Nový zákon o reťazcoch je v rozpore s obalovou legislatívou. Od januára totiž nemusí dodávateľ prevziať z obchodu všetky obaly.
BRATISLAVA. Výrobcovia nápojov nemusia od januára odoberať od obchodníkov vyzbierané vratné fľaše. Hovorí o tom zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch z dielne ministerstva pôdohospodárstva.
Za jednu z neprimeraných podmienok sa totiž podľa neho považuje aj to, ak dodávateľ odoberie viac vratných fliaš, ako do predajne dodal.
„Toto ustanovenie v presnom výklade môže byť ťažko vykonateľné a zrejme je v rozpore so zákonom o obaloch,“ hovorí analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Radovan Kazda. Upozornil, že odborníci nemali možnosť sa k nemu vyjadriť. Do zákona sa totiž dostalo pozmeňovacím návrhom v parlamente.
Tým sa háji aj ministerstvo pôdohospodárstva. „Toto ustanovenie bolo do zákona doplnené ako poslanecký návrh,“ vraví hovorkyňa ministerstva Zuzana Gulová. Návrh predložil poslanec Tibor Lebocký (Smer). K otázkam sa do uzávierky nevyjadril.
Dva zákony
Čo hovoria o obaloch
Zákon o obaloch:
§ 6 odsek 5 – Povinná osoba a ten, kto uvádza do obehu výrobky v zálohovaných opakovane použiteľných obaloch, sú povinní odoberať zálohované opakovane použiteľné obaly rovnakého druhu a rovnakého typu, ktoré uviedli na trh alebo do obehu, bez obmedzenia množstva a bez viazania odberu na nákup tovaru a vrátiť zálohu v plnej výške.
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny:
§ 4 odsek 4 – Za neprimeranú podmienku sa považuje aj vyžadovanie spätného odobratia obalového a odpadového materiálu, ktorý nepochádza z dodávky tovaru dodávateľa.
Ministerstvo pôdohospodárstva toto ustanovenie analyzuje vo vzťahu k ostatným zákonom. Zákon o obaloch patrí pod rezort životného prostredia. Ten na otázky o rozpore a riešení problému do uzávierky neodpovedal.
Viac ako odoberú
Obchodníkom už nový zákon komplikuje situáciu, povedala Martina Kovacs z marketingu reťazca Billa. „Stále nevieme, čo urobiť s vratnými obalmi, ktoré nám zákazníci prinesú, ale my ich už nebudeme môcť vrátiť dodávateľovi,“ hovorí. Spotrebitelia totiž môžu vrátiť obaly kdekoľvek, nie len tam, kde tovar kúpili.
Za diskriminujúcu považuje novú legislatívu hovorca Kauflandu Martin Gärtner. „Zákazníci vracajú aj obaly, ktoré u nás nekúpili,“ hovorí. Množstvo vykúpených obalov je podľa neho vyššie ako množstvo od dodávateľov.
Rozpor v zákonoch vidí aj reťazec Tesco. Hovoriť o jeho dosahoch v praxi je však podľa jeho hovorkyne Zuzany Lošákovej predčasné.
Hrozí aj pokuta
Podľa zákona o obaloch môže obchodník odoberať len obaly výrobkov, ktoré predáva, no nemôže obmedziť ich množstvo, vysvetľuje manažérka spoločnosti Envi-Pak Katarína Kretter: „Spätne odobrané množstvo musí od neho prevziať výrobca či dovozca, ktorý uvádza na trh výrobky v týchto obaloch.“
Pozmeňovací návrh, ktorý sa dostal do zákona o neprimeraných podmienkach, je podľa predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko Martina Katriaka v rozpore s platnými predpismi. Obchod je viazaný zákonom o obaloch a zákonom o ochrane spotrebiteľa, vysvetľuje.
„V tomto prípade vzhľadom na dobré obchodné vzťahy uplatňujeme zákon o obaloch,“ hovorí. Problémy zatiaľ nemali, hovorí, no môže prísť kontrolór, čo povie, že vrátili viac fliaš, ako mali na obalovom konte.
Za porušenie zákona o neprimeraných podmienkach hrozí obchodníkovi pokuta od tisíc do tristotisíc eur.