BRATISLAVA. Rádiá Expres a Europa 2 by najviac zasiahol príkaz štátu, aby 30 percent vysielania vyhradili slovenským umelcom.
Päť najpočúvanejších rozhlasových staníc odkrylo, koľko slovenskej hudby púšťajú. Z prieskumu SME vyplýva, že jednotka na trhu Expres jej venuje deväť percent vysielania, rádio Europa 2 nad šesť percent.
Zavedenie limitu presadzuje poslanec OĽaNO Jozef Viskupič. Ak by jeho návrh v parlamente prešiel, rádiá by museli slovenským skladbám postupne vyhradiť takmer tretinu vysielania.
Vo Fun rádiu pochádza vyše desatiny odohraných skladieb od domácich hudobníkov. V prípade Jemných melódií je to 24 percent.
Limitu by dnes vyhovelo jedine verejnoprávne a druhé najpočúvanejšie Rádio Slovensko s 34 percentami.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdDA0eGJHa1ZJeHdHaVIwUDRLZmxpdGc&transpose=1&headers=1&range=A1%3AB5&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"booleanRole":"certainty","title":"Ko\u013eko hraj\u00fa slovensk\u00fdch pesni\u010diek (% z vysielan\u00fdch)","animation":{"duration":0},"legend":"right","hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"\u00dadaje s\u00fa za t\u00fd\u017ede\u0148 od 6. do 13. febru\u00e1ra. Fun r\u00e1dio \u010d\u00edsla neposkytlo.","minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"tooltip":{},"isStacked":false,"width":450,"height":320},"state":{},"view":{},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}
Obmedzený repertoár Éteru kraľuje hŕstka slovenských tvorcov. Údaje z playlistov od 6. do 13. februára ukazujú, že ak už rádiá pustili Slovákov, tak často tých istých.
Europa 2 odohrala za sledovaný týždeň 150 slovenských pesničiek, pričom tri štvrtiny z nich boli od šiestich interpretov. Najčastejšie znela košická kapela Peter Bič Project, v éteri sa objavila 44-krát.
TOP 5 najhranejších interpretov zabralo v Exprese takmer dve tretiny priestoru venovaného domácej tvorbe. Poslucháčom najviac, 37-krát spievala Nela.
V Rádiu Slovensko patrilo TOP päťke vyše 37 percent. Rebríček vedie speváčka Zuzana Smatanová.
Najúspešnejšou kapelou je IMT Smile, ktorá sa prebojovala do TOP 5 v štyroch rádiách, chýba iba v Europe 2.
Po riaditeľke asociácie vysielateľov a rádia Expres Eve Babitzovej odmietajú Viskupičov nápad ďalšie komerčné rádiá. Tiež sa obávajú straty poslucháčov.
Fun rádio pripomenulo, že len nedávno mala slovenská hudba 30-percentný podiel v éteri, ale museli ju zoškrtať. „V poslednom čase sme zaznamenali výrazne nižší záujem o domácu tvorbu,“ povedal jeho programový šéf Rastislav Dutka.
Hudobný riaditeľ Jemných melódií Roman Juhás považuje limit za zmysluplný pre verejnoprávne stanice. „Ale nariaďovať súkromným, často zahraničným subjektom, čo majú hrať, mi nepríde v poriadku.“
Poslucháči by viac Desmodu a Ráža nevydržali a rádio vypli, myslí si Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Úvahy politikov „Ak necháme voľný trh, pôvodná tvorba o chvíľu nebude mať žiadne zdroje, aby sa vyvíjala,“ vraví Viskupič.
Rádiá platia za hudbu Slovenskému ochrannému zväzu autorskému, ktorý ich prerozdeľuje umelcom podľa zoznamu odohraných skladieb.
Ak by rádiá iba vo väčšom rozsahu hrali skladby od úzkej skupiny tvorcov, peniaze by putovali im. Viskupičov návrh podrobnejšie nerieši zostavovanie playlistov, od januára žiada len kvóty.
„Návrhom som chcel otvoriť spoločenskú diskusiu. Nebránim sa jeho dolaďovaniu,“ tvrdí Viskupič.
„Musíme sa zamyslieť nad aspektom, aby kvóty neobišli málo známych tvorcov,“ pridáva poslanec Smeru Otto Brixi.
Či chce predpísať, čo má byť v playlistoch, nekomentoval. „Takéto otázky sú predčasné,“ reagoval Brixi, ktorého už v parlamente pre limity navštívili líder Elánu Jožo Ráž, Maťo Ďurinda z Tublatanky a džezman Peter Lipa.
Od Smeru závisí, či Viskupičov návrh v Národnej rade uspeje. „Uvidíme, či ho podporíme. Zatiaľ môžem len povedať, je to dobrá iniciatíva,“ vraví Brixi. Kvóty sa pozdávajú ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi.
Ako vyberajú? Komerčné rádiá zostavujú playlisty na základe prieskumov.
O nasadení nových pesničiek rozhodujú hudobní dramaturgovia. Je možné, že by si umelec zaplatil za to, že ho bude rádio vysielať? „Nie,“ odpovedá marketingový riaditeľ Expresu Tomáš Halmeš.
„Za hudbu zodpovedám ja, a takisto ju aj vyberám. Za môjho pôsobenia rádio Europa 2 nikdy nenasadzovalo song za finančnú províziu,“ hovorí hudobný manažér rádia Europa 2 Ľuboš Richter.
Juhás z Jemných melódií povedal, že playlisty „striktne“ vytvárajú podľa výsledkov hudobného testu.
V Rádiu Slovensko vyberá skladby hudobný plánovač, ktorý zohľadňuje viacero kritérií, napríklad tempo, hudobný žáner či obdobie vzniku. „Takto generovaný playlist potom manuálne kontroluje a upravuje hudobný dramaturg presne podľa požiadaviek konkrétnej vysielacej hodiny,“ vysvetľuje šéf Informačných programových služieb RTVS Vincent Štofaník.
Kým komerčné stanice sa našej tvorbe vyhýbajú, RTVS jej chce viac. V tomto roku jej sľubuje pustiť v Rádiu Slovensko 40 percent, v Regine až 50, v Devíne 42 a hudobnom Rádiu_FM 24 percent.
Najhranejšia slovenská pesnička v 6. týždni (4. - 10. február 2013)