Za slovenské výrobky považuje reťazec tie, čo majú EAN kód 858. Nie všetky z nich sú však vyrobené u nás.
BRATISLAVA. Bielomodro červenými vlajočkami a označením slovenský výrobok lákajú obchody Billa aj na kúpu potravín, ktoré boli vyrobené v Česku či Maďarsku. Upozornil na to čitateľ SME.
V jednej z bratislavských predajní si všimol upútavku slovenský výrobok pri slaných tyčinkách Slovakia, ktoré sú vyrobené v Maďarsku či čipsoch Slovakia chips vyrobených v Česku.
V inej predajni bol slovenskou vlajočkou označený regál so zemiakovým snackom PomBär. Na obale mal ako krajinu pôvodu uvedenú Českú republiku.
Riadia sa EAN kódom
Na slovenskosť produktu neexistuje žiadna norma ani usmernenie, tvrdí Billa. „Riešili sme tento problém s právnikmi a tí nám odporučili označovanie na základe EAN kódov ako najbezpečnejšie a právne najčistejšie,“ povedala Martina Kovacs, marketingová manažérka spoločnosti Billa Slovensko.
V drvivej väčšine podľa nej znamená slovenský EAN kód aj slovenský pôvod. Preto pri označovaní upútavkami Slovenský výrobok, ktoré je len na vybranom tovare, vychádzali z neho.
Práve snack PomBär je však opačným príkladom: má síce EAN kód začínajúci sa „slovenským“ trojčíslím 858, no vyrobený je v Česku.
„Označenie EAN kódom, ktorý sa začína 858, vôbec nemusí znamenať, že bol produkt vyrobený na Slovensku,“ vraví Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.
Tvrdí, že je to len obvyklé, že majú výrobky nášho pôvodu kód 858, ale rovnako môže výrobca v Českej republike označovať svoje výrobky EAN kódom 858.
Spotrebiteľa to zmätie
Spotrebiteľ by mal vedieť jasne rozlíšiť, ktoré produkty sú vyrobené na Slovensku a ktoré nie, tvrdí Dušan Pleško zo Slovenského združenia pre značkové výrobky. Ani označenie Slovakia v názve, aj keď si ho výrobca zaregistroval, nie je podľa neho jasným znakom slovenského pôvodu. „Ak sa výrobok volá Babičkine čipsy, neznamená to, že ich vyrobila babička,“vraví.
Označenie Slovakia alebo Slovenský na potravinách, ktoré neboli vyrobené na Slovensku je povolené a je v súlade s platnou legislatívou. No len v prípade, že je v označení výrobku zároveň uvedená aj krajina pôvodu, pripomína Poturnay. V súlade s platnou legislatívou sa za krajinu pôvodu považuje nielen tá, kde boli suroviny získané, ale aj tá, kde sa spracovali.
Za správnosť označenia výrobkov na pultoch zodpovedá obchod. „Takouto nesprávnou informáciou je spotrebiteľ klamaný,“ upozorňuje Poturnay. Tvrdí, že obchodníci takto vytvárajú dojem vyššieho podielu slovenských potravín na pultoch.