BRATISLAVA. O šesť eur viac ako minulý mesiac zaplatil čitateľ Jozef v januári za vypustenie žumpy v Bernolákove. Kým v decembri za odvoz 12-tisíc litrov splaškov zaplatil 34 eur, minulý týždeň to už bolo 40 eur.
Jozef nevylieva splašky na pole či do potoka, lebo za to hrozí pokuta. Za ich odvoz platí podnikateľovi s cisternou, ktorý ich legálne vyvezie do čističky odpadových vôd.
Suma, ktorú platí, sa zvýšila preto, že vývozcovia žúmp platia od začiatku roka vyšší poplatok za vyčistenie odpadovej vody. Bratislavská vodárenská spoločnosť ho zvýšila o sto percent.
Za spracovanie dvadsiatich kubíkov odpadov vlani platili vývozcovia vodárňam aj s daňou 11 eur. Od januára tohto roka je to už 22 eur.
Čistia viac, než im zaplatia
Bratislavská vodárenská spoločnosť vysvetľuje vyššie poplatky rastom nákladov. Akých, nespresnila.
Podnik si podľa informácií SME takto kompenzuje náklady na vyčistenie odpadu, ktorý do kanálov priteká načierno.
„Odpadová voda sa načierno vypúšťa do kanalizácie alebo sa podplácajú ľudia na zberných miestach,“ podelil sa so skúsenosťami pracovník vodární, ktorý nechcel byť menovaný.
Hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Zenon Mikle vylievanie splaškov do kanálov načierno nekomentoval.
Potvrdil však, že do čističiek im priteká viac odpadovej vody, než vyúčtujú zákazníkom.
Či majú obavu zo zvýšenia čierneho vypúšťania žúmp, neprezradil. Chcú si počkať, ako domácnosti zareagujú na vyššiu cenu.
Pokuta je v stovkách eur
485-tisíc
- Toľko domácností na Slovensku malo v roku 2001 žumpu.
- Aktuálny počet nie je známy, no bude nižší pre investície do kanalizácie.
Vývozcovia žúmp vypúšťajú odpad načierno do kanalizácie, aby zvýšili svoj zisk. Ľudia zasa preto, aby ušetrili na poplatkoch.
„Je to vážny problém aj u nás. Nie vždy sa však podarí vinníka prichytiť,“ opisuje skúsenosti technický riaditeľ Trnavských vodární Jaroslav Kuběna.
Popri legálnom spracovaní splaškov v čističkách ich majitelia domov bez kanalizácie vypúšťajú na okolité polia či do potokov.
„Obsah žumpy možno zneškodňovať len vývozom do čistiarní odpadových vôd, čo musí byť preukázané dokladom,“ cituje zo zákona hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.
Za vypúšťanie do potoka či na pole hrozí ľuďom pokuta do sto eur, podnikateľom až vyše tritisíc eur.
Niekde platia ešte viac
Stopercentným zvýšením ceny za spracovanie dovezených splaškov ich bratislavské vodárne zrovnali na úroveň stočného, ktoré platia ľudia v domoch s kanalizáciou.
Iné oslovené vodárne na Slovensku tento poplatok nezvyšovali. Za vyčistenie odpadu zo žúmp si však nikdy nepýtali menej, než je bežné stočné, ako to bolo ešte minulý rok v Bratislave.
„Cena nemôže byť nižšia, zaťaženie žumpových vôd rôznymi látkami mnohonásobne prevyšuje kvalitu bežných odpadových vôd,“ vysvetľuje dôvody Kuběna.
V niektorých mestách si preto ľudia za vyčistenie odpadu zo žúmp zaplatia viac, než je bežné stočné.
Napríklad stredoslovenské vodárne Veolia si účtujú stočné asi 1,3 eura za tisíc litrov, no za spracovanie rovnakého množstva splaškov zo žúmp pýtajú dve eurá.