SME

Prečo sa nám estónsky minister smeje

Lebo sme ich mali za takých, ktorí nedokážu dobehnúť korytnačku.

Pred troma rokmi prišiel na Slovensko človek, ktorého si málokto pamätá. Bol to Andrus Ansip, premiér Estónska. Tá krajina má asi toľko obyvateľov, ako ľubovolné dva slovenské kraje spolu.

Nevyzeral veselo, keď tu bol. My sme vtedy mali nezamestnanosť niečo vyše 14 percent, oni mali 19 percent. My sme zažili jeden rok s recesiou, oni dva. Ako ukazuje graf, naša recesia bola oproti tej ich vlastne celkom fajn.

{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dHZrampsTXlTTkoyZ1g1aUdjUjJBZVE&transpose=1&headers=1&range=A3%3AF5&gid=1&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":true,"minValue":-15,"viewWindowMode":"explicit","gridlines":{"count":"7"},"viewWindow":{"min":-15,"max":15},"maxValue":15},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"1":{"color":"#ff9900"}},"title":"Nie je recesia ako recesia (medziro\u010dn\u00e1 zmena HDP v %)","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":0},"legend":"in","useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":false,"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2]},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko povedať, či to bolo preto, že Estónsko je malé, alebo preto, že na tom boli tak zle, ale Robert Fico mal vtedy pocit, že si na Ansipa môže dovoľovať. Na spoločnej tlačovke hovoril o tom, ako Slováci, na rozdiel od Estóncov, majú aj v kríze zabezpečený sociálny štandard.

Ansip bol asi zvyknutý. Navážali sa do neho už iné kádre, vrátane nositeľov Nobelových cien. To preto, že keď prišla kríza, bol jedným z mála v Európe, kto konsolidáciu zobral vážne.

Trochu dvihol dane, ale hlavne veľa sekal. Veľa. Z deficitu, ktorý vznikol v recesii, väčšinu vyriešil šetrením. (Slovenská konsolidácia 2013 je založená z 80 percent na zvýšených daniach a odvodoch).

Keďže v Estónsku veľa sekali, ich HDP to tlačilo nadol. Pretože šetrenie krátkodobo znižuje HDP. Preto mnohí nazývajú šetrenie ekonomickou samovraždou. Ale to preháňajú.

SkryťVypnúť reklamu

Korytnačí fór

Pripomína to fór s Achillovou korytnačkou. V ňom sa hovorí, že atletický typ Achilles, nech je akokoľvek rýchly, nikdy v pretekoch nemôže predbehnúť korytnačku, ak má ona náskok. Hoci malý, napríklad desať metrov.

Lebo pokiaľ on prebehne tých desať metrov, korytnačka sa pohne o kúsok dopredu. Pokiaľ ju znova dobehne, ona sa opäť pohne o kúsok dopredu a tak donekonečna.

Podobne sa argumentovalo aj pri šetrení. Ak štát začne šetriť, zníži tým HDP. Ak zníži HDP, vyberie sa menej na daniach. Ak sa vyberie menej na daniach, musíme šetriť ešte viac. A tak donekonečna. Preto vraj šetrenie nemá zmysel.

Lenže to je chyták. Všetci vieme, že Achilles korytnačku predbehne, aj keď musí prejsť viac ako desať metrov. Podobne to platí aj pri konsolidácii.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte päťpercentný deficit, dokážete aj čistým škrtaním vyrovnať rozpočet, hoci je možné, že nakoniec budete musieť zoškrtať viac, ako je deficit. Preto to býva také drsné.

Estónci sa na to dali. Okrem iného o dvadsať percent zoškrtali platy a bežné výdavky verejnej správy.

Tu je ukážka, ako sa menili výdavky oboch krajín oproti roku 2007, teda cez krízu. Slovenské sa nafúkli a potom už neklesli. Estónci sekali.

