Ste vo funkcii viac ako štyri mesiace. Ide všetko tak, ako ste plánovali?
„Nikdy to nie je tak, ako to človek plánuje. Ale myslím si, že základné veci idú nielen podľa koncepcie, ale aj podľa môjho vlastného očakávania.“
Zatiaľ RTVS vysielala program podľa plánov vašich predchodcov. Jednou z vašich prvých výraznejších noviniek boli Adventné koncerty. Ako ich hodnotíte?
„Verím, že to neboli len Adventné koncerty, ale aj zmena grafiky a spravodajstva. Koncerty vnímam ako pozitívnu ukážku verejnoprávnosti vo všetkých atribútoch, ktoré má mať.“
Neprekáža vám nízka sledovanosť koncertov? Aj preto, koľko peňazí a energie do toho RTVS vložila?
„Tento pohľad a princíp hodnotenia je odlišný ako v komerčnej televízii. Porovnania typu pomer cena-výkon najmä pri formátoch, ktoré sú určené pre špecifického diváka a záujmové skupiny a majú kultúrny a umelecký charakter, neobstoja. Vytvorili sme formát, ktorý spĺňa atribúty verejnoprávnosti a nezabúdajme, že predstavuje jedinečnú synergiu rozhlasu a televízie. A ohlas umeleckej obce, a práve tej skupiny divákov a poslucháčov, ktorú sme chceli osloviť, je veľmi priaznivý.“
STV dlhodobo prichádza o divákov. Čím si vysvetľujete, že súkromné televízie jej tak unikajú?
„Spôsobili to najmä dva základné fenomény. Jeden je skôr obsahový a to, že televízia neustálymi zmenami programovej štruktúry a reprízovosťou likvidovala divácky návyk. Druhý je otázka digitalizácie a rastu multikanálových domácností, ktorým sa výrazne zvýšilo pokrytie. To prirodzene znamenalo úbytok terestriálneho pokrytia a teda tradičných divákov televízie. Návrat k diváckemu návyku, formátovanie jednotlivých programových služieb, je dlhodobá misia. Televízia však za posledný polrok medziročne narástla o 1,5 percent, čo je priaznivý trend. Nemôžeme však z toho ešte robiť nejaké závery, alebo si pripisovať významné zásluhy.“
Budete lobovať v novom roku za zvýšenie koncesionárskych poplatkov?
„Pred dvoma týždňami som bol na valnom zhromaždení EBU v Ženeve, kde opätovne odznelo, že máme najnižšie poplatky. Je to holý fakt. Poplatky sú základom financovania RTVS a ich výška je neadekvátna. Ale na lobovanie treba vytvoriť podmienky ako zvonku, tak hlavne zvnútra. Aby tento projekt mohol byť úspešný musí RTVS ponúknuť jasnú programovú alternatívu, lepší a bohatší program, prirodzene vrátane kvalitného spravodajstva. A potom si môžeme dovoliť hovoriť o téme zvýšenia poplatkov.“
O koľko si myslíte, že by sa mali zvýšiť?
„Ak by som povedal výšku poplatku, bolo by to hypotetické a predbiehal by som to, čo som povedal vyššie.“
Začína sa rok 2013 a s ním aj nová prvá vami plánovaná programová štruktúra. Na čo ste najviac hrdý?
„Hrdí môžeme byť až keď sa dostavia výsledky, takže si počkajme. Keď sme spúšťali nové spravodajské štúdio, tak som nedal na trh vopred žiadne predstavy, aby neboli veľké očakávania, a teraz môžem byť s prvými reakciami spokojný.“
Teda neprezradíte nič?
„Prezradím, ale v čase, keď budú projekty pripravené do vysielania.“
Nové projekty v RTVS predstavujú aj osobnosti ako Martin Nikodým v Galileo a Peter Marcin, ktorý bude mať na RTVS onedlho vlastný sitkom. Obaja pomáhali v predvolebnej kampani Smeru. Je to náhoda, alebo požiadavka Smeru, aby mali miesto v RTVS?
„Táto úvaha nemá vôbec žiadne opodstatnenie. Projekt Galileo bol pripravovaný do jesennej štruktúry už pred mojim príchodom a rozhodnutie, že ho bude moderovať Martin Nikodým padlo už predtým.“
Sitkom Marcina sa však dostal do plánov až za vás.
„To je iný príbeh. Projekt sitkomu som našiel v istej fáze vývoja a poznal som ho. Peter Marcin je pre mňa jednoznačne človek, ktorý ako jeden z mála môže robiť takýto formát. A naopak, nerátať s ním ako s osvedčeným matadorom v oblasti komediálnych seriálov, by bolo profesionálnou chybou.
Aký bol pre médiá rok 2012? Pozrite si osem najdôležitejších udalostí
Autor: www.omediach.com