Sporitelia, ktorí nie sú konzervatívni, neboja sa rizika a chcú si aj tento rok sporiť v negarantovanom fonde, musia podpísať vyhlásenie a poslať svojej dôchodkovej spoločnosti.
Ak ste ešte nedostali, tak v najbližšom čase môžete čakať od svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti ročný výpis stavu svojho dôchodkového účtu.
K zásielke vám však váš správca pribalí aj ďalší dôležitý list, ktorý by ste nemali prehliadnuť.
Je ním vyhlásenie o zotrvaní v negarantovanom fonde. Dostanú ho všetci sporitelia, ktorí k 1. januáru boli sporiteľmi v inom ako dlhopisovom garantovanom fonde.
„Stačí, ak mali aspoň jedno percento v inom fonde ako dlhopisovom,“ konštatuje hovorkyňa AXA DSS Jana Tarčáková Janičová.
Všetci, ktorí si chcú aj po apríli sporiť v negarantovanom fonde, musia toto vyhlásenie vyplniť, podpísať a poslať dôchodkovej spoločnosti do konca marca.
Ak by náhodou niekto pribalené vyhlásenie stratil, nájde ho na internetových stránkach dôchodkových správcovských spoločností.
V téme sa dočítate:
Ako zmeniť dôchodkový fond
Pri prestupoch nie sme aktívni
Zatelefonovať nestačí
31. marec
je dátum, dokedy musíte DSS poslať vyhlásenie o zotrvaní v negarantovanom fonde.
Niektoré DSS umožňujú poslať tlačivo naspäť poštou alebo aj e-mailom. Iné len poštou. Niektoré spoločnosti pribaľujú aj bezplatné návratné obálky.
Telefonické oznámenie spoločnosti nemôžu akceptovať. „Vyhlásenie treba doručiť v písomnej podobe a musí byť potvrdené podpisom sporiteľa. Forma i obsah vyhlásenia sú stanovené zákonom,“ hovorí manažérka administrácie Aegon DSS Miriam Rosenbergová.
„Ak sporiteľ vyhlásenie nepošle do uvedeného termínu, stane sa k 30. aprílu sporiteľom garantovaného fondu,“ vysvetľuje Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky ING DSS.
Toto platí pre sporiteľov v ktorejkoľvek dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Priniesla to novela zákona, ktorú schválili vládni poslanci v rámci balíka zníženia povinných odvodov do druhého piliera či umožnenia dobrovoľných príspevkov na súkromné účty.
Prejsť môžete aj inokedy
Ak by sa niekto zo sporiteľov predsa len neskoro spamätal a medzitým jeho úspory správcovská spoločnosť prevedie z negarantovaného fondu do garantovaného, nie je nič stratené. „Aj po tejto zmene má naďalej právo kedykoľvek zmeniť fond,“ dodáva Fábryová.
Ako zmeniť dôchodkový fond
Meniť fondy môžu sporitelia aj inokedy. Nielen v čase, keď im to prikazuje zákon.
Fondy v rámci jednej spoločnosti môžete meniť v neobmedzenom počte. „V tomto smere neexistujú legislatívne obmedzenia a je na rozhodnutí klienta a jeho vzťahu k riziku, aký fond si zvolí a ako často ich bude meniť,“ vysvetľuje manažérka pre dôchodky ING DSS Alena Fábryová. Zmena je bezplatná.
Každý sporiteľ si môže rozložiť svoje úspory naraz do dvoch fondov. Jeden z nich však musí byť dlhopisový garantovaný. Rozdiel medzi garantovaným a negarantovaným fondom je, že správcovská spoločnosť musí dopĺňať v garantovanom fonde majetok v prípade poklesu hodnoty dôchodkovej jednotky, a to zo svojho majetku.
Sporiteľ, ktorý chce prestúpiť do iného dôchodkového fondu, tak môže urobiť na základe žiadosti o zmenu. Deň, od ktorého chce prestúpiť, musí uviesť v žiadosti. Najskorší možný termín prestupu je deň nasledujúci po dni, v ktorom bola žiadosť doručená.
Niektoré dôchodkové správcovské spoločnosti umožňujú zmeniť fond aj elektronicky. „Najjednoduchšou formou, ako si sporiteľ môže zmeniť fond, je prihlásiť sa na svoj osobný účet a zmenu fondu realizovať prostredníctvom svojho osobného účtu,“ konštatuje napríklad Jana Tarčáková Janičová z AXA DSS. Takúto možnosť potvrdili aj z VÚB Generali DSS. V ING DSS budú môcť zmeniť fond elektronicky onedlho.
Ak máte pocit, že vám vyššie výnosy neprinesie ani zmena fondu v rámci vašej správcovskej spoločnosti, môžete zmeniť aj dôchodkovú správcovskú spoločnosť. Môžete tak urobiť za poplatok 16 eur.
(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Pri prestupoch nie sme aktívni
Údaje o tom, ako sa darí ich fondu, si sporitelia nájdu ľahko. Aj keď sú prípadne nespokojní, menia fondy len sporadicky.
Drvivá väčšina slovenských sporiteľov v druhom pilieri má vlažný postoj k manažovaniu svojich úspor.
Obmedzenia
Výber fondu
Od 50 rokov veku sa peniaze presúvajú do dlhopisového garantovaného fondu.
Každý rok sa presunie 10 percent zo stavu na účte až do dovŕšenia 59 rokov, keď bude mať sporiteľ v dlhopisovom fonde všetok majetok.
Zhodujú sa v tom dôchodkové správcovské spoločnosti. „Pokiaľ si odmyslíme zmeny fondov vynútené vekom, čo realizuje dôchodková správcovská spoločnosť sama, tak sú zmeny relatívne zriedkavé,“ tvrdí generálny riaditeľ VÚB Generali DSS Viktor Kouřil.
Skôr platí pravidlo, že od vstúpenia do druhého piliera sú sporitelia v tom istom fonde, dodáva Jaroslav Pilát, člen predstavenstva DSS Poštovej banky.
Dôvodom môže byť aj to, že sporitelia aktívne nehľadajú informácie o tom, ako sa jednotlivým dôchodkovým fondom darí.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností pritom uverejňuje na svojej webstránke (www.adss.sk) prehľad údajov o fondoch na týždennej báze. Dozviete sa z nich aktuálnu hodnotu dôchodkovej jednotky konkrétneho fondu či to, koľko zaplatíte za správu dôchodkového fondu.
Údaje za svoj fond si môžete porovnať s údajmi v porovnateľnom fonde ostatných dôchodkových správcovských spoločností, ale aj s údajmi ďalších fondov.
(rag)