BRATISLAVA. Kým ešte v pondelok dopoludnia nebolo známe, ako chce vláda Roberta Fica meniť pravidlá zadávania štátnych zákaziek, v stredu večer už poslanci Smeru novelu zákona o verejnom obstarávaní schválili. Opozícia hlasovala proti.
Zrýchlenú novelu spomenul prvýkrát vicepremiér pre investície Ľubomír Vážny len pred ôsmimi dňami, keď vláda rokovala o stave čerpania eurofondov.
Minuli sme z nich len dve pätiny a pre pomalé míňanie nám môže 600 miliónov eur prepadnúť.
Riešenie? Voľnejšie tendre
Smer slabé čerpanie eurofondov vysvetľuje príliš zväzujúcimi pravidlami obstarávania.
S bleskovou novelou prišiel napriek tomu, že parlament rokuje v druhom čítaní o veľkej reforme tendrov. Tú Smer nevedel urýchliť, do parlamentu preto poslal ešte jednu novelu, no už v expresnom režime.
Novela
Ako ju prijali
6. februára: podpredseda vlády Ľubomír Vážny prvýkrát zmienil zrýchelené schválenie novely zákona.
11. februára: vláda schválila na mimoriadnom rokovaní znenie novely.
12. februára: poslanci schválili novelu v prvom čítaní.
13. februára: poslanci novelu schválili definitívne.
18. februára: zákon má začať platiť.
Nové pravidlá majú platiť od pondelka. Podpísať ich musí prezident Ivan Gašparovič. Či sa poponáhľa, jeho hovorca Marek Trubač nevedel.
Opozícia spôsob schvaľovania kritizuje. Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská ho považuje za absurdný.
„Obávam sa že, v novele je zopár ustanovení, ktoré v mene čerpania eurofondov môžu vážne ohroziť efektívne používanie našich spoločných peňazí,“ hovorí Erika Jurinová z Obyčajných ľudí.
Kritizovaný bod zmenil
Novela uvoľňuje pravidlá štátnych nákupov, no niektoré ustanovenia minister vnútra Robert Kaliňák na poslednú chvíľu zmenil.
Podľa pôvodného návrhu napríklad nemohol byť napadnutý tender, ktorého podmienky pred vyhlásením odsúhlasil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e|n|w|c Andrej Leontiev tvrdí, že by to bolo v rozpore s európskymi pravidlami. Kaliňák paragraf škrtol.
Kým dnes rozhoduje Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) o námietkach voči tendrom hneď, ako prídu, po novom ich posúdi až na konci tendra. Na rozdiel od dneška ich podanie súťaž nezastaví.
Štát po novom nebude vracať časť kaucie, ktorá sa platí pri napadnutí tendra na ÚVO. Štát si ponechá vyše tretinu zo sumy, tá je pri najväčších tendroch až 600-tisíc eur.
Čo sa zmení prijatím novely o verejnom obstarávaní
Smer chce zjednodušiť verejné súťaže, aby sa rýchlejšie míňali eurofondy.
1. Ľahšie prihlasovanie
Na prihlásenie do súťaže nebudú musieť firmy predkladať štósy papierov. Namiesto nich dajú úradníkom len čestné vyhlásenie, že podmienky tendra spĺňajú a dôkazy predložia až pred podpisom zmluvy. Ak ich nedodajú, zmluvu štát podpíše s druhým v poradí. Podnikateľovi, čo klamal, hrozí navyše trojročný zákaz súťaží o štátne zákazky.
Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing e|n|w|c Andrej Leontiev nepovažuje túto novinku za dobrú. „Ide o zmenu, ktorá je zrejme šitá na mieru na rýchlo zorganizované obstarávania.“ Zákazky budú môcť získavať firmy bez histórie či skúseností.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) oponuje, že firmám budú za falošné vyhlásenia hroziť postihy.
Leontiev varuje, že malú novelu možno chápať aj tak, že štát nakoniec vôbec nemusí záujemcu vyzvať, aby predložil doklady, že podmienky tendra naozaj spĺňa. „Nie je teda vylúčené, že zákazku dostane firma, ktorá vôbec nespĺňa podmienky účasti v súťaži,“ hovorí advokát. Ostatní súťažaci pritom nemajú šancu, aby takýto postup štátu namietali. „Toto opatrenie nemá žiadny predpoklad na sprehľadnenie obstarávania,“ povedal Leontiev.
2. Preverovanie sa zrýchli
Dnes rozhoduje Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) o námietkach, ktoré sa týkajú férovosti súťaží hneď, ako prídu. Štát nemôže v súťaži pokračovať, kým ich ÚVO neposúdi.
