Nová je informačná povinnosť v inzerátoch. Energetické certifikáty sú pre niektoré nehnuteľnosti na Slovensku povinné už od roku 2008.
Od januára musia vlastníci niektorých nehnuteľností pri predaji alebo prenájme písať do inzerátov aj ukazovateľ energetickej hospodárnosti uvedený v energetickom certifikáte.
Táto povinnosť sa týka až na niektoré výnimky všetkých budov vrátane rodinných domov.
Pri byte údaje z energetického certifikátu spracovaného pre bytový dom, v ktorom sa byt nachádza, musíte do inzerátu napísať iba vtedy, ak ho predávate a ak ho bytový dom má mať.
„Pokiaľ bytový dom nemá energetický certifikát, pre byt v takomto dome nie je možné spracovať a vydať energetický certifikát,“ píše ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
Pri prenájme bytov a samostatných častí budov sa povinnosť písať údaj z energetického certifikátu v zákone odďaľuje.
Povinné to bude až od januára 2016.
Do inzerátu netreba vkladať celý energetický certifikát, ale len ukazovateľ energetickej hospodárnosti.
Tým je predovšetkým zatriedenie budovy do energetickej triedy A až G, píše advokát Leo Vojčík.
V téme sa dočítate:
Oplatí sa vedieť
Zodpovednosť má vlastník
Kolaudácia bez certifikátu nebude
Energetické certifikáty nie sú novinka
Kedy treba
Energetický certifikát
Energetická certifikácia je povinná:
Pre budovy alebo samostatné časti, ktoré sa predávajú alebo prenajímajú, výnimkou sú do 31. decembra 2015 prenajímané byty a samostatné časti budov.
Pre budovy, v ktorých viac ako 500 štvorcových metrov celkovej podlahovej plochy užíva orgán verejnej moci a verejnosť ich často navštevuje, od 10. júla 2015 musia byť energetické certifikáty zabezpečené pre budovy, ktoré majú viac ako 250 štvorcových metrov celkovej podlahovej plochy.
Pri dokončení novej budovy alebo dokončení významnej obnovy existujúcej budovy.
Nová je informačná povinnosť v inzerátoch. Energetické certifikáty museli mať nové stavby, významne obnovené budovy a už spomínané nehnuteľnosti pri predaji a prenájme od roku 2008.
Kontrola, či ich pri uzatvorení kúpno-predajnej zmluvy alebo zmluvy o prenájme mali, však bola najmä na občanoch. A tí ich doteraz veľmi nepýtali.
Viac ich zaujímali reálne výdavky na prevádzku, ktoré budú mať, keď sa do kupovanej alebo prenajímanej nehnuteľnosti presťahujú.
Možnosť uvádzať energetickú triedu mali inzerujúci na portáli reality.sk už tri roky, vraví generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík. Nevyužívali to veľmi.
V decembri tam takúto informáciu malo okolo percenta inzerátov.
Teraz sa údaje dopĺňajú, niektoré inzeráty boli stiahnuté, dodáva Lazík. Asociácia zároveň upozornila členov, aby svojich klientov o novej povinnosti informovali. Obdobne to spravili aj ďalší.
Do obnovy aj okná
Úpravou prešla definícia významnej obnovy budovy.
Za významnú obnovu sa považujú stavebné úpravy, ktorými sa vykonáva zásah do jej obalovej konštrukcie v rozsahu viac ako 25 percent jej plochy, najmä zateplením a výmenou pôvodných otvorových výplní.
Podľa Zuzany Sternovej z Technického a skúšobného ústavu stavebného ide o potrebné spresnenie.
Pri významnej obnove nemusí ísť len o zateplenie obvodových stien. Ak má budova veľkú plochu okien, iba ich výmena môže predstavovať štvrtinu plochy. Podobne to môže byť pri budove s veľkou plochou strechy, ktorú sa vlastník rozhodne zatepliť, vraví Sternová.
Načo to je?
Informácia z energetického certifikátu by mala byť zárukou pre záujemcu o kúpu či prenájom, do akej miery je nehnuteľnosť energeticky hospodárna.
Nový vlastník by mal z nej vyčítať, či napríklad rodinný dom bude potrebovať nejaké ďalšie stavebné úpravy, aby sa šetrilo na vykurovaní alebo ohreve vody.
Otázna je efektívnosť peňazí vynaložených na obstaranie certifikátu pri predaji rekreačnej nehnuteľnosti alebo napríklad starého rodičovského domu v zlom technickom stave. Pri takýchto prípadoch treba zvážiť, či sa uvedených budov vôbec energetická certifikácia týka.
Zákon upravuje niektoré výnimky pre dočasne alebo krátko užívané stavby.
Na Slovensku sa ročne vydá približne 10-tisíc energetických certifikátov.
