BRATISLAVA. Do konfliktu záujmov sa môžu dostať lekári nielen pri predpisovaní liekov, ale aj pri nákupe zdravotníckych pomôcok či špecializovaného zdravotníckeho materiálu.
Teda napríklad kardiostimulátorov, umelých bedrových kĺbov či podložiek pod chorých.
Hoci sa u nás ročne objednajú zdravotnícke pomôcky za milióny eur, firmy, ktoré ich vyrábajú či dodávajú nemusia zverejňovať na webe informácie o tom, aké mali výdavky na propagáciu či aké odborné podujatia podporili.
Sú vo výhode oproti farmaceutickým firmám, tie totiž povinne zverejňujú, koľko dali na marketing a aké kongresy organizovali či podporili.
„V tejto oblasti existuje obrovský priestor pre neefektívne obstarávania, a teda aj veľký priestor na zlepšenie,“ hovorí analytik INEKO Dušan Zachar. Pri zverejňovaní by mali byť podmienky podľa neho rovnaké ako pri liekoch.
A to napriek tomu, že medzi objednávaním liekov a zdravotníckeho materiálu je rozdiel. K predpisovaniu liekov má totiž prístup každý lekár.
Objednávanie pomôcok či špecializovaného materiálu však zväčša zabezpečujú vedúci pracovníci, okruh lekárov je tak podstatne menší.
Pozrite si, ako zverejňujú farmaceutické firmy.
Jeden súťažiaci ostal
Zverejňovania informácií o dodávateľoch zdravotníckeho materiálu by bolo žiaduce aj preto, že pri jeho nákupoch sa takmer nesúťaží, vraví Zachar.
Údaje na webe
Čo je verejné
Farmaceutické firmy majú zverejniť, ktorým lekárom zaplatili účasť na kongrese. l Zoznam je na stránke NCZI. Údaje sa dopĺňajú priebežne.
Firmy na webovej stránke ministerstva zverejňujú, koľko peňazí dali za marketing a propagáciu. Zatiaľ sú verejné údaje z decembra 2012. Údaje za minulý rok by mali byť na stránke do konca januára.
Lekári majú zverejňovať finančné a nefinančné benefity, ktoré dostali.
„V tendroch nemocníc na zdravotnícky spotrebný materiál bola od januára do marca 2012 v priemere len 1,1 ponuka na tender,“ hovorí.
Ukázal aj na zvláštnosti v najväčších súťažiach. Najviac špecializovaného materiálu či pomôcok nakupujú tri srdcovocievne ústavy.
„Je zaujímavé, že pri ich desiatich najväčších tendroch, z ktorých bol každý za niekoľko miliónov eur, bol pri vyhodnocovaní ponúk posudzovaný vždy len jeden jediný dodávateľ,“ hovorí Zachar.
Ústavy nakupovali napríklad katétre, steny, defibrilátory či kardiostimulátory.
Zvolenská hľadá možnosti
Zverejňovanie údajov chce ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská počas tohto štvrťroku prehodnotiť. Hľadá vraj zákonné nástroje, aby boli na webe aj údaje od firiem, ktoré obchodujú so zdravotníckymi pomôckami, tvrdí Martina Lidinská z jej tlačového odboru.
Dnes sa totiž nedá zistiť, či lekár nebol na kongrese, ktorý platila firma predávajúca pomôcky. Konflikt záujmov je pritom rovnaký ako v prípade dodávateľov liekov.
Zverejňovanie informácií o dodávateľoch pomôcok však môže byť podľa ministerstva zložitejšie.
Štát totiž neudeľuje licenciu ani povolenie na výrobu či veľkodistribúciu týchto pomôcok. Ministerstvo zdravotníctva preto nemôže podmieniť jej udelenie povinným zverejňovaním informácií na webe.
Asociácia SKMED, ktorá združuje dodávateľov zdravotníckych pomôcok, nemôže zaujať jednotné stanovisko, tvrdí.
Jej členovia sa však zhodujú v tom, že dnešné zákony už myslia na vzťahy medzi dodávateľmi a lekármi.
„Výdavky na propagáciu sú výrazne limitované a niekoľkonásobne nižšie, ako pri liekov,“ tvrdí asociácia. Dodávatelia sú totiž podľa nej jedným z najväčších veriteľov nemocníc a pomôcky sú nízkomaržový tovar.