Kto chce predávať aj v nedeľu, od cirkvi nájom nedostane. Analytik upozorňuje, že otvárací čas limitujú aj nákupné centrá. Obmedzenie sortimentu je ojedinelé.
BRATISLAVA. V nedeľu je zatvorené, upozorňuje oznam na dverách dvoch predajní siete Lidl v Bratislave. Nemecký reťazec totiž dohodol obmedzenie otváracieho času s rímskokatolíckou cirkvou, blízko totiž stoja kostoly.
„Vyšli sme cirkvi v ústrety v prípade predajní na Betliarskej a Mamateyovej ulici, sú v nedeľu zatvorené,“ povedal hovorca Lidlu Tomáš Bezák.
S cirkevnými zvyklosťami súhlasilo aj Tesco, keď si prenajalo nehnuteľnosti od rímskokatolíckej cirkvi. V nedeľu preto neotvára supermarket v Ivanke pri Dunaji a obchod Tesco Expres na Svoradovej ulici v Bratislave. Reťazec potvrdil, že v týchto obchodoch neponúka ani kondómy.
O rozumnosti prikázania "Nepredáš kondóm blížnemu svojmu" môžeme úspešne debatovať, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Je to zásadná podmienka
Cirkev vysvetľuje zákaz nedeľného predaja na jej pozemku či v jej budove tradíciou. „Považujeme za dôležité trvať na princípe nedeľného odpočinku, ktorý vychádza z Biblie a rešpektuje prirodzené požiadavky človeka,“ hovorí riaditeľ úradu Bratislavskej arcidiecézy Tibor Hajdu.
Takúto podmienku dáva cirkev všetkým záujemcom, ktorí chcú do prenájmu ich pôdu alebo budovu, tvrdí Hajdu. „Ide o zásadnú podmienku. V prípade jej odmietnutia z druhej strany by sme nemali záujem pokračovať v rokovaní,“ dodal.
Dosiahnuť, aby nájomcovia nepredávali kondómy, je pre cirkev zložitejšie. Prečo, nechce nik prezradiť.
Napríklad s Tescom sa na ich vyškrtnutí z ponuky cirkev dohodla len neformálne. „Túto dohodu sa snažíme dosiahnuť všade, kde na to máme dosah,“ povedal Hajdu.
Nezvyčajné aj v Česku
Ostatné obchodné siete tvrdia, že sa s podobnými podmienkami nestretli. Kaufland preto, že predajne stavia na vlastnej pôde.
„Takéto podmienky nemáme v žiadnej z 340 predajní,“ vraví Tibor Tabery, ktorý zodpovedá za marketing a stratégiu v CBA Slovakia.
Podobne sú na tom obchody v Česku. „Nepoznám obdobný prípad,“ reagoval Daniel Novotný z Penny Marketu.
„Určite to nie je bežné,“ dodal aj Tomáš Drtina z agentúry Incoma GfK.
Rozhoduje trh
Akákoľvek nájomná dohoda je však podľa Drtinu legitímna. „V prípade otváracieho času ide napríklad aj o nákupné centrá, tie nájomcom určujú, odkedy dokedy môžu mať otvorené,“ povedal.
V reťazci CBA rozhoduje o nedeľnom predaji len produktivita práce obchodov, hovorí Tabery.
Otvárací čas dvoch desiatok dedinských predajní počas týždňa však upravujú podľa dopytu ľudí, prispôsobená je grafikonu autobusov.
Keď odchádza o šiestej ráno, CBA otvára už o pol šiestej, aby si ľudia stihli nakúpiť. Je to napríklad prípad predajňa v Prašníku, ktorá potom o jedenástej na tri hodiny zavrie a zas otvorí o druhej.
Aj keď nepredávajú, niektorí zamestnanci robia
Obchody Tesco sú síce vďaka cirkvi v nedeľu zatvorené, no pracovníci predajňu pripravujú na ďalší pracovný deň.
BRATISLAVA. Na dverách supermarketu Tesco v Ivanke pri Dunaji a predajne Tesco Expres na Svoradovej ulici v Bratislave síce visí ceduľka, že obchod je v nedeľu zatvorený, no platí to len pre zákazníkov.
„Zamestnanci chodia do práce,“ napísala do redakcie pracovníčka britského reťazca.
Pripravujú obchod
To, že v nedeľu chodí do ivanského supermarketu „niekoľko zamestnancov“, potvrdila aj manažérka komunikácie siete Tesco Zuzana Lošáková.
„Zabezpečia objednanie tovaru na nasledujúci deň a po sobote obchod pripravia pre zákazníkov na opätovné otvorenie v pondelok ráno,“ vysvetlila.
Rovnako funguje aj menší obchod na Svoradovej ulici v Bratislave. Sídli v priestoroch, ktoré si Tesco tiež prenajíma od cirkvi.
Cirkev nechce zasahovať
„Nemáme právomoc zasahovať do vnútorných smerníc a fungovania prevádzok,“ reagoval na túto informáciu riaditeľ arcibiskupskej kúrie v Bratislave Tibor Hajdu.
Prenajímateľom priestorov pre obchody Tesco je Bratislavská arcidiecéza, ktorá nájom podmienila zatvorením predajní v nedeľu. „Kde je to možné, trváme na podmienke dodržiavania nedeľného odpočinku,“ povedal Hajdu.
Nemecká sieť Lidl pre dohodu s cirkvou nemá v nedeľu otvorené bratislavské predajne na Betliarskej a Mamateyovej ulici. Hovorca reťazca Tomáš Bezák povedal, že vtedy nechodia do predajne ani zamestnanci.
Adam Valček
Nedeľný nákup rieši aj Brusel
Rakúsko či Veľká Británia prácu cez víkend obmedzujú, na spoločnej smernici pracuje aj Brusel.
BRUSEL. Obchody s odevmi či elektronikou by mohli byť v nedeľu zatvorené, bez obsluhy by ostali aj nákupné centrá. Záchranári či pumpári by mohli robiť.
Tak vidí budúcnosť našich nedieľ Európska ľudová strana, ktorá má v Európskom parlamente necelú tretinu kresiel. Nedeľné nákupy sa pokúša obmedziť už dva roky, no zatiaľ neúspešne.
„Pre sociálny blahobyt človeka je dôležité, aby bol spoločnosťou uznaný jeden nepracovný deň v týždni,“ píše sa v programe strany. Má ísť podľa neho o nedeľu.
Návrh eurosmernice o pracovnom čase, ktorú predvlani poslanci neschválili, rieši aj Európska komisia so zamestnávateľmi a odborármi.
„Keď sa opätovne dostane do parlamentu, určite sa vrátime k nedeľnému voľnu,“ vraví europoslankyňa za ľudovcov Anna Záborská (KDH).
Keď ľudovci obmedzenie nedeľných nákupov presadzovali predvlani, nebolo jasné, či by boli zavreté aj kiná či kaviarne. „Hlavná otázka je, či toto patrí do kompetencie Únie, alebo jednotlivých štátov,“ upozornila Záborská.
Niektoré štáty totiž už dnes obmedzujú prácu cez víkend. V Belgicku sú otvorené len malé potraviny, v Rakúsku len čerpačky či pekárne, vo Veľkej Británii je otvárací čas limitovaný len na pár hodín.
Na Slovensku viackrát obmedzenie práce v nedeľu a cez sviatky neprešlo.
Adam Valček