SME

Výber poradcu pre Cargo ministerstvo asi zastaví

Ministerstvo dopravy pravdepodobne zruší poldruha roka trvajúcu verejnú súťaž na výber poradcu pre vstup strategického partnera do Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia.

BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy pravdepodobne zruší poldruha roka trvajúcu verejnú súťaž na výber poradcu pre vstup strategického partnera do Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (Cargo).

V súčasnosti ešte skúma príslušné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten na základe výsledku kontroly pred uzavretím zmluvy na podnet samotného ministerstva koncom januára nariadil zrušenie súťaže.

Rezort dopravy sa podľa úradu dopustil opakovane porušení zákona o verejnom obstarávaní, ktoré mohli mať zásadný vplyv na výsledok súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

"Rozhodnutie ÚVO v tejto veci v súčasnosti podrobne analyzujú odborníci z vecne príslušných útvarov ministerstva dopravy. Vzhľadom na to, že úrad uviedol pomerne široký

okruh dôvodov na zrušenie súťaže, analýza určitý čas potrvá. Preto je v súčasnosti predčasné hovoriť o ďalšom postupe. Podľa súčasného stavu analyzovania však môžeme predbežne povedať, že rozhodnutie ÚVO budeme rešpektovať a súťaž zrušíme," informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Ak by ministerstvo s rozhodnutím úradu o zrušení tendra nesúhlasilo, môže na súde podať žalobu na preskúmanie jeho zákonnosti. Súťaž na výber poradcu pre vstup strategického partnera do Carga začala v auguste 2011, keď bol ministrom dopravy Ján Figeľ (KDH).

Predpokladaná cena za poskytnutie poradenských služieb počas 22 mesiacov bola 2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo rozdelilo tender na poradenské finančné služby za predpokladanú cenu 1,5 mil. eur a na právne služby za 500 tis. eur. Ponuky šiestich uchádzačov v oboch častiach otvárali v októbri 2011.

Doposiaľ sa hovorilo, že strategickým partnerom zadlženého slovenského Carga by sa mohol stáť český železničný nákladný dopravca ČD Cargo.

Ten má však tiež finančné problémy a žiadal českú vládu o podporu okolo 20 mil. eur. Predbežný záujem o naše Cargo už skôr prejavili aj Ruské železnice. Najnovšie prejavila interes o vstup do Carga poľská nákladná železničná spoločnosť PKP Cargo.

"Slovenský trh je jedným z najatraktívnejších trhov pre PKP Cargo v strednej a východnej Európe pre objem tovaru prepravovaného po železnici a v okolí, čo umožňuje dosiahnuť synergie," povedal pre piatkové vydanie denníka Hospodárske noviny námestník riaditeľa Úradu pre podporu PKP Cargo Ryszard Jacek Wnukowski.

SkryťVypnúť reklamu

"Slovenské a poľské železnice si konkurujú v tranzitnej trase východ - západ, čo súvisí nielen s tržbami za dopravné výkony, ale aj s tým, kto získa poplatky za použitie železničnej infraštruktúry," uviedla šéfredaktorka Železničnej revue Desana Mertinková pre denník SME.

Ondrej Matej z Inštitútu dopravy a hospodárstva považuje za možné aj partnerstvo s Ruskými železnicami, keďže tie majú záujem o výstavbu širokorozchodnej trate cez Slovensko. Expert však upozornil na bezpečnosť tranzitov z Ruska.

Podľa premiéra Roberta Fica v prípade Carga je niekoľko možností postupu.

"Je to hľadanie strategického partnera do spoločného podniku. Potom sú tu určité opatrenia, ktoré sa dajú urobiť do vnútra tejto spoločnosti. Pokiaľ nepadne definitívne riešenie, nebudeme tieto alternatívy komentovať, ani im dávať nejakú prioritu,“ povedal Fico v stredu po kontrolnom dni na ministerstve dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda vlády pripustil aj krízové riešenie pre Cargo pre prípad odchodu spoločnosti U.S. Steel zo Slovenska. Podľa neho by to položilo Cargo na kolená, lebo tretinu prepravných výkonov zabezpečuje pre spomínanú oceliarsku firmu.

Aj v súkromnej sfére je podľa rezortu dopravy bežné, že firmy si pripravujú krízové scenáre pre situácie, ktoré môžu výrazne negatívne ovplyvniť ich hospodárenie a fungovanie.

"Je len dobre, ak takýto osvedčený nástroj využije aj spoločnosť Cargo. Vzhľadom na to, že údaje obsiahnuté v krízových plánoch majú citlivý charakter, nie je vhodné zverejňovať akékoľvek detaily," dodal Kóňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 435
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 480
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 227
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 768
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 754
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 693
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 918
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 31 628
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 862
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 418
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 834
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 422
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 119
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 181
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 099
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Noc v archíve Špeciál moderujú Rado Kuric a Miki Michelčík.

Špeciálna Noc v archíve bude venovaná nedožitým 75. narodeninám speváka.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 18
Menkaureho, Rachefova a Chufuova Veľká pyramída v Gíze (zľava doprava). Najvyššia z nich, Chufuova pyramída (známa aj ako Cheopsova) dosahuje 139 metrov výšky, pričom dĺžka jej základne meria 230 metrov.

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie.


Martin Odler a 1 ďalší
Štefan Štec ako spevák aj moderátor v programe Maľované Šte(t)com.

Kroj na javisku nenosí, lebo ho má rád.


1

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Americkému turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.


TASR 2
Logo Volkswagenu.

Cieľom je vyhnúť sa vysokým americkým clám.


TASR 1
Plniaca linka jedlého oleja v Palme z konca 60. rokov.

Značky Heliol a Raciol prežili, v bratislavskej fabrike sa však už nevyrábajú.


Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 31 628
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 862
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 418
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 834
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 422
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 119
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 181
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 099
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu