BRATISLAVA. Dovolenkári, ktorí sa chystajú v lete na dovolenku s cestovnou kanceláriou, si zrejme priplatia o jedno až tri percentá. Krajina sa totiž stane v júli 28. členom Európskej únie a jej vstupom sa cestovkám zvýšia náklady.
„Pre zájazdy mimo Európskej únie nemusí cestovná kancelária platiť DPH za zájazdy, v rámci Únie však áno,“ povedal Stanislav Macko zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií.
Daň zníži časť marže
Zo zákona však cestovky neodvádzajú DPH z ceny zájazdov, ale len z prirážky, teda zo svojho zisku. Ak stojí zájazd 300 eur, v ktorých je už zahrnutá aj prirážka 30 eur, po zaplatení 20-percentnej DPH sa cena zájazdu zvýši o šesť eur, teda o dve percentá.
Chorvátsko
Fakty
- 1. júla 2013 vstúpi do EÚ, cestovky budú z prirážky zájazdu platiť DPH,
- od januára 2013 sa v krajine znížila DPH v turizme z 25 na 10 percent,
- vlani v júli v Chorvátsku dovolenkovalo podľa tamojšieho ministerstva pre turizmus 142-tisíc ľudí zo Slovenska, medziročne ich počet klesol o 8000.
„Daň budeme musieť zaplatiť, to však neznamená, že ju celú premietneme aj do ceny zájazdu. Možno sa zníži časť marže o DPH,“ tvrdí Tibor Bajaník z CK Fifo.
Oliver Kluch z Koala Tour zvýšenie cien odmieta. Tvrdí, že zmluvy s hotelmi a miestnymi cestovkami sa podpisovali už v októbri a novembri a mali by zabezpečiť, že sa ceny nezmenia.
Chorváti podľa neho majú oproti Grékom, Čiernohorcom či Španielom ceny za služby a jedlo drahšie, pretože si to môžu dovoliť.
„Kým do Chorvátska sa dostanete autom za 100 eur, letenky do Andalúzie stoja rodinu aj tisíc eur. Vyššie dopravné náklady si preto musia kompenzovať lacnejšími službami,“ dodáva Kluch.
Lacnejšie na vlastnú päsť
Pobyt pri Jadrane by naopak mohol zlacnieť turistom, ktorí sa do tejto krajiny vyberú na vlastnú päsť, bez cestovnej kancelárie. Minister pre turizmus Veljko Ostojič totiž presadil, že sa od začiatku roka znížila sadzba DPH z 25 na 10 percent.
Zníženie DPH sa týka len oblasti cestovného ruchu, ktorý je pre HDP Chorvátska kľúčový. Na tvorbe HDP sa podieľa až 8,3 percenta, kým napríklad v Španielsku šiestimi a vo Francúzsku štyrmi percentami.
Nižšie dane sa preto týkajú ubytovania, reštaurácií vrátane predaja piva, vína či nealkoholických nápojov, novín a časopisov. Vláda očakáva, že nižšie dane pritiahnu do krajiny viac investícií do turizmu. Tie by mali dosiahnuť tento rok 400 miliónov eur, teda dvojnásobok z roku 2012.