Pred troma rokmi prišiel na Slovensko človek, ktorého si málokto pamätá. Bol to Andrus Ansip, premiér Estónska. Tá krajina má asi toľko obyvateľov, ako ľubovolné dva slovenské kraje spolu.
Nevyzeral veselo, keď tu bol. My sme vtedy mali nezamestnanosť niečo vyše 14 percent, oni mali 19 percent. My sme zažili jeden rok s recesiou, oni dva. Ako ukazuje graf, naša recesia bola oproti tej ich vlastne celkom fajn.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dHZrampsTXlTTkoyZ1g1aUdjUjJBZVE&transpose=1&headers=1&range=A3%3AF5&gid=1&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":true,"minValue":-15,"viewWindowMode":"explicit","gridlines":{"count":"7"},"viewWindow":{"min":-15,"max":15},"maxValue":15},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"1":{"color":"#ff9900"}},"title":"Nie je recesia ako recesia (medziro\u010dn\u00e1 zmena HDP v %)","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":0},"legend":"in","useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":false,"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2]},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}
Ťažko povedať, či to bolo preto, že Estónsko je malé, alebo preto, že na tom boli tak zle, ale Robert Fico mal vtedy pocit, že si na Ansipa môže dovoľovať. Na spoločnej tlačovke hovoril o tom, ako Slováci, na rozdiel od Estóncov, majú aj v kríze zabezpečený sociálny štandard.
Ansip bol asi zvyknutý. Navážali sa do neho už iné kádre, vrátane nositeľov Nobelových cien. To preto, že keď prišla kríza, bol jedným z mála v Európe, kto konsolidáciu zobral vážne.
Trochu dvihol dane, ale hlavne veľa sekal. Veľa. Z deficitu, ktorý vznikol v recesii, väčšinu vyriešil šetrením. (Slovenská konsolidácia 2013 je založená z 80 percent na zvýšených daniach a odvodoch).
Keďže v Estónsku veľa sekali, ich HDP to tlačilo nadol. Pretože šetrenie krátkodobo znižuje HDP. Preto mnohí nazývajú šetrenie ekonomickou samovraždou. Ale to preháňajú.
Korytnačí fór
Pripomína to fór s Achillovou korytnačkou. V ňom sa hovorí, že atletický typ Achilles, nech je akokoľvek rýchly, nikdy v pretekoch nemôže predbehnúť korytnačku, ak má ona náskok. Hoci malý, napríklad desať metrov.
Lebo pokiaľ on prebehne tých desať metrov, korytnačka sa pohne o kúsok dopredu. Pokiaľ ju znova dobehne, ona sa opäť pohne o kúsok dopredu a tak donekonečna.
Podobne sa argumentovalo aj pri šetrení. Ak štát začne šetriť, zníži tým HDP. Ak zníži HDP, vyberie sa menej na daniach. Ak sa vyberie menej na daniach, musíme šetriť ešte viac. A tak donekonečna. Preto vraj šetrenie nemá zmysel.
Lenže to je chyták. Všetci vieme, že Achilles korytnačku predbehne, aj keď musí prejsť viac ako desať metrov. Podobne to platí aj pri konsolidácii.
Ak máte päťpercentný deficit, dokážete aj čistým škrtaním vyrovnať rozpočet, hoci je možné, že nakoniec budete musieť zoškrtať viac, ako je deficit. Preto to býva také drsné.
Estónci sa na to dali. Okrem iného o dvadsať percent zoškrtali platy a bežné výdavky verejnej správy.
Tu je ukážka, ako sa menili výdavky oboch krajín oproti roku 2007, teda cez krízu. Slovenské sa nafúkli a potom už neklesli. Estónci sekali.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dGl6TzJrSnFuTnpyZVk2bjN1dzM3UlE&transpose=1&headers=1&range=A15%3AF17&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#ff9900","lineWidth":2},"1":{"color":"#0000ff","pointSize":0,"targetAxisIndex":0,"lineWidth":2}},"curveType":"","animation":{"duration":0},"width":500,"lineWidth":2,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#666666","fontSize":12},"gridlines":{"color":"#ffffff"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#666666","fontSize":"12"},"gridlines":{"count":"8","color":"#b7b7b7"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Ako sa menili verejn\u00e9 v\u00fddavky cez kr\u00edzu (ich zmena oproti roku 2007)","height":320,"legend":"in","useFirstColumnAsDomain":true,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 2"}
V našom tohtoročnom rozpočte mzdy (superhrubé) aj bežné výdavky verejnej správy rastú oproti rozpočtu 2012.
Je to o to pikantnejšie, že na základe dohody s odbormi sa pracovná doba pre celú verejnú správu skracuje na 37,5 hodiny týždenne a o týždeň predlžuje dovolenka. Ak si to prepočítate na hodinovú mzdu, zistíte, že to znamená rast hodinovej mzdy o deväť percent.
Ale naspäť k Estónsku. Okrem Fica sa do tejto pobaltskej krajiny v diskusiách a na tlačovkách pustil aj zvyšok Smeru. Ešte dávno po návšteve Ansipa hovorili, ako to v tom Pobaltí robia zle a aké máme šťastie, že u nás to tak nie je. Dnes, po troch rokoch, môžeme skonštatovať toto:
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dE5Qcm5oem5qWm1LOVlZVzB5ZHJoTGc&transpose=1&headers=1&range=A3%3AG5&gid=2&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":true,"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","gridlines":{"color":"#d9d9d9"},"viewWindow":{"min":0,"max":20},"maxValue":20},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"1":{"color":"#ff9900"}},"title":"Nezamestnanos\u0165","curveType":"","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":0},"legend":"in","lineWidth":2,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"gridlines":{"count":"6","color":"#ffffff"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 3"}
Estónsko má nižšiu nezamestnanosť, v podstate vyrovnaný rozpočet a malý, skoro žiadny dlh. A porovnateľnú priemernú mzdu.
Áno, svet nie je taký jednoduchý, aby sme mohli povedať, že keď všetci spravia to, čo Estónci, tak všetci dosiahnu rovnaký efekt. Estónsku sa zmena podarila tak rýchlo aj preto, že jeho najväčší obchodní partneri (sever Európy) sú tá zdravšia časť Európy.
Ale je dobré si na nich spomenúť, keď opäť bude niekto zápalisto hovoriť, že treba viac dvíhať dane ako šetriť.
Dnes, po troch rokoch nám na oplátku estónsky minister odkazuje, že by nechceli skončiť ako Slovensko.
S takým dlhom si to môže dovoliť.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dGhrS1B5ckEwVllMSU13T3Vja1cyNFE&transpose=1&headers=1&range=A3%3AG5&gid=3&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#ff9900"},"1":{"color":"#0000ff"}},"booleanRole":"certainty","curveType":"","title":"Kto m\u00e1 ak\u00fd dlh (% HDP)","animation":{"duration":500},"legend":"in","lineWidth":2,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#999999","fontSize":12},"gridlines":{"count":"6","color":"#ffffff"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 2"}