BRATISLAVA. Proti čomu bol pacient očkovaný, aké má implantáty či aké lieky užíva. Bude v ňom:
Tieto a mnoho ďalších informácií o zdravotnom stave pacientov majú všeobecní lekári a pediatri skompletizovať do takzvaných elektronických sumárov. Na to, aby mal sumár každý človek na Slovensku, majú čas do konca roku 2016.
Predpokladá to nový zákon, ktorý pripravilo ministerstvo zdravotníctva a je súčasťou elektronizácie zdravotníctva takzvaného eHealth.
Dvanásť eur na hodinu
Fakty
Pacientský sumár
Je to súčasť zdravotnej karty.
krvná skupina a Rh faktor,
implantovaná pomôcka,
alergie,
záznam o očkovaní,
údaj o všeobecnom lekárovi,
údaje o kontaktnej osobe, ktorú určí pacient,
zdravotná poisťovňa,
predpísané, podané a vydané lieky za posledného pol roka
choroba s jej špecifikáciou.
Súkromným lekárom, medzi ktorých patria aj pediatri aj všeobecní lekári, sa nepáči, že na to ministerstvo nenachystalo extra peniaze.
„Treba spracovať minimálne päť sumárov denne asi za dva roky, čo je práca na 500 až 1000 hodín na ambulanciu,“ píše Asociácia súkromných lekárov v pripomienkach k zákonu.
Za hodinu by mali dostať zhruba dvanásť eur, keďže ide podľa nich o odbornú prácu.
Lekári vypočítali, že na jednu ambulanciu bude na toto obdobie treba od šesť do 12-tisíc eur. Keďže máme u nás podľa asociácie 2200 ambulancií všeobecných lekárov a 1200 pediatrov, pôjde zhruba o 30 miliónov eur.
Požiadavky lekárov nie sú podľa analytika HPI Tomáša Szalaya prehnané.
„Súhlasím, že to by malo byť zaplatené,“ povedal. Nevie však povedať, koľko im to zaberie času. Ak by sa lekár staral napríklad o 1200 či 1800 pacientov, podľa odhadov asociácie by mal dostať za jedného päť až šesť eur.
Peniaze navyše žiada aj Slovenská lekárska komora. Napočítala, že za vyplnenie sumárov by mal štát zaplatiť 24 miliónov eur.
Pripája sa k nim aj Slovenská lekárska únia špecialistov, podľa ktorej tiež ministerstvo nepočíta s nákladmi, ktoré lekárom vzniknú.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor hovorí, že s niektorými údajmi, ktoré sa majú do sumárov písať, môžu byť problémy, preto môže byť vytvorenie sumárov zdĺhavé.
U pacientov budú musieť totiž v dokumentácii vyhľadať napríklad to, či majú implantáty. Problém môže byť podľa neho aj so zoznamom očkovaní.
Ešte s tým nerátajú
Ministerstvo zatiaľ s týmito nákladmi v zákone nepočíta. Na budúci rok plánuje zaplatiť 1,5 milióna eur zo svojho rozpočtu, ďalších 40 miliónov má ísť z Bruselu.
„Zdravotník dostane v rámci projektu čítačku, kartu zdravotníckeho pracovníka s elektronickým podpisom a softvér na pripojenie do Národného zdravotníckeho informačného systému zdarma,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Či budú nakoniec lekárom preplácať aj čas na nahadzovanie informácií o pacientoch, nie je ešte jasné. Pripomienky vyhodnocujú.
Zákon ešte neprešiel vládou. Ministerstvo chce, aby platil od polovice tohto roka. Online by mali byť lekári v roku 2016.
Elektronizácia má byť o tri roky
Ministerka Zvolenská chce mať lekárov online v roku 2016. Bývalá vláda to chcela urobiť už tento rok.
BRATISLAVA. Elektronizáciu zdravotníctva eHealth ministri zdravotníctva označovali za prioritu od roku 2008, doteraz sa nezačala.
Chronológia
eHealth
Prípravy sa začali v 2008.
Bývalý minister chcel spustiť elektronizáciu tento rok.
Dnešné vedenie posúva termín na rok 2016.
Funkcie: predpisovanie liekov, elektronická zdravotná knižka.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská aktuálne chce, aby v roku 2016 mal každý pacient elektronickú zdravotnú knižku, elektronicky by sa mali aj predpisovať lieky.
Bývalý minister Ivan Uhliarik (KDH) chcel, aby bol eHealth funkčný v roku 2013.
Terajšie vedenie to nechce komentovať. Hovorí však, že v príprave projektu je sklz.
„Vládny projekt mešká vzhľadom na absenciu strategického a dlhodobého plánovania a koncepčnej práce v sektore zdravotníctva,“ hovorí poisťovňa Dôvera.
Prekvapení z posunutia nie sú ani v zdravotnej poisťovni Union.