Dôchodkové spoločnosti si účtujú vyšší poplatok aj v indexových fondoch, ktoré len kopírujú vývoj akciových indexov.
BRATISLAVA. V penzijných fondoch, s ktorými dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) nemajú toľko roboty, lebo iba kopírujú vývoj akciových indexov, sú už vyššie poplatky.
Ide o indexové fondy, ktoré vlani zarobili sporiteľom najviac, lebo sa darilo akciovým indexom.
DSS si z dosiahnutého výnosu fondov donedávna nezobrali žiaden poplatok, keďže aktívne nemuseli kupovať či predávať akcie. Radičovej vláda nastavila výnosový poplatok v týchto fondoch na nulu. To už však neplatí.
Smer sa najprv pomýlil
Fakty
Druhý pilier - poplatky
každá z DSS spravuje po štyri fondy, dokopy už ide o majetok v sume 5,45 miliardy eur,
poplatok za správu je vo všetkých fondoch, aj v indexovom, 0,3 percenta z majetku;
výnosový poplatok je vo všetkých fondoch 10 percent z výnosu.
Vládny Smer dvihol výnosový poplatok v indexových fondoch pre DSS od tohto roka na desať percent.
Pre sporiteľov v druhom pilieri, ktorí si v nich sporia, to znamená, že z toho, čo fondy zarobia, dostanú menej.
Smer chcel pôvodne vyššie poplatky v druhom pilieri od septembra. V zákone však urobil chybu, keď mu v jednom čísle chýbala nula a musel ju v decembri opraviť.
V indexových fondoch je teraz taký istý výnosový poplatok, ako aj v ostatných dôchodkových fondoch, ktoré DSS spravujú aktívne. Ani tam nebol výnosový poplatok do konca roka desať percent, ale 5,6 percenta.
Všetky DSS využili aj možnosť účtovať si vyšší poplatok za správu indexových fondov. Potvrdila to Národná banka Slovenska, ktorú požiadali o zmenu štatútu dôchodkových fondov.
Smer vysvetľoval zvýšenie poplatkov pre DSS tým, že ich chce motivovať, aby lepšie zhodnocovali peniaze sporiteľov. Zaviedol ich však aj do indexových fondov.
„Nemyslím si, že je to v poriadku. Výnosový poplatok je odmena za šikovnosť manažérov, ktorí fondy spravujú. DSS však indexové fondy nespravujú,“ vraví investičný analytik Michal Nalevanko.
Exminister práce Jozef Mihál (SaS) považuje vyššie poplatky pre DSS za ich výmenný obchod so Smerom. Argumentuje tým, že keď vláda vlani na jeseň znižovala príspevok, DSS boli ticho.
Dôchodkové spoločnosti to vidia inak. „Poplatky vo všetkých dôchodkových fondoch sú také nízke, že slúžia na pokrývanie nákladov na správu IT systému,“ povedal šéf Axa DSS Peter Socha.
DSS tvrdia, že im to nekryje ich počiatočné investície v druhom pilieri: na marketing či náklady na listy pre sporiteľov.
Poplatky burzám a ďalšie poplatky spojené s obchodovaním sa platia z majetku fondov, teda z toho, čo tam sporitelia posielajú, a pripísaných výnosov.
Kto chce indexový fond
Najväčšia dôchodková spoločnosť Allianz povedala, že si indexový fond nenechá. Od mája zákon penzijným spoločnostiam dovoľuje spravovať len dva namiesto štyroch fondov.
Allianz to využije. Z troch fondov bez garancií urobí len jeden fond. Ostatné DSS tvrdia, že si indexový fond nechajú.
Zmeniť názor niektorých zo správcov dôchodkových fondov by mohlo zrejme iba to, ak by len nízke percento sporiteľov vo fondoch bez garancií poslalo do konca marca svojej DSS návratku. Ak ju nepošlú, stanú sa sporiteľmi garantovaných fondov.
VÚB Generali DSS odhaduje, že návratku nepošle viac ako päť percent sporiteľov.