{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dGl6TzJrSnFuTnpyZVk2bjN1dzM3UlE&transpose=1&headers=1&range=A15%3AF17&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#ff9900","lineWidth":2},"1":{"color":"#0000ff","pointSize":0,"targetAxisIndex":0,"lineWidth":2}},"curveType":"","animation":{"duration":0},"width":500,"lineWidth":2,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#666666","fontSize":12},"gridlines":{"color":"#ffffff"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#666666","fontSize":"12"},"gridlines":{"count":"8","color":"#b7b7b7"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Ako sa menili verejn\u00e9 v\u00fddavky cez kr\u00edzu (ich zmena oproti roku 2007)","height":320,"legend":"in","useFirstColumnAsDomain":true,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 2"}

SkryťVypnúť reklamu

V našom tohtoročnom rozpočte mzdy (superhrubé) aj bežné výdavky verejnej správy rastú oproti rozpočtu 2012.

Je to o to pikantnejšie, že na základe dohody s odbormi sa pracovná doba pre celú verejnú správu skracuje na 37,5 hodiny týždenne a o týždeň predlžuje dovolenka. Ak si to prepočítate na hodinovú mzdu, zistíte, že to znamená rast hodinovej mzdy o deväť percent.

Ale naspäť k Estónsku. Okrem Fica sa do tejto pobaltskej krajiny v diskusiách a na tlačovkách pustil aj zvyšok Smeru. Ešte dávno po návšteve Ansipa hovorili, ako to v tom Pobaltí robia zle a aké máme šťastie, že u nás to tak nie je. Dnes, po troch rokoch, môžeme skonštatovať toto:

{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dE5Qcm5oem5qWm1LOVlZVzB5ZHJoTGc&transpose=1&headers=1&range=A3%3AG5&gid=2&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":true,"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","gridlines":{"color":"#d9d9d9"},"viewWindow":{"min":0,"max":20},"maxValue":20},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"1":{"color":"#ff9900"}},"title":"Nezamestnanos\u0165","curveType":"","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":0},"legend":"in","lineWidth":2,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"gridlines":{"count":"6","color":"#ffffff"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 3"}

SkryťVypnúť reklamu

Estónsko má nižšiu nezamestnanosť, v podstate vyrovnaný rozpočet a malý, skoro žiadny dlh. A porovnateľnú priemernú mzdu.

Áno, svet nie je taký jednoduchý, aby sme mohli povedať, že keď všetci spravia to, čo Estónci, tak všetci dosiahnu rovnaký efekt. Estónsku sa zmena podarila tak rýchlo aj preto, že jeho najväčší obchodní partneri (sever Európy) sú tá zdravšia časť Európy.

Ale je dobré si na nich spomenúť, keď opäť bude niekto zápalisto hovoriť, že treba viac dvíhať dane ako šetriť.

Dnes, po troch rokoch nám na oplátku estónsky minister odkazuje, že by nechceli skončiť ako Slovensko.

S takým dlhom si to môže dovoliť.

{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dGhrS1B5ckEwVllMSU13T3Vja1cyNFE&transpose=1&headers=1&range=A3%3AG5&gid=3&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#ff9900"},"1":{"color":"#0000ff"}},"booleanRole":"certainty","curveType":"","title":"Kto m\u00e1 ak\u00fd dlh (% HDP)","animation":{"duration":500},"legend":"in","lineWidth":2,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#999999","fontSize":12},"gridlines":{"count":"6","color":"#ffffff"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 2"}

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (2. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 807
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 376
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 893
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 786
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 496
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 328
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 209
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 845
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 282
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 12 119
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 395
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 105
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 663
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 453
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 802
  8. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 330
  1. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte.

Inflácia dosiahla v apríli 2,2 percenta.


TASR
Autá značky Tesla.

Predaj nových áut v apríli vo Švédsku prepadol o 80,7 percenta.


TASR 3
Ilustračné foto

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,2 percenta.


SITA
Ilustračná fotografia.

Najnovšie makroekonomické údaje z USA naznačujú spomaľovanie americkej ekonomiky.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 282
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 12 119
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 395
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 105
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 663
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 453
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 802
  8. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 330
  1. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
SkryťZatvoriť reklamu