Po novom má námietky úrad posudzovať až na konci tendra. To, že ich uchádzač podá, súťaž nemá spomaliť.
Smer tým chce vyradiť z hry špekulantov, čo robili pri súťažiach obštrukcie. Leontiev zmenu chváli. „Tieto problémy reálne existujú a zbytočne predlžujú verejné obstarávanie.“
Dnes môžu firmy pri vylúčení z tendra žiadať štát o nápravu, po novom podajú rovno námietku. Platí to aj pre prípady, keď sa firme nepáči, ako štát vyhodnotil jej ponuku. Kaliňák tvrdí, že sťažnosti firiem netreba, lebo aj tak neboli úspešné a vždy sa obrátili s námietkou na ÚVO. Minister v parlamente toto ustanovenie zjemnil. Na námietku bude môcť obstarávateľ reagovať tak, že zmení podmienky tendra, ako požadoval uchádzač.
3. Čo je verejný záujem?
Kým dnes podanie námietky znamená pozastavenie tendra, po novom bude môcť pokračovať. Sťažnosti konkurentov nezastavia ani podpis zmluvy, keď si to štát zaumieni.
Robert Kaliňák tvrdí, že zákon neumožňuje podpis zmluvy pred rozhodnutím o námietkach a sčasti má pravdu. „ÚVO môže rozhodnúť o podpise zmluvy, ak to vyžaduje verejný záujem,“ znie zákon.
Peter Kunder z Aliancie Fairplay takýto návrh kritizuje. „Rád by som videl metodiku, ktorá rozlúskne, či je vyšším verejným záujmom vyčerpanie eurofondov, alebo dodržiavanie férových pravidiel súťaže.“
4. Stiahnu námietku, prídu o peniaze
Kto si nebude stáť za svojou námietkou a stiahne ju ešte pred rozhodnutím, nedostane späť celú kauciu, ktorú zaplatí. Štát si ponechá viac ako tretinu.
Kaucia pri najväčších zákazkách môže byť až 600-tisíc eur.
„Hodnotíme to skôr pozitívne, pretože sa oslabí možnosť špekulácie neúspešných uchádzačov,“ vraví advokát Leontiev.
Adam Valček
Vláda sa so zákonmi ponáhľa často
Poslanci schválili v skrátenom konaní už viacero veľkých zmien.
BRATISLAVA. Právnici si nepamätajú, že by parlament už niekedy urýchlene schválil paragrafy, o ktorých dovtedy rokoval štandardným tempom. „Určite to nie je štandardné,“ povedal Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied.
Súhlasí aj ústavný právnik a poslanec KDH Radoslav Procházka. „Rokovací poriadok parlamentu takéto niečo umožňuje. Či je to správne, to už je druhá otázka.“ V parlamente sedí Procházka tri roky, na obdobný prípad prijímania zákona si nespomína.
Legislatívne pravidlá hovoria, že zrýchlene možno prijať zákon, len keď je ohrozená ekonomika či životy. Vláda Roberta Fica pritom túto možnosť využíva v poslednom čase často.
Schvaľovala takto zmenšenie druhého piliera, zmeny v exekučnej imunite štátu či zákon o podpore obnoviteľných zdrojov.
„Legislatívne pravidlá majú len povahu uznesenia vlády, žiadny efektívny trest za ich porušovanie teda nehrozí,“ hovorí Procházka.
„Schvaľovanie zmien v obstarávaní bez poriadnej parlamentnej diskusie a dostatočného času na analýzy zvyšuje riziko, že sa prijme zmätok,“ hovorí Peter Kunder z Aliancie Fairplay. Aj minister vnútra Robert Kaliňák pripustil, že to môže spôsobiť chaos.
Adam Valček
V júli príde eBay
O mesiac má parlament rozhodnúť o veľkej reforme tendrovania.
BRATISLAVA. Zmeny, ktoré v stredu schválil parlament, sú len súčasťou veľkej reformy tendrov, ktorú minister vnútra Robert Kaliňák pripravuje už pol roka. Definitívne by ju poslanci mali odobriť o mesiac. Platiť by mala od júla.
Veľká novela má viesť k zriadeniu elektronického trhoviska, kde budú úrady nakupovať podobne ako na americkom aukčnom webe eBay. Kupovať bežné tovary či služby pre všetky ministerstvá by malo od júla ministerstvo vnútra.
Mala by vzniknúť aj rada Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá bude schvaľovať dodatky k zmluvám a kontrolovať činnosť úradu.
V praxi to môže znamenať, že mestá, ministerstvá či štátne firmy budú tento rok nakupovať podľa troch rôznych zákonov.
Adam Valček, Veronika Folentová