Slovenské potraviny zdražejú a zmiznú z pultov, varujú obchodníci. Niektoré siete už avizujú, že ukončia spoluprácu s našimi dodávateľmi.
BRATISLAVA. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch z dielne ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka platí len niekoľko dní a obchodníkom už spôsobuje problémy.
Poslanci ho prijali koncom novembra a obchod nemal dosť času sa naň pripraviť.
„Všetky zmluvy bolo treba vypovedať a robiť nové,“ povedal prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak. To sa podľa neho nedá zvládnuť za týždeň ani za mesiac.
Lokálne môže podľa neho byť aj nedostatok niektorých potravín na pultoch, lebo staré zmluvy boli zrušené a nové nemusia byť ešte uzavreté. Výpadok niektorých tovarov v obchode tak nemusí súvisieť len so sviatkami.
Zmluvy treba zosúladiť so zákonom do konca februára. Dohliadať na dodržiavanie zákona bude špeciálne oddelenie na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré vznikne v polovici januára.
Lacnejší má prednosť
Zmluvy
Zákon o reťazcoch
- platí od 1. januára 2013,
- zmluvy uzatvorené pred 1. januárom treba zosúladiť so zákonom do 28. februára,
- uplatňovanie zákona bude štát kontrolovať od 1. marca.
Ministerstvo pôdohospodárstva chcelo zákonom ochrániť domácich výrobcov pred praktikami obchodných reťazcov a zvýšiť podiel slovenských výrobkov na pultoch predajní.
Ministerstvo hospodárstva, ktoré vedie Tomáš Malatinský, však tento cieľ spochybňuje.
„Tento zákon tlačí obchod, aby sa viac zameral na nákup od zahraničných dodávateľov,“ povedal jeho hovorca Stanislav Jurikovič. Z pultov tak môžu zmiznúť práve slovenské výrobky, ktorých predaj chcel Jahnátek zákonom podporiť.
Zákon o neprimeraných podmienkach diskriminuje slovenských výrobcov, tvrdí marketingová manažérka reťazca Billa Martina Kovacs.
„Jeho účinky nie sú okamžité, ale môžu byť dlhodobo škodlivé,“ hovorí. Nevylúčila ani zmenu domácich dodávateľov na zahraničných.
Počet dodávateľov už znížil pre tento zákon reťazec CBA. „S niektorými dodávateľmi sme plánovali ukončiť spoluprácu, zmena legislatívy nám pomohla urýchliť toto rozhodovanie,“ hovorí viceprezident siete Vladimír Kocourek Kocúrek (opravené 14.1.2013, pozn.).
Potraviny bez akcií
Obchodníci upozorňujú, že zákon predraží výrobky od slovenských výrobcov. Zákon totiž zakazuje predaj pod nákupné ceny – teda rôzne akcie či výpredaje.
„Zákazníci si tento rok na pultoch nenájdu niektoré výrobky za také výhodné ceny, na aké boli zvyknutí vlani,“ hovorí Tomáš Bezák z reťazca Lidl.
Obchodník, ktorý bude chcieť predávať cenovo lákavejšie výrobky, bude musieť podľa neho siahnuť po zahraničných výrobkoch. O zastúpení slovenských výrobkov na pultoch tak rozhodne aj ochota zákazníkov nakupovať ich za vyššie ceny, dodal.
Podobne to vidí aj hovorkyňa reťazca Tesco Zuzana Lošáková. „Zákon neumožňuje obchodníkom robiť v spolupráci s dodávateľmi také atraktívne akciové ponuky, ako to bolo doteraz,“ hovorí.
Už len dobré vzťahy
Pred zákonom boli dodávatelia ponechaní na ľubovôlu obchodníkov, tvrdí hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. „Ide len o vyčistenie vzťahov,“ myslí si o úprave.
Obáva sa však, že reťazce nájdu možnosť, ako zákon obísť. Na obchádzanie zákona cez uzatváranie zmlúv v zahraničí upozornila aj Potravinárska komora Slovenska.
Stanovisko CBA Slovakia
"Negociácie a renegociácie sú štandardné procesy v obchodnom styku dodávateľ – odberateľ. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch , ktorých predmetom sú potraviny, čiastočne vplýva na vyjednávacie pozície oboch strán a na nové zmluvy.
„Sme slovenský podnikateľský subjekt, so 100% slovenským kapitalom. Dobre vieme čo je to fungovať bez investičných stimulov, bez štatnej podpory, či iných finančných a nefinančných výhod od štátu a teda de facto od daňových poplatníkov. Vážime si tak možno viac, ako ktokoľvek iný slovenských vyrobcov, ktorým tak isto ako aj nám nikto nič nedal zadarmo. Vážime si tých, ktorí podnikajú v potravinárskej výrobe a ktorí zároveň hľadajú odbyt pre svoje výrobky v sieti obchodných reťazcov. Nie je to jednoduché, nakoľko konkurencia na tomto poli je skutočne obrovská. Zároveň od 1.1.2013 nadobudol účinnosť zákon na ich ochranu. My máme rešpekt a úctu pred všetkými zakomni tohoto štátu. Plne rešpektujeme legislatívu a tak sme upravili a ďalej upravujeme, počas zákonom stanovenej lehoty, všetky naše zmluvy,“ hovorí viceprezident CBA Slovakia, Ing. Vladimír Kocúrek a pokračuje: „prijatie zákona urýchlilo aj naše rozhodnutie že s niektorími importérmi, kde sa vyskytovali problemy s kvalitou a bezpečnosťou výrobkov zmluvy proste nepredĺžime“.
CBA Slovakia sa so svojimi dodávateľmi dohodla, plne rešpektujúc ustanovenia tohoto zakona. „Zakladáme si na tom, že sme slovenský reťazec s najväčším podielom slovenskej produkcie a tým si svoje prvenstvo chceme obhájiť aj v roku 2013 “upozorňuje V. Kocúrek."
Autor: CBA, pridané 14.1.2013
Autor: Zdenka Kollarová