotu v podobe nemeckých či amerických dlhopisov a spolieha sa na to, že ak bude treba, pomôžu centrálne banky, môže risknúť dlhopisy rizikovejších krajín.