Pri predaji či prenájme domu treba od januára v inzercii uviesť aj triedu energetického certifikátu.
BRATISLAVA. Ak chcete v budúcom roku hľadať pri predaji rodinného domu kupca cez inzerát, nemali by ste doň zabudnúť vpísať aj údaje z energetického certifikátu. Ten ukazuje, akú spotrebu energie má nehnuteľnosť.
Táto nová povinnosť má platiť aj pre časopisy realitných agentúr, reklamy či ponuky zverejnené na webe. Zakotvila ju novela zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorú pripravilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
O čo ide?
Energetický certifikát
Od januára sa vyžaduje:
- pri predaji a prenájme: vlastník, ktorý predáva či prenajíma dom, musí zabezpečiť jeho certifikáciu,
- po dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy,
- pri verejnej budove (používa ju orgán verejnej moci a verejnosť ju často navštevuje), ak má celkovú úžitkovú plochu minimálne 500 štvorcových metrov,
- pri reklamných ponukách: v každej reklame (komerčné média, inzeráty, bilbordy) na predaj alebo prenájom budov.
Certifikovať treba:
- rodinné a bytové domy,
- administratívne budovy,
- budovy škôl a nemocníc,
- hotelov a reštaurácií,
- športové haly, budovy pre veľkoobchod a maloobchod, iné nevýrobné budovy, ktoré spotrebúvajú energiu,
Výnimku majú:
- kostoly,
- pamiatky,
- priemyselné haly,
Informačný web:
- pre vlastníkov, ktorí nevedia, ako postupovať: Byvajusporne.sk.
„Cieľom je, aby každý záujemca dopredu vedel, koľko peňazí asi bude platiť za energie,“ povedal hovorca ministerstva Martin Kóňa. Energetická trieda budovy by podľa neho mala ovplyvniť aj cenu nehnuteľnosti na realitnom trhu.
Pokuta bude v tisícoch eur
Vlastník bytu sa pri predaji vyhne povinnosti zverejňovať hodnoty certifikátu v inzeráte len v prípade, ak ho panelák či bytovka nemá.
Pre rodinné domy to však neplatí. „Ak sa vlastník chystá dom predať, prenajímať či výrazne rekonštruovať, je povinný ho aj energeticky certifikovať,“ vraví Kóňa. Ak dom na predaj certifikát nemá, musí ho vlastník obstarať.
Ceny za vystavenie certifikátu sa pri rodinnom dome pohybujú okolo 150 až 250 eur. Výška poplatku závisí od konkrétnej stavby.
Nové údaje v inzerátoch bude kontrolovať Štátna energetická inšpekcia. „Môže dať pokutu až do výšky dvetisíc eur,“ povedal Kóňa.
Dostať ju môže každý vlastník budovy, bez ohľadu na to, či ide o rodinný dom, či úrad. Ak predáva alebo prenajíma nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu, tá zodpovedá za reklamu a platí aj pokutu. Pri súkromnej inzercii platí prípadnú pokutu inzerent.
Realitky o tom vedia
Realitné kancelárie o novej povinnosti vedia, tvrdí generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík. „Zatiaľ nie je zvykom tento údaj uvádzať, lebo certifikát nebolo treba pri prevode nehnuteľnosti na katastri,“ dodal.
Na novú povinnosť už upozornila klientov realitka Lexxus. Ešte nevie, koľkí certifikát majú. „Zatiaľ nemáme spätnú väzbu od všetkých klientov, ktorých nehnuteľnosti inzerujeme,“ hovorí Michal Zajíček z Lexxusu.
Doteraz sa trieda z certifikátu uvádzala len pri novostavbách. Pri rozhodnutí o kúpe či nájme však certifikát nezavážil, vraví Jaroslav Dolnák zo spoločnosti 1. Merkur Reality.
Potenciálnych záujemcov o kúpu domu či bytu údaje z energetického certifikátu podľa Dolnáka nezaujímajú. „Zaujíma ich akurát to, či sú dostatočne finančne silní na konkrétny nájom, alebo nie,“ hovorí.
Nie je to novinka
Energetický certifikát pritom nie je žiadna novinka. Povinne ho musia mať všetky novostavby a rekonštruované stavby už od roku 2008. Treba ho mať aj k stavebnému povoleniu.
Až od januára 2013 sa však údaje z neho musia povinne objaviť aj v každom ozname o predaji či prenájme konkrétnej nehnuteľnosti.