Oplatí sa vedieť
Ktoré budovy certifikát mať nemusia
Energetická certifikácia sa nevzťahuje na chránené budovy a pamätníky ani na kostoly a iné budovy používané na náboženské podujatia.
Energetický certifikát nemusia mať dočasné stavby s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky a budovy s úžitkovou plochou menšou ako 50 štvorcových metrov.
Ďalej ho netreba ani pre priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie.
Energetická certifikácia nie je povinná ani pre bytové budovy, ktoré sú určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku alebo na obmedzené užívanie počas roka a očakávanou spotrebou energie nižšou ako 25 percent spotreby pri celoročnom užívaní.
Čo musí vlastník
Vlastník má zo zákona o energetickej hospodárnosti budov viac povinností.
Okrem povinnosti mať certifikát, ak to zákon ukladá, ho musí uchovávať počas platnosti a pri predaji budovy odovzdať novému vlastníkovi.
Pri prenájme musí odovzdať kópiu energetického certifikátu nájomcovi. Jednou z povinností je aj zverejniť ukazovateľ energetickej hospodárnosti v inzercii pri predaji či prenájme nehnuteľnosti, pokiaľ musí mať energetický certifikát.
Povinnosti, ktoré má vlastník (kompletný zoznam uvádza zákon), sa vzťahujú aj na správcu budovy vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja alebo obce, na spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a na bytové družstvo, upozorňuje advokátska kancelária Vojčík and Partners.
Ako je to s kontrolou
Tá je v pôsobnosti ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a Štátnej energetickej inšpekcie.
V súčasnosti sa podľa ministerstva nepripravuje špeciálna akcia a ministerstvo výhľadovo plánuje pri kontrole spolupracovať aj so stavebnou inšpekciou.
Kontrola inzercie je však jednou z možností zamerania sa kontrol ešte tento rok.
(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Zodpovednosť má vlastník
Keď realitka zabudne zverejniť údaje z certifikátu, ktoré ste jej dali, pri pokute od nej môžete chcieť náhradu.
Nové pravidlá pre inzeráty vyburcovali realitky. Kto je zodpovedný, ak údaje z energetického certifikátu budú chýbať? Pokuta je nemalá.
Vlastník budovy, ktorý neuvedie ako súčasť ponuky na predaj alebo prenájom budovy alebo jej samostatnej časti v reklame v komerčnom médiu aj požadovaný ukazovateľ z energetického certifikátu, sa dopustí priestupku,“ píše advokátska kancelária Vojčík and Partners. Pokuta zaň môže byť do 2000 eur.
Zodpovednosť za zverejnený inzerát v tlači alebo na realitnom portáli, v ktorom nie sú uvedené požadované informácie, nesie vlastník. „Odporúčame realitným kanceláriám upozorňovať klientov na ich povinnosti,“ vraví advokát Leo Vojčík.
Podľa ministerstva dopravy by realitka nehnuteľnosť bez certifikátu, ak ho má mať, ponúkať ani nemala. Ak poskytnete údaje z certifikátu realitke, tá ich v inzeráte nezverejní a dostanete pokutu, máte právo sa domáhať od realitnej kancelárie náhrady škody.
(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Kolaudácia bez certifikátu nebude
Bez energetického certifikátu vám na stavebnom úrade kolaudačné rozhodnutie na dom nedajú.
Energetický certifikát pre váš dom môže vypracovať len odborne spôsobilá osoba.
Ich zoznam sa nachádza na webe Slovenskej komory stavebných inžinierov www.sksi.sk.
Čo je čo
Na stavebnom úrade
Výpočet energetickej hospodárnosti (tepelno-technický posudok) je súčasťou projektovej dokumentácie a predkladá sa pri žiadosti o stavebné povolenie.
Energetický certifikát je podmienkou na vydanie kolaudačného rozhodnutia.
Ak dokončujete stavbu, energetický certifikát budete potrebovať k žiadosti o kolaudáciu.
„V prípade bytovej stavby nemôže byť vydané kolaudačné rozhodnutie bez toho, aby bol predložený energetický certifikát,“ píše Stavebný úrad mestskej časti Bratislava-Nové Mesto.
Výnimka je možná iba v prípade nebytových stavieb – staviteľ ho môže dodatočne predložiť do šiestich mesiacov.
Ak dom predávate, certifikát možno nechať vypracovať aj pre existujúcu stavbu.
Cena energetického certifikátu závisí predovšetkým od veľkosti a zložitosti budovy. Preto sa pri jednotlivých budovách môže líšiť.
Firmy, ktoré vypracovávajú certifikáty na svojich weboch, uvádzajú pre rodinné domy zvyčajnú cenu okolo 250 eur. Môže to však byť aj tristo eur a viac.
Pri rodinných domoch sa hodnotí tepelná ochrana stavebných konštrukcií a systém vykurovania a prípravy teplej vody.
(ht)