Farmári by si od leta mohli kupovať pozemky za lepších podmienok, ako sú tie, čo im núkajú komerčné banky.
BRATISLAVA. Zvýhodniť nákup pôdy pre domáce farmy má úver Moja pôda. Pripravili ho ministerstvá pôdohospodárstva a financií so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou. O prvé úvery by roľníci mohli žiadať už od júla.
„Chcem dať šancu našim poľnohospodárom, aby si za mäkkých podmienok mohli pôdu kúpiť,“ povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Dodal, že stúpa počet zahraničných investorov, ktorí skupujú pôdu u nás. Naši farmári totiž podľa neho nemajú na komerčné úvery dosť peňazí.
Záujem vraj bude
„Ak by bol úver výhodný, išli by sme do toho,“ povedal Ladislav Moravčík, riaditeľ spoločnosti Poľnohospodár z Nových Zámkov.
Fakty
Úver Moja pôda
- lehota splatnosti tohto úveru bude najviac 15 rokov,
- minimálna výška úveru bude 3000 eur, maximálna výška 330tisíc eur,
- z vlastných zdrojov musí farmár zabezpečiť 15 percent objemu úveru,
- úroková sadzba sa bude pohybovať okolo 3,5 až štyri percentá,
- cez úver sa bude dať kupovať orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty,
- na poskytovanie úverov sa vyčlení 20 miliónov eur, za to možno kúpiť 20tisíc až 30tisíc hektárov pôdy.
Pozdáva sa mu hlavne možnosť vziať si úver na kúpu časti pozemku. Komerčné úvery bánk sú totiž len na vyrovnané pozemky s jedným vlastníkom. „Ani jedna parcela nemá jedného majiteľa,“ hovorí. Býva ich päťšesť, niekde aj sto, dodáva.
O pôdu je podľa neho enormný záujem. „Nemôžeme čakať, kým nám pozemky kúpi niekto iný,“ vraví.
O tento úver budú môcť požiadať farmári a spoločnosti registrované na Slovensku, vysvetlila Slávka Jánošíková z rezortu pôdohospodárstva. Rozlíšiť, či nejde o zahraničného farmára, sa podľa nej nedá.
Špekuláciám má zabrániť podmienka, že pätnásť rokov sa na pôde kúpenej za tento úver bude musieť farmárčiť a nebude ju možné predať ani prenajať.
Cez štátny úver bude možné preplatiť nákup pôdy aj spätne, čo poskytujú aj komerčné banky, ako záruka postačí kupovaný pozemok. Ak farmár nebude úver splácať, pozemok odkúpi Slovenský pozemkový fond.
V banke splácajú kratšie
Štátny úver môže posunúť trh s pôdou dopredu, myslí si Jaromír Matoušek z UniCredit Bank, ktorá poskytuje úvery väčším a veľkým farmám. Ich výška závisí od schopnosti splácať úver v priebehu dvanástich rokov.
VÚB poskytuje úver Flexi pôda. „Je výlučne pre slovenského poľnohospodára, ktorý na kupovanej pôde hospodári či kupuje pôdu, aby rozšíril výrobu,“ vysvetlila jej hovorkyňa Alena Walterová. Tento úver sa poskytuje najviac na desať rokov, zabezpečuje sa pôdou. Tretina sumy musí byť z vlastných zdrojov.
Záujem o pôdu za dva roky podľa Walterovej stúpol. Vlani si farmári požičali priemerne stotisíc eur s priemerným úrokom štyri percentá.
ČSOB poskytuje farmárom bezúčelový úver do 170tisíc eur, môžu ho využiť aj na nákup pôdy. Podľa hovorkyne banky Zuzany Eliášovej záujemca o úver nemusí mať vlastné peniaze, ručí nehnuteľnosťou.
Simon: Úmysel je chvályhodný, ale nevykonateľný
BRATISLAVA. Úmysel šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka podporiť slovenských farmárov pri nákupe poľnohospodárskej pôdy je podľa slov jeho predchodcu v úrade Zsolta Simona (Most - Híd) chvályhodný, ale je nevykonateľný.
"Úmysel pána ministra Jahnátka je ako aj v iných prípadoch chvályhodný, spôsob realizácie, musím konštatovať, je nevykonateľný. Pretože ak Slovenská záručná rozvojová banka (SZRB) bude posudzovať bonitu klienta - poľnohospodára, tak v tej chvíli väčšina farmárov Slovenska nesplní kritériá pre to, aby dostali úver," uviedol dnes ďalej Simon pre TASR v reakcii na projekt podpory nákupu pôdy prezentovaný dnes na MPRV SR ministrom Jahnátkom.
"Považujem projekt zároveň za pokrytectvo, aj z toho dôvodu, že z takéhoto úveru by si mohli kúpiť farmári pôdu pod poľnohospodárskymi strediskami, ktorým práve pán minister Jahnátek minulý týždeň schválením zákona o ochrane poľnohospodárskej pôdy zavádza vo všetkých regiónoch poplatok na takéto pozemky v podobe dane za vyňatie jej vyňatie z fondu poľnohospodárskej pôdy. Väčšina pozemkov hospodárskych stredísk fariem ešte totiž nie je vyňatá z fondu poľnohospodárskej pôdy," poznamenal.
Pätnásťročná maximálna splatnosť úveru na nákup pôdy je podľa Simona "asi prikrátka". "Nehovoriac o tom, že mechanizmus, tak ako bol predstavený, podľa mňa dáva priestor hlavne špekulantom, ktorí začnú dnes akože hospodáriť na poľnohospodárskej pôde a zajtra sa v SZRB prihlásia o úver a z neho si budú kupovať pôdu. Nie však za účelom poľnohospodárskym, ale špekulatívnym," myslí si exminister pôdohospodárstva.
"Pokiaľ by to bolo inak, tak jednou z podmienok získania úveru na nákup pôdy by mala byť pre nadobúdateľa podmienka vykonávať minimálne 5 alebo 10 rokov poľnohospodársku výrobu, pričom takýto úver by farmár mohol dostať len na nákup tej pôdy, na ktorej akurát v súčasnosti hospodári," dodal Simon.
tasr