Môžu byť maximálne do výšky 5,75 percenta.
BRATISLAVA. Postihy dlžníkov, ktorí meškajú so splátkou, sa znížili. Od februára totiž banky a nebankové spoločnosti znížili v cenníkoch úroky za omeškanie o tri percentuálne body. Maximálne môžu byť 5,75 percenta.
Ich strop určilo nariadenie vlády. Nariadenie vlády sa týka všetkých retailových úverov, ku ktorým sa po februári vyrubuje sankcia alebo úrok z omeškania.
Bez ohľadu na to, kedy bol úver poskytnutý.
Vyššia ochrana dlžníka
Sankčný úrok
Fakty
- vláda od januára stanovila, že maximálna výška úroku z omeškania je päť percentuálnych bodov nad základný úrok Európskej centrálnej banky. Ten je dnes vo výške 0,75%.
- predtým bol sankčný úrok v maximálnej výške 8,75 percenta, platil nielen pre bežných klientov bánk, ale aj v úverových vzťahoch medzi podnikateľmi
Zmiernením úrokov za omeškanie sa zvýši ochrana dlžníkov v občianskoprávnych vzťahoch, tvrdí ministerstvo spravodlivosti.
Veriteľovi plynie úrok za úver, banky si môžu dať do zmluvy pokuty či náhrady škody. Tvorca zákona predpokladá, že ak sankčné úroky klesnú, mnohí klienti sa skôr dostanú z reťaze nesplácania záväzkov.
Strop na úrok v omeškaní vo výške 5,75 percenta je príliš výhodný, vraví Vladimír Hrtko zo Slovenskej bankovej asociácie. Ak sa dlžník omešká so splácaním úveru, banka mu splátku úročí sankčnou sadzbou len počas dní, keď je v omeškaní. Pri splátke 500 eur tak dlžníkovi hrozí za každý deň sankčný úrok osem centov.
Postih si banky uplatňujú deň po termíne splatnosti nezaplatenej splátky. Klienta upozornia na omeškanie SMS správou či telefonicky. Neskôr prichádzajú upomienky.
„Výška poplatku za upomienku sa pohybuje v bankách od 10 do 25 eur,“ tvrdí analytik portálu Finančná hitparáda Maroš Ovčarik.
Banková asociácia tomuto ústupku dlžníkom vyčíta, že nerieši skutočný problém veriteľov, teda vymožiteľnosť práva. „Ide o principiálne morálny hazard a amnestie na úvery. Zníženie úroku porušuje záväzky a dlžníka nepriamo nabáda, aby neplatil,“ hovorí Hrtko.
Banky ako veritelia sa k peniazom chcú dostať najrýchlejšie. Zdĺhavé súdne a exekučné konania predstavujú pre ne ďalšie náklady
„Zmena v zákone bude mať negatívny dosah na výnosy banky,“ tvrdí Štefan Frimmer zo Slovenskej sporiteľne.
Disciplína sa nezhoršuje
Obavy z nárastu nesplácania úverov nekorešpondujú so štatistikou. Pri spotrebných úveroch banky k decembru zaregistrovali len v 7,85 percenta prípadov meškanie splátky. Medziročne sa meškanie zlepšilo o dva percentuálne body.
Pri úveroch na bývanie dosiahla úverová delikvencia 4,1 percenta, medziročne sa nezmenila.
„Až 95 percent úverov splácajú klienti bez problémov, je to pozitívny trend,“ povedal Aleš Kos z nebankovej spoločnosti Cetelem. Dlžníci sú viac zodpovední, po medializáciách s exekúciami sú informovanejší a využívajú poistky pre prípad straty práce.
Podnikateľom úrok stúpol
Od februára sa menili úroky z omeškania aj medzi podnikateľmi. V ich prípade sa sankcie zvýšili až na 9,75 percenta. Prísnejšou úpravou sa rezort spravodlivosti odvolal na Smernicu Európskeho parlamentu o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách.
Podnikateľ môže od neplatiča žiadať náhrady škody aj paušálnu náhradu nákladov do 40 eur. Netýka sa to bežných klientov bánk, tí sú pod silnejšiu ochranu Občianskeho zákonníka.
Ako banky zmenili úroky za omeškanie
Banky cenník zmenili od 1. februára 2013, väčšina z bánk bude vyberať aj naďalej zákonom najvyššie možné sadzby.
ČSOB Banka
Aktuálna sadzba je 5% + základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky
(predtým: 8% + základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky)
Prima Banka
Sankčná úroková sadzba pre hypotéky, pôžičky a povolené prečerpanie na účte poklesla:
Aktuálna sadzba je 5% (predtým 8%)
Slovenská sporiteľňa
Sankčná úroková sadzba pre všetky úvery, kreditné karty aj povolené prečerpanie k bežnému účtu poklesla:
Aktuálna sadzba je 5% (predtým 8%)
Tatra banka
Sankčná úroková sadzba pre všetky úvery, kreditné karty a prečerpanie v rámci balíka Tatra Personal poklesla:
Aktuálna sadzba je 5,75% (predtým 8,75%)
Poštová banka
Banka zmenila aj sankčnú úrokovú sadzbu pre všetky úvery:
Aktuálna sadzba je 5,50% (predtým 8,75%)
VÚB Banka
Pri úveroch mala sankčnú sadzbu aj doteraz 3% až 5% v závislosti od produktov, takže výšku nemenili.
Pri kreditných kartách: 5,75% (predtým od 7,10% až po 8,75% v závislosti od druhu karty)
Raiffesen Bank
Sankčná úroková sadzba pre pôžičky a nepovolené prečerpanie na účte poklesla :
Aktuálna sadzba je 5,75% (predtým 8,75%)
UniCredit Bank
Sankčná úroková sadzba pre všetky úvery, kreditné karty aj povolené prečerpanie na bežnom účte poklesla:
Aktuálna sadzba je 5,75% (predtým 8,75%)
Volksbank
Sankčná úroková sadzba pre všetky úvery, kreditné karty aj povolené prečerpanie na bežnom účte poklesla:
Aktuálna sadzba je 5,75% (predtým 8,